Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

18 czerwca 2023 r.
21:37

Nowy park rozrywki w lubelskim "Alternatywa dla świata wirtualnego"

0 A A

Zabawa dla dzieci i błogi odpoczynek na łonie natury dla dorosłych. To oferuje Las Odkrywców w Ułężu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Las Odkrywców to reakcja na otaczający nas świat i zmieniające się potrzeby nasze i naszych dzieci. Jesteśmy stale odciągani od natury przez edukację i pracę, a czasem nawet przez rekreację – mówi Anita Przybyłowska, dyre torka zarządzająca Rodzinnym Parkiem Tematycznym Las Odkrywców. – Natura to świat najbardziej przyjazny dla ludzi. Świat, w którym odpoczywamy najlepiej i w którym regenerujemy się najszybciej. Szczególnie nasze dzieci potrzebują atrakcyjnej opcji dla ekranu komputera, smartfona, czy konsoli.

Przybyłowska dodaje, że o deficytach kontaktu z naturą coraz częściej myślimy w kontekście pogarszającego się zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci.

– Dlatego też chcemy proponować im atrakcyjną alternatywę dla świata wirtualnego w naturalnym, czystym, pozbawionym plastiku środowisku. Chcemy proponować ruch na świeżym powietrzu, dla ich zdrowia fizycznego, a w tej nowej sytuacji może nawet bardziej ich zdrowia psychicznego. Jak się nad tym głębiej zastanowić, to koncepcja Lasu Odkrywców maluje nam się sama, w pierwszej sekundzie, kiedy zamkniemy oczy. Ale jej doprecyzowanie to już lata pracy wielu osób – przyznaje dyrektorka.

Miejsce na park wybrano nieprzypadkowo. Polska jest pełna miejsc, które mają swoją historię, mniej lub bardziej barwną lub tajemniczą. Wiele z nich uległo zniszczeniu bezpowrotnie. Las Odkrywców znajduje się na terenie dawnych koszar wojskowych w Ułężu, które także zostały zdewastowane przez czas i brak ludzkiej uwagi. To miejsce, ten las i te budynki są świadkiem historii, historii północnej Lubelszczyzny, ale też całej Polski.

ZŁOTA SETKA 2022 - POBIERZ PEŁNY RANKING NAJLEPSZYCH FIRM LUBELSZCZYZNY

– To jest bardzo cenne. To trzeba ocalić od zniszczenia i od zapomnienia dla nas i dla naszych dzieci oraz dla następnych pokoleń. Chcieliśmy wykorzystać potencjał tego miejsca i tak się stało – podkreśla Przybyłowska i dodaje: – Nie byłoby to raczej możliwe w tej skali bez dotacji z PARP. Był to bardzo trudny i wymagający proces i to z wielu powodów. Po pierwsze, dofinasowanie może uzyskać koncepcja, która realizuje konkretne cele Programów Europejskich oraz musi mieć sens biznesowy, czyli zacząć funkcjonować w oparciu o dotację. Potem musi przetrwać na rynku samodzielnie w starciu z rzeczywistą konkurencją. Wymogi PARP były bardzo restrykcyjne. Dodatkowo konstrukcja finansowa projektu wymagała aktywnego udziału banku jako instytucji współfinansującej. A jak dobrze wszyscy wiemy banki mają swoje wymagania, z całym instrumentarium zarzadząnia ryzykiem, którym poddany został również nasz projekt, jak każdy projekt inwestycyjny.

Koncepcja Lasu Odkrywców opiera się na idei aktywnego poznawania przyrody poprzez zabawę i multisensoryczne doświadczenia. Właściciele parku stawiają na rozbudzenie wśród dzieci naturalnej ciekawości świata i chęci jego doświadczania. Najszybciej można to osiągnąć przede wszystkim poprzez wzbudzenie pozytywnych emocji i zaangażowanie uczestników do aktywnego poznawania otaczającego ich świata za pomocą doświadczania i eksperymentowania.

– Przygotowując koncepcje poszczególnych atrakcji staraliśmy się w pełni wykorzystać bogactwo przyrodnicze miejsca. Atrakcje zostały wykonane autorsko od podstaw, w głównej mierze z drewna i materiałów naturalnych – mówią pracownicy Lasu Odkrywców i wyliczają: – Przygotowaliśmy ścieżkę edukacyjną w postaci Alei Odkrywców, w której wybranym elementom programu edukacyjnego towarzyszą tematycznie powiązane elementy infrastruktury rozrywkowo-rekreacyjnej. Na gości czeka szereg atrakcji sprawnościowych, tuneli, labi- ryntów, polan sensorycznych, stref zabawy z wodą i wiele innych. Wszystkie atrakcje są przystosowane do intuicyjnego korzystania oraz samodzielnego i indywidualnego doboru poziomu zaangażowania i eksperymentowania. Atrakcje nie mają ograniczeń wiekowych ani wzrostowych. Każdy może spróbować swoich sił wspinając się, skacząc, czy balansując na leśnych przeszkodach. Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym cała rodzina da się porwać beztroskiej zabawie, doceni wartość natury i zintegruje się, zapominając o codzienności.

ZŁOTA SETKA 2022 - POBIERZ PEŁNY RANKING NAJLEPSZYCH FIRM LUBELSZCZYZNY

Do parku zapraszane są głównie rodziny z dziećmi w wieku od 3 do 12 lat.

– Staraliśmy się wyjść na przeciw potrzebom wszystkich gości, niezależnie od wieku. Parki tematyczne są coraz popularniejszą formą wypocz ynku i rodzinnej integracji. Najczęściej jednak wizyta w takich miejscach to wielka frajda dla dzieci, dla dorosłych już nie zawsze. Poziom przebodźcowania hałaśliwymi atrakcjami, grającą muzyką, natłokiem kolorów, oczekiwaniem w kolejkach na przejażdżkę kolejną karuzelą, często umiejscowioną w pełnym słońcu, powoduje, że radość na twarzach rodziców maluje się dopiero na koniec dnia, kiedy wiedzą, że niedługo wrócą do domu i w końcu… odpoczną. A można inaczej. W Lesie Odkrywców oprócz beztroskiej zabawy jest też miejsce na regenerację sił i błogi odpoczynek na łonie natury – opowiada Anita Przybyłowska.

Las Odkrywców zadebiutował na początku ubiegłorocznych wakacji.

– Czy otwieranie działalności w tak niepewnych czasach nie było ryzykownym pomysłem? – pytam.

– Rzeczywiście w przypadku projektu Las Odkrywców ryzyk w sferze „siła wyższa” pojawiło się ponadprzeciętnie dużo, ale nie tylko my musieliśmy przez to przejść. Przechodził to cały kraj i według mnie pięknie się to nam wszystkim udało! Ale zanim się udało, było mnóstwo stresu i wiele ciężkiej pracy. Największy jednak według mnie był wysiłek mentalny, aby pozostać przy obranej strategii działania, nie zwalniać tempa prac i konsekwentnie dążyć do realizacji wybranych celów. To wszystko było niezmiernie trudne i wymagające, ale na koniec bardzo satysfakcjonujące. Udało się nam, bo na szczęście wszyscy są u nas optymistami – odpowiada pani dyrektor. – W tej chwili planujemy dalsze inwestycje. Ich skala i kierunek w głównej mierze będą zależały od preferencji naszych gości.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa
ZDJĘCIA
galeria

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa

Z udziałem prof. dr hab. Horsta Köhlera, byłego prezydenta Niemiec odbyło się w Zamościu spotkanie poświęcone historii i bezpieczeństwu w Europie. Uczestniczyli w nim miejscowi samorządowcy i delegacja z Ukrainy.

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny
Dzień Wschodzi
film

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny

Dzisiaj pierwszy dzień egzaminów ósmoklasisty. To szczególny rocznik. Wyjątkowo mało liczny. Zazwyczaj kończących podstawówki w Lublinie jest 2 razy więcej. Dlaczego tak się dzieje i jakie będzie to miało przełożenie na rekrutację do szkół średnich? O tym w porannej rozmowie Dzień Wschodzi. Gościem Krzysztofa Kota jest dr Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina do spraw oświaty.

MKS FunFloor Lublin dzisiaj gra z KPR Gminy Kobierzyce o srebrny medal

MKS FunFloor Lublin dzisiaj gra z KPR Gminy Kobierzyce o srebrny medal

We wtorek MKS FunFloor może zostać wicemistrzem Polski. Aby tak się stało podopieczne Edyty Majdzińskiej muszą pokonać KPR Gminy Kobierzyce.

Przeczesywali bagna. Pan Jerzy przepadł bez śladu

Przeczesywali bagna. Pan Jerzy przepadł bez śladu

68-letni pan Jerzy zaginął w sierpniu ubiegłego roku. Poszukiwania nadal trwają. Niedawno policja przeczesywała bagna.

Nowy sposób odczytu wodomierzy. Usterki będą im niestraszne

Nowy sposób odczytu wodomierzy. Usterki będą im niestraszne

W Świdniku ruszyły testy nowego systemu odczytu wodomierzy za pomocą anten radiowych. Wszystko po to, by w przyszłości uniknąć usterek i wycieku wody.

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Trwa uzupełniająca rekrutacja do publicznych przedszkoli w Lublinie. Wolne miejsca czekają na przedszkolaków w 60 placówkach.

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin znalazł wreszcie nowego dyrektora sportowego. A zostanie nim Grzegorz Koprukowiak, ostatnio menedżer drugoligowej Pogoni Siedlce. W poniedziałek taką informację przekazał portal weszlo.com. Wieczorem sam zainteresowany zrezygnował z pracy w ekipie lidera eWinner II ligi.

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Oddaj książki i nie płać kary. Biblioteka idzie na rękę spóźnialskim czytelnikom.

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka
Tylko w Dzienniku

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka

Ponad 80-osobowy zespół muzyków Filharmonii Lubelskiej trawi konflikt, którego centrum to dyrygent Wojciech Rodek. Część zespołu filharmoników nie chce z nim współpracować po wypowiedziach dyrygenta opublikowanych przez Gazetę Wyborczą w Lublinie. Filharmonicy z dwóch związków zawodowych w piśmie do dyrekcji piszą wprost, że „wypowiedzi pana Wojciecha Rodka podważają reputację Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie (FL) i naruszają dobro jej pracowników”.

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Egzaminacyjny maj w pełni. Absolwenci szkół średnich w trakcie matur, a dzisiaj ósmoklasiści zaczynają swoje egzaminy. Będą je pisać przez trzy dni.

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium