Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

16 września 2009 r.
20:07
Edytuj ten wpis

Need for Speed: 16 gier w 14 lat

Autor: Zdjęcie autora Paweł Wiater
0 0 A A

Need for Speed to seria najbardziej chyba znanych wyścigów samochodowych. Były tytuły rewolucyjne, rewelacyjne, niezłe i te, z kategorii "a ty potrafiłbyś zrobić gorszą grę?”. A wszystko zaczęło się…

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W 1995 roku. Pierwszy Need for Speed wyróżniała przede wszystkim znakomita jak na tamte czasy grafika. Samochody przypominały samochody, a nie kawałki pikselowatych prostokątów. Kokpit wyglądał jak kokpit, a na asfalcie nasze bolidy zostawiały ślady opon.

Trochę klasyki

Gra wprowadzała wiele innowacji, takich jak bieg wsteczny, policję, która mogła nam wlepić mandaty (a dwa kończyły zabawę). Ten tytuł był po prostu pewnego rodzaju przełomem. Został też nieźle dopracowany i zainicjował – jako pierwszy – elementy rozgrywki, które dla dzisiejszych graczy są standardem.

Druga część była kwestią czasu. W 1997 roku ukazuje się Need for Speed II i nieco różni się od pierwowzoru. Programiści bardziej skupili się na trybie arcade. Trasy były zamknięte (jazda w kółko), a sama zabawa przypominała gry zręcznościowe. Przez to gra odchodziła od realizmu, co pozwalało nam przy prędkości 300km/h na wchodzenie w niemal każdy zakręt. Oczywiście dodano nowe trasy i auta.

Warto wspomnieć, że gra obsługiwała już tryb 3dfx, co pozwalało cieszyć się nową jakością w grafice.
Uwaga Policja!

Trzecia część z dopiskiem Hot Pursuit wydana została rok później i była przełomowa dla całej serii. Po pierwsze była świetnie dopracowana. Fajne trasy, lepsze auta i więcej pościgów z policją. Mało tego: mogliśmy się wcielić w funkcjonariusza lub kierowcę wyścigowego.

Oprócz mandatów doszły blokady i kolczatki. Otrzymaliśmy również możliwość wyboru pory dnia (dzień lub noc) i pogody: słonecznie/deszczowo. Dzięki wcześniej wspomnianemu 3dfx gra wygląda jeszcze lepiej, a dźwięk w głośnikach stereo wbijał w fotel.

Warta odnotowania była możliwość wgrywania własnych modeli pojazdów, co zaowocowało niezliczoną ilością projektów stworzonych przez fanów i przedłużyło żywot tej naprawdę świetnej gry.

Need For Speed Road Challenge (High Stakes) pojawia się w 1999 roku i… wprowadza lekki niesmak. Trudno ukryć, że był lekko przerobiony Hot Pursuit. Niektóre zmiany były korzystne (pojawienie się kierowcy przy widoku z kokpitu czy przezroczystych szyb).

Zastosowano po raz pierwszy dość prymitywny, ale wtedy efektowny model uszkodzeń. A tryb kariery sprawiał, że za wygranie wyścigu zarabialiśmy pieniądze, dzięki którym modyfikowaliśmy wóz lub kupowaliśmy nowy. Standardowo dodano kilka tras i aut. Ale gracze potraktowali ten produkt jako przykład jak zarabiać duże pieniądze jak najmniejszym kosztem.
Hamulec? A co to takiego?

Rok 2000 przynosi NFS Porsche 2000 (Porsche Unleashed). Przez to mamy do dyspozycji auta tej znanej marki od 1950 do 2000 roku. Dużo uwagi poświęcono trybowi kariery, gdzie zakupione dodatki widocznie wpływały na jazdę. Ta część w ogóle bardziej zbliżona była do symulatora niż produkcji arcade.

Uderzenie przy nieco większej prędkości powodowało odczuwalne skutki uboczne, a nieraz kończyło zabawę. Gracze musieli zwyczajnie dojrzeć do używania czegoś takiego jak hamulec.

Również w 2000 roku ukazała się całkowicie nieznana w Polsce część Motor Cities Online-2000. Czemu nieznana? Ponieważ wymagała dostępu do Internetu (a u nas były z tym problemy). Tutaj ścigaliśmy się autami z lat 50-80. Mimo, że gra była niezła, dość szybko po premierze upadła (EA zamknęło serwery).

W 2002 pojawia się Hot Pursuit II. Gra była ładna, dobrze udźwiękowiona i… to wszystko. Długie i nudne trasy, cukierkowate samochody i kiepski model jazdy niedopracowany. A na dodatek policja była żałosna. Hot Pursuit II można uznać za pierwszą poważną wpadkę w historii NfS.
Nowa generacja NfS

Wraz z filmem ,,Szybcy i Wściekli” pojawiła się moda na nielegalne, nocne wyścigi stutingowanych aut. W prawdziwym życiu objawiło się to pod postacią starych golfów ze śmiesznymi spojlerami i wielkimi rurami wydechowymi, które próbowały śmigać po Karkowskim Przedmieściu.

A fani NfS dostali Underground. Wielkie, zatłoczone metropolie, tłumy widzów i auta, które aż się prosiły, żeby je poprzerabiać. Gra była dopracowana i co tu dużo mówić: niezła. Programiści dobrze trafili w swój target, dzięki czemu nowy NFS spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem.

Na Undeground II fani nie musieli zbyt długo czekać. Druga część tej serii ukazała się w 2004 roku. Tematyka była ta sama, jednak zastosowano wiele zmian. Zaimplementowano długo wyczekiwaną przez graczy swobodną jazdę. Wprowadzono też całą masę modyfikacji do samochodów. Nawet dzisiaj jest to dobra gra.
Równia pochyła

Rok 2005 to Most Wanted, czyli mieszanka klasycznych NfS-ów z Underground'em. Były nielegalne wyścigi, szpanerskie bryki i policja, która nas nie lubiła (i nie była tak głupia jak w Hot Pursuit II).

A potem zrobiło się źle. Carbon pojawił się pod koniec 2006 roku. Przejaskrawiona grafika zrobiona z myślą o najmłodszych graczach i wszechobecna monotonia.

Ale nie aż taka, jak w Undercover. Nie dość, że gra była słaba, to jeszcze nawet na najlepszym sprzęcie nie dało się w nią komfortowo pograć. Pojawiły się wręcz głosy, że to już koniec serii. Electronic Arts szybko te plotki ukróciła, zapowiadając aż trzy nowe gry z logo Need for Speed.

Need for Speed SHIFT do wygrania

Pierwsza z nich – SHIFT – właśnie debiutuje na rynku. To 17 gra z logo Need For Speed. A czy to dobra gra? Przekonajcie się sami. Już jutro startujemy z konkursem, gdzie będziecie mogli wygrać SHIFT'a.

Pozostałe informacje

ilustracyjne

8-lateki wjechał w latarnię, na pomoc rzucił się policjant

Mocno poturbował się 8-latek, który wpadł rowerem w latarnię

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały

Umowa na budowę podpisana. Za 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Tak bawią się Bronowice (zdjęcia). Wieczorem zagrają gwiazdy disco polo. Wstęp wolny!
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Tak bawią się Bronowice (zdjęcia). Wieczorem zagrają gwiazdy disco polo. Wstęp wolny!

Dzisiaj Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina – Bronowice, jedna najstarszych i najprężniej działających organizacji społecznych w mieście obchodzi 25. urodziny. Z okazji srebrnego jubileuszu w ramach Bronowickich Kulturaliów Stowarzyszenie organizuje VII Wojewódzką Gala dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Niepełnosprawnościami. Pierwsza część wydarzenia – występy artystyczne dzieci i młodzieży z bronowickich placówek szkolno-oświatowych już za nami. W drugiej popołudniowej części gali na scenie zobaczymy m.in. lubelskich utalentowanych, młodych artystów, uczestników The Voice Kids - Gracjanę Górkę oraz Maksa Belniaka, a także znane i lubiane w całym kraju gwiazdy disco polo, zespoły Playboys i DEFIS. Początek koncertów o godz. 17:30. Wstęp wolny.

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy
LUBLIN

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy

Od soboty 25 maja do wtorku 28 maja w Lublinie zamknięty zostanie plac Zamkowy. Nie będzie tam można ani wjechać ani zaparkować. Utrudnienia dotyczyć będą także innych ulic w okolicy Starego Miasta.

Młodzież do rolnictwa się nie garnie

Młodzież do rolnictwa się nie garnie

Mimo trudności, problemów demograficznych i niewielkiego zainteresowania zawodami rolniczymi wśród młodzieży, Zespół Szkół Agrobiznesu im. Macieja Rataja w Klementowicach z gminie Kurów - wciąż funkcjonuje, nieprzerwanie od 1940 roku. Kształci Polaków i obcokrajowców.

Puławy dzisiaj i 20 lat temu. Tak zmieniło się miasto
galeria

Puławy dzisiaj i 20 lat temu. Tak zmieniło się miasto

Nowe drogi, budynki użyteczności publicznej, boiska, hipermarkety - ostatnie 20 lat dla Puław to okres rozwoju w wielu obszarach. Zmiany, jakie zachodziły w tym czasie, uwieczniano na zdjęciach lotniczych i satelitarnych.

właścicielka pracowni krawieckiej

Jak założyć konto firmowe na Amazon? Poradnik

Amazon jest jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych platform e-commerce na świecie. Dla wielu firm, zarówno tych małych, jak i dużych, obecność na Amazonie to klucz do sukcesu.

Sklep internetowy w 2024 roku - co należy wiedzieć?

Sklep internetowy w 2024 roku - co należy wiedzieć?

W 2024 roku handel elektroniczny przeżywa dynamiczny rozwój, przynosząc nowe możliwości i wyzwania zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów. W dobie postępującej digitalizacji, sklep internetowy staje się kluczowym elementem strategii biznesowych, umożliwiając dotarcie do szerokiego grona klientów na całym świecie.

Lukas Klemenz i jego koledzy w niedzielę zagrają na wyjeździe z GKS Tychy

Górnik Łęczna w niedzielę zagra w Tychach mecz o wszystko

W niedzielę o godzinie 15 odbędą się wszystkie mecze 34. kolejki. Walczący o grę w barażach o PKO BP Ekstraklasę Górnik Łęczna zagra na wyjeździe w Tychach z tamtejszym GKS, którego jednym z czołowych zawodników jest były snajper zielono-czarnych Bartosz Śpiączka.

Akademicki Laur Dziennikarski wręczony. Znamy laureatów nagrody

Akademicki Laur Dziennikarski wręczony. Znamy laureatów nagrody

W piątek 24 maja odbyła się dziesiąta – jubileuszowa gala AKLAUD, czyli Akademickiego Lauru Dziennikarskiego. Nagrodę wręczono w dwóch kategoriach: AKLAUD i AKLAUD Młodych.

Adam Skiba
Pogoda na weekend
film

Upalnie, ale sporo chmur - pogoda na weekend

Upały, ale z chmurami. Tradycyjnie w piątek przedstawiamy prognozę pogody przygotowaną przez meteorologów z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje Adam Skiba.

Wisła Grupa Azoty Puławy w ostatniej kolejce zagra najważniejszy mecz sezonu 23/24

Wisła Grupa Azoty chce postawić kropkę nad i w meczu z Pogonią Siedlce

Zapowiada się ciekawa sobota w Puławach. Wisła Grupa Azoty zagra ostatni mecz w sezonie. Walczący o utrzymanie podopieczni Mikołaja Raczyńskiego zmierzą się z drugą w tabeli Pogonią Siedlce, która jeszcze nie przypieczętowała awansu. Pierwszy gwizdek o godz. 14.

Pracownicy firmy DROGMOST mają zacząć pracować przy budowie ulicy Ładnej w poniedziałek.
ZAMOŚĆ

Drogowcy wejdą na Ładną. To część większej inwestycji

Na Lwowskiej prace już trwają, na Ładnej mają się zacząć w poniedziałek. Ta pierwsza jest rozbudowywana, druga powstanie od podstaw. Obie są elementami większej inwestycji, najdroższej z drogowych zaplanowanych na ten rok przez miasto Zamość.

Brak uwagi mógł doprowadzić do tragedii

Brak uwagi mógł doprowadzić do tragedii

Kilka dni temu w Łukowie na ul. 11 Listopada doszło do wypadku, w skutek którego kierująca samochodem osobowym potrąciła nastolatkę jadącą rowerem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium