Wystawy

Malarstwo medytacyjne Gerarda Głuchowskiego

Dodano: 10 stycznia 2016, 14:36
Autor: Damian Drabik

fot. Gerard Głuchowski "Kosmiczne rytmy"
fot. Gerard Głuchowski "Kosmiczne rytmy"

Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS zaprasza na wernisaż wyjątkowej wystawy twórczości Gerarda Głuchowskiego poświęconej jodze medytacyjnej. Otwarcie odbędzie się 13 stycznia o godz. 16.

Gerard Głuchowski urodził się w 1936 roku w Warszawie. Studiował psychologię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów przejawiał równolegle zainteresowania filozofią i kulturą starożytnych Indii. Jest autorem 140 prac zamieszczanych najczęściej w czasopismach naukowych i encyklopediach o tematyce związanej z filozofią indyjską. Zrealizował cykl prac malarskich odnoszących się do szeroko pojętej filozofii człowieka, wyrażanych symboliką form geometrycznych i barw.

– Symboliczna forma prac jest związana z obrazowym często językiem traktatu jogi klastycznej. Ponieważ w dziedzinie spraw duchowych nie wszystko można wyrazić przy użyciu formy realistycznej, prace posługują się symboliką abstrakcyjną – mówi o swojej twórczości artysta.

W ramach omawianej wystawy zobaczymy malarstwo medytacyjne Głuchowskiego wprowadzające do szeroko pojętej filozofii człowieka. Najczęstszą formą jest w nich koło pojmowane jako symbol sansary, która doprowadza do stanu, w jakim mogą zastać ujawnione symbole składające się na różne nauki duchowe.

Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 stycznia 2016 o 04:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
moze poczytaj sobie co naprawde oznacza ten znak i skad sie wywodzi.
Rozwiń
Gość
Gość (10 stycznia 2016 o 20:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy to nie jest sfastyka ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna