Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

4 września 2022 r.
15:30

Ogrody na talerzu czyli XIV Europejski Festiwal Smaku w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora am
3 2 A A

Jarmarków będzie aż cztery, a gotować będą przyrządzać m.in. lubelscy sportowcy. W poniedziałek w Lublinie rozpoczyna się Europejski Festiwal Smaku. Hasło przewodnie 14. edycji wydarzenia to „Anioły i ogrody”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jest co najmniej kilka powodów, by anioły były motywem przewodnim – tłumaczy Waldemar Sulisz, dyrektor festiwalu, odwołując się m.in. do obrazu francuskiego malarza Bartolomeo Esteban Murillo „Kuchnia Aniołów”, legendy o śnie Leszka Czarnego czy domku anielskiego w Gołębiu.

– Z kolei motyw ogrodu w tym roku jest mi szczególnie bliski – dodaje. – Lubelskie jedzenie to także, a może przede wszystkim, kuchnia roślinna. Archanioł Gabriel nie przyniósł światu pęta kiełbasy ale arcydzięgiel, roślinę leczniczą. To też nasz wielki hołd dla zieleni, wyraz tęsknoty za ogrodami i coraz większej społecznej świadomości, że już najwyższy czas, by przerwać pasmo betonowania miast.

Szef festiwalu przekonuje, że jedzenie z Lubelszczyzny to „jedzenie prawdziwe”.

– Chcemy w ciągu tych siedmiu dni trwania festiwalu opowiadać o tym, że prawdziwe jedzenie jest właśnie tutaj, w tym regionie. Jest to jedzenie roślinne, jedzenie oparte na bardzo starych recepturach, do tego niezwykle smaczne.

Festiwal rozpoczyna się w poniedziałek wernisażem wystawy plakatów Mirosława Zdrodowskiego w hotelu Arche przy ul. Zamojskiej w Lublinie.

– Urodzony w Lublinie, po liceum plastycznym w Nałęczowie, wybitny przedstawiciel polskiej szkoły plakatu, który nigdy dotąd nie miał wystawy w Mieście Inspiracji – podkreśla Sulisz.

Europejski Festiwal Smaku 2022

Wystaw w programie festiwalu jest kilka, podobnie jak spotkań z cyklu Literatura od kuchni (księgarnia Dosłowna w Centrum Kultury). Ale EFS kojarzy się przede wszystkim z pokazami kulinarnymi w plenerze i jarmarkiem produktów tradycyjnych.

Tegoroczną nowością jest Scena Młodych. Dziewięciu młodych kucharzy z całego regionu ma wyczarować na talerzu ogrody – zapowiada szef festiwalu.

Scena do kulinarnych pokazów stanie na rynku, na tyłach budynku Trybunału. Potrawy będą tam przyrządzać także lubelscy sportowcy.

– W piątek gotuje tam koszykarz Roman Szymański, w sobotę - lekkoatletka Sofia Ennaoui, a w niedzielę piłkarka ręczna Kinga Achruk. I jakby tego było mało to na piątek zapowiedziała się też reprezentacja rugby – mówi Waldemar Sulisz.

Straganów, a tym samym okazji do zakupów, też będzie więcej niż w latach ubiegłych.

W tym roku jarmarki będą cztery. Na placu przed ratuszem Jarmark Produktu Regionalnego i Lokalnego. Na rynku nasz Jarmark Inspiracji, czyli 40 stoisk z pysznymi rzeczami. Do tego jarmark na Szambelańskiej i Lubelskie Święto Cydru na błoniach pod zamkiem. Dodatkowo w weekend w budynku Lubelskiego Centrum Konferencyjnego odbędą się Targi kawy, czekolady i herbaty.

Stoiska Jarmarku Inspiracji na staromiejskim rynku staną już w środę. One też będą czynne najdłużej. Jak zapowiada organizator – do późnych godzin nocnych. W piątek rozstawią się stragany na pl. Łokietka, ul. Szambelańskiej, a Lubelskie Święto Cydru na błoniach to wydarzenie zaplanowane na piątek, sobotę i niedzielę.

Mniej niż podczas poprzednich edycji EFS będzie za to wydarzeń muzycznych. Nie będzie też sceny do koncertów w plenerze – wszyscy zaproszeni na festiwal muzycy zagrają w klasztorze oo. Dominikanów.

– Z pieniędzmi jest krucho – przyznaje szef festiwalu. – W piątek zagrają jedni z najbardziej znanych klezmerów w Polsce, czyli Cracow Klezmer Band pod nową nazwą The OneNess. Przed nimi Miłosz Bachonko, lubelski wirtuoz akordeonu, który zachwycił Placido Domingo. W sobotę Chopina zagra Włodzimierz Nahorny. To jedyny koncert, na który obowiązuje rejestracja miejsc, bo mamy ich tylko 85. Jestem niebywale szczęśliwy, że będziemy mogli zobaczyć w akcji tego światowej klasy muzyka.

W niedzielę, na zakończenie festiwalu, w bazylice klasztoru usłyszymy natomiast Dominikę Zamarę (sopran), Andrea Cecomorri (flet), Michała Dąbrowskiego (organy). Wstęp wolny.

– Nasz festiwal trwa i się rozwija. Jest coraz lepszy – nie ma wątpliwości Waldemar Sulisz. – Ma zbudowana markę, drugiego takiego w Polsce nie ma. Jest znakomitym narzędziem nie tylko do promocji województwa, ale też miasta. By za rok zrobić XV, absolutnie odlotową edycję potrzeba trzech rzeczy: pieniędzy, pieniędzy i pieniędzy. Ta tegoroczna odbywa się głównie dzięki Województwu Lubelskiemu, które jest partnerem strategicznym festiwalu oraz Krajowej Grupie Spożywczej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna