Wystawy

Zdjęcia dawnego Zamościa. Wyjątkowe fotografie ocalone z wojennej pożogi

Dodano: 2 grudnia 2016, 21:04
Autor: ask

W Zamojskim Domu Kultury można oglądać unikatowe zdjęcia Jana Bułhaka pokazujące miasto sprzed ponad 90 lat. Obok nich współgrają współczesne kadry tych samych miejsc uchwycone przez członków Zamojskiej Grupy Fotograficznej.

Jan Bułhak to jeden z najwybitniejszych fotografów XX wieku, który stworzył ponad 158 fotoalbumów ze zdjęciami wielu polskich miast. Był autorem i gorącym zwolennikiem „fotografii ojczystej”, której celem było dokumentowanie narodowego dziedzictwa kulturowego.

– Niestety w pożarze jego pracowni w Wilnie w 1944 r. zdecydowana większość jego dorobku, w tym 50 tys. skatalogowanych i opisanych negatywów spłonęła – opowiada Mirosław Chmiel, kurator wystawy. – Cudem ocalały tylko zdjęcia przedstawiające Zamość, Kraków i Poznań. To niewiele, bo wiemy, że w 1921 r. Bułhak fotografował także m.in. Lublin i Kazimierz Lubelski.

Chmiel przyznaje, że zdjęcia z Zamościa znalezione zostały w zamojskim muzeum, ale nikt nie wie, kiedy i jak do niego trafiły. Wiadomo jedynie, że album z nimi został podarowany w 1927 r. przez władze miasta prezydentowi Mościckiemu podczas jego pobytu w Zamościu.

– Ze zbiorem tym wiąże się zresztą wiele różnych tajemniczych zagadek, które chyba już nigdy nie zostaną odkryte – mówi. – Nie wiadomo na przykład dlaczego w zamojskim albumie znalazło się też jedno zdjęcia Lublina i jedno przedstawiające inne miasto. Podejrzewam, że autor nie znający fotografowanych miejsc sam mógł je pomylić.

Wystawę „Zamość w fotografii Jana Bułhaka i współczesnej” można oglądać do 26 stycznia.

 

 

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 grudnia 2016 o 18:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bieda aż piszczy a teraz perełka
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2016 o 22:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale zdjęcia mistrza lepsze
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2016 o 22:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ach.... miasto mojej młodości i jakże wielu pięknych wspomnień. Chociaż teraz wygląda o wiele lepiej bo naprawdę jest śliczny /mam na myśli oczywiście Starówkę/ i łezka się kreci jak co roku w lecie odwiedzam te zakątki... To już 40 lat jak stąd wyjechałem a sentyment i miłość do tego miasta tkwi we mnie ciągle.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna