Kino

Kocham Kino: "W jego oczach". Grażyna Torbicka i jej goście w lubelskim Multikinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 lipca 2014, 15:14
Autor: opr. pab

We wtorek, 29 lipca o godz. 19 w Multikinie w Lublinie odbędzie się specjalny pokaz w ramach cyklu Kocham Kino w Multikinie. Spotkanie z publicznością poprowadzi Grażyna Torbicka, a jej gośćmi będą Kazimiera Szczuka, feministka i krytyczka literacka oraz Jakub Mróz, niezależny dystrybutor filmowy.

Pretekstem do rozmowy będzie przedpremierowy seans brazylijskiego filmu "W jego oczach”. To produkcja, która zbiera laury na międzynarodowych festiwalach (m. in. Berlinale, Outfest), zaś na ekrany polskich kin wejdzie w regularnej dystrybucji pod koniec sierpnia.

Film "W jego oczach” mówi o homoseksualności, ale nie stanowi to głównego tematu. To historia nastoletniego chłopca, który odkrywa swoją seksualność, ale nie skupia się na orientacji. Bez wątpienia fakt, że Leonardo jest gejem, nie jest bez znaczenia, ale ważniejsze jest to, w jaki sposób wyraża swoją pierwszą miłość, pierwsze pożądanie i jak doświadcza wszystkiego nowego, co wiąże się z dojrzewaniem.

Kocham Kino w Multikinie to wspólne przedsięwzięcie Programu 2 Telewizji Polskiej, producenta magazynu i cyklu filmowego "Kocham Kino”, i Multikina. Bilety na seans kosztują od 13 do 20 zł.

"W jego oczach” (Hoje eu quero voltar sozinho), reż. Daniel Ribeiro

Brazylia 2014, 95'
dystrybucja w Polsce: Tongariro Releasing

"W jego oczach” to film, który skupia się na rodzącej się seksualności niewidomego chłopca. Dorastanie jest takim okresem w życiu, kiedy odkrywamy na nowo siebie, a seksualność jest zazwyczaj powiązana ze zmysłem wzroku. W takim razie w jaki sposób ktoś, kto nie widzi, dowiaduje się, że jest dla kogoś atrakcyjny? Co więcej, na podstawie czego osoba, która nigdy nie widziała ani mężczyzny ani kobiety, określa swoją orientację seksualną? Tego wszystkiego dowiadujemy się poznając życie Leonarda. Poza tym, że jest niewidomy, jeszcze jedna cecha wyróżnia tego bohatera: jest gejem. Zarówno ślepota jak i homoseksualność stanowią w dalszym ciągu tabu i są źródłem uprzedzeń w społeczeństwie. W filmach, jeśli homoseksualność nie służy do stereotypowego przedstawienia postaci, to w wielu przypadkach stanowi przeszkodę. Oznacza to, że bohater musi przezwyciężyć uprzedzenia albo udowodnić społeczeństwu, przyjaciołom i rodzinie, że bycie gejem jest "normalne”

Daniel Ribeiro, reżyser filmu

WIDEO

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: kino Multikino Grażyna Torbicka
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna