Wystawy

Na pomoście, na molo, na obrazie. Malarstwo Andrzeja Umiastowskiego w Galerii Sztuki Wirydarz

Dodano: 5 lutego 2016, 14:24
Autor: oprac.

Fot. obraz Andrzeja Umiastowskiego
Fot. obraz Andrzeja Umiastowskiego

Galeria Sztuki Wirydarz (ul. Grodzka 19) zaprasza w piątek 5 lutego o godz. 18 na wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Umiastowskiego.

"Panie na pomoście" to jedna z prac Andrzeja Umiastowskiego, jakie będzie można oglądać w galerii na lubelskim Starym Mieście Andrzej Umiastowski - artysta malarz.

Urodził się w 1956 roku w Sopocie. Ukończył malarstwo w 1984 roku w Gdańskiej ASP u prof. Jerzego Zabłockiego. Obecnie mieszka i tworzy na wsi w Koleczkowie. Jak pisze Wojciech Zmorzyński, bohaterowie Umiastowskiego istnieją w świecie realnym, ale także w drugiej przestrzeni - własnym groteskowym świecie, jakby zdziwieni i zdumieni swoim istnieniem. I podkreśla, że artysta stworzył swoisty panteon postaci - ludzi-ludzików - gdzie czołowe miejsce zajmuje tęga kobieta i tęgi mężczyzna o aparycji urzędnika. Przedstawia ich w gestach gwałtownych (postaci prowadzą między sobą dialog, nie są także wolne od podskórnych dramatów) lub w pełnym napięcia bezruchu.

Wyobraźnia malarza święci tu prawdziwe triumfy - obrazy drażnią i prowokują. Bywają dziwne, pełne przesady i kapryśne. W Galerii Sztuki Wirydarz przy ul. Grodzkiej 19 Małgorzata i Piotr Zielińscy zaprezentują najnowsze obrazy artysty. Wernisaż dziś (5 lutego) o godzinie 18. Wystawa będzie czynna do 15 marca.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna