Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

22 stycznia 2010 r.
19:01
Edytuj ten wpis

Napoleon: Total War. Historia wojny totalnej

0 0 A A

Wydaje ci się, że niezły z ciebie strateg? Że Napoleon mógłby się od ciebie uczyć? Sięgnij po dowolną grę z serii Total War i przekonaj się, na co naprawdę cię stać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Końcówka lat 90-tych to dobry czas dla strategii. Z jednej strony nadal popularne były gry rozgrywane w trybie turowym. Setki tabel i współczynników oraz długie godziny spędzone na poznawaniu wszystkich aspektów gry to coś, co do dziś raduje wielu zapaleńców.

Z drugiej strony gracze marzyli o czymś prostszym; bardziej przystępnym. Coraz większą popularność zdobywały strategie czasu rzeczywistego z niezapomnianym Starcraftem na czele. Nie było konieczności wertowania stron statystyk i żmudnych przygotowań: wystarczyło jak najszybciej wybudować odpowiednią ilość jednostek i wysłać je w stronę wroga.

Trzeba jednak przyznać, że i taka rozrywka nie do końca satysfakcjonowała wszystkich fanów wirtualnych pól bitewnych. Czekaliśmy na grę, która połączy najlepsze cechy strategii turowej (złożoność rozgrywki) z tym, co tak bardzo podobało się w strategiach czasu rzeczywistego, czyli przystępnością i wartką akcją.

Shogun: Total War, czyli marzenia się spełniają

W 2000 roku światło dzienne ujrzał Szogun: Total War. To, co zaprezentowało niewielkie brytyjskie studio Creative Assembly na zawsze odmieniło oblicze świata strategii.

Gra przenosi nas do szesnastowiecznej Japonii. Wcielamy się w rolę tytułowego shoguna, który ma niełatwe życie. Naszym zadaniem jest podbicie kraju Kwitnącej Wiśni. Problem w tym, ze inni władcy skłóconych klanów maja dokładnie ten sam pomysł na życie.

Swoje jednostki przesuwamy po mapie w trybie turowym. Również w tym trybie zarządzamy państwem: budujemy nowe budynki, szkolimy oddziały, itd. Kiedy jednak na mapie spotykają się dwie wrogie armie, gra zamienia się w strategię czasu rzeczywistego, a gracz przenoszony jest bezpośrednio na pole bitwy.

Walka, jak na 2000 rok, robiła ogromne wrażenie. Po raz pierwszy w tego typu grze na polu bitwy spotykało się nie kilkadziesiąt, a kilkaset jednostek. W dodatku wszystko to było prezentowane w 3D, co wówczas było rzadkością (choć same modele żołnierzy nadal były dwuwymiarowe).

Gra okazała się wielkim hitem. Nie tylko łączyła najlepsze cechy strategii turowej i rozgrywanej w czasie rzeczywistym. Była również doskonałym dowodem na to, że gra strategiczna może być jednocześnie odpowiednio złożona i wciągająca, a przy tym zrozumienie jej reguł nie wymagało tygodniowego urlopu.
Medieval: Total War, czyli więcej i lepiej

Shogun doczekał się samodzielnego dodatku (The Mongol Invasion), ale apetyt fanów nie został zaspokojony. Wszyscy czekali na kolejną część gry od Creative Assembly. Zdziwić mógł się jednak ten, kto spodziewał się powrotu do feudalnej Japonii. Medieval: Total War zabrał do średniowiecznej Europy.

Założenia rozgrywki nie uległy większej zmianie, jednak drobne poprawki dotyczyły niemal każdego aspektu gry. Medieval był przede wszystkim znacznie bardziej zróżnicowany niż jego starszy brat: więcej jednostek, więcej frakcji do wyboru (i podbicia oczywiście), większa mapa strategiczna. Jednym słowem: więcej… wszystkiego.

Te zmiany sprawiły, że fani zapałali jeszcze większą miłością do serii Total War. Kolejna część była już tylko kwestią czasu.

Medieval (i dodatek Viking Invasion) korzystał z tej samej technologii, co Szogun: dwuwymiarowe jednostki na trójwymiarowych mapach. To, co mogło robić wrażenie w 2000 roku, po kilku latach z trudem znosiło próbę czasu. Seria potrzebowała zmian.
Rome: Total War, czyli kości zostały rzucone

Po raz kolejny przenosimy się w inne realia. Tym razem aż do starożytności. Rome: Total War debiutuje w 2004 roku. Największą i najbardziej zauważalną zmianą jest przede wszystkim nowy silnik graficzny napędzający grę; wreszcie mamy do czynienia z pełnym trójwymiarem. Wszystko tu wygląda dużo ładniej.

To, co zadecydowało o sukcesie gry, przez wielu fanów uznawanej za najlepszą część serii, to jej ogromne zróżnicowanie. Każdą nacją grało się zupełnie inaczej, każda posiadała własne unikatowe jednostki i każda prezentowała zupełnie inną taktykę na placu boju.

Podczas bitwy mogliśmy spotkać nie tylko uzbrojonych w ciężkie kolczugi Rzymian i sprawdzić skuteczność greckiej falangi, ale także poprowadzić do boju ogromne bojowe słonie Kartagińczyków.
Medieval II: Total War, czyli powrót do przeszłości

Po dodatkach do Rome (Barbarian Invasion i Alexander) już w 2006 roku Creative Assembly przedstawia Medieval II: Total War. Tym razem – poza Europą – mogliśmy przenieść wojnę na nowo odkryty kontynent amerykański. W samej rozgrywce jednak niewiele się zmieniło: dodano więcej jednostek i pogrzebano trochę w sferze ekonomicznej.

Miedieval II nie był wcale grą złą. Posiadał wszystko to, co decydowało o sukcesie poprzedników plus rozbudowany tryb multiplayer, który zdecydowanie zwiększał żywotność produkcji.
Empire: Total War, czyli Żagle na maszt

W Empire: Total War przenosimy się w czasy podbojów kolonialnych. Umiejscowienie akcji gry w tej epoce zmieniło wiele w samej rozgrywce. Przede wszystkim znacznie większa jest mapa strategiczna. Tym razem obejmuje praktycznie cały ziemski glob, przy czym i tak najwięcej czasu po raz kolejny będziemy spędzać obserwując Europę.

Zmiany zaszły w samych bitwach. Na polu walki króluje broń palna, a to wymuszało zastosowanie zupełnie innej taktyki niż w przypadku staromodnej walki wręcz. Nowością w serii są także bitwy morskie.

Już wcześniej mogliśmy budować flotę i rozmieszczać ją na mapie strategicznej, kiedy jednak dochodziło do spotkania wrogich sobie jednostek, o wyniku starcia decydował komputer. Teraz sami możemy pokierować losami naszych marynarzy. Szkoda tylko, że ten element gry jest po prostu… nudny. I nie koniecznie przypadł wszystkim do gustu.

Jak będzie z najnowszą produkcją, Napoleon Total War? Przekonamy się już 26 lutego.

Pozostałe informacje

Arkadiusz Milik w meczu z Ukrainą doznał kontuzji

Polska lepsza od Ukrainy w sparingu przed Euro 2024

W pierwszym meczu towarzyskim w trakcie przygotowań do Euro 2024 reprezentacja Polski po dobrej grze pokonała na PGE Stadionie Narodowym Ukrainę 3:1. Jednak w spotkaniu groźnie wyglądającego urazu doznał Arkadiusz Milik i jego wyjazd na mistrzostwa Europy do Niemiec stanął pod znakiem zapytania

Kamil Wojtkowski w koszulce Motoru rozegrał 40 meczów

Pomocnik żegna się z Motorem Lublin

Kamil Wojtkowski to kolejny zawodnik, który nie będzie w sezonie 24/25 występował w Motorze Lublin. W piątek beniaminek PKO BP Ekstraklasy poinformował, że umowa 26-latka nie zostanie przedłużona.

Michał Paluch zdobył w piątek dwa gole

Udany mecz na koniec sezonu. Świdniczanka jako pierwsza zatrzymała Siarkę

W sezonie 2023/2024 Siarka Tarnobrzeg zanotowała przed własną publicznością: 14 zwycięstw, dwa remisy i jedną porażkę. Na wiosnę mogła się za to pochwalić kompletem siedmiu zwycięstw. Niedawno rozbiła nawet Wieczystą Kraków 6:2. Dopiero w piątek, przy okazji ostatniej serii gier gospodarzy zatrzymała Świdniczanka. Goście przegrywali już 0:2, ale w końcówce zdobyli dwa gole i pozytywnym akcentem zakończyli rozgrywki.

Marsz kibiców Orlen Oil Motoru pod ratusz. „Walczymy o nowy stadion” [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Marsz kibiców Orlen Oil Motoru pod ratusz. „Walczymy o nowy stadion” [zdjęcia, wideo]

Zgodnie z planem, po meczu z ZOOleszcz GKM Grudziądz kibice Orlen Oil Motoru ruszyli pod ratusz, aby powalczyć o nowy stadion żużlowy.

Ryki. Potężna nawałnica nad powiatem

Ryki. Potężna nawałnica nad powiatem

Pierwszy raz w naszym powiecie doszło do przejścia tak gwałtownej ulewy z porwistym wiatrem połączonym z gradem. Usuwanie skutków będzie trwało nie godzinami ale dniami, są dzielnice i wsie gdzie nie ma zasilania energii. Musimy być razem. Apel.... pomagajmy sobie nawzajem - zaapelował na FB Info Ryki

Noc z disco
foto
galeria

Noc z disco

"Noc silent disco" w Plenerze była niezwykła z dwóch powodów. Pierwszy powód to taki, że po raz pierwszy w Plenerze - Silent Disco! Wreszcie po drugie, bo były 3 kanały hitów!! Zobaczcie, jak imprezowaliście w Plenerze i kto się bawił najlepiej :). Tak się bawi Lublin!

Mistrz Polski z Lublina bez problemów pokonał w piątek rywali z Grudziądza
galeria

Orlen Oil Motor podtrzymał zwycięską passę, deszcz uratował rywali z Grudziądza przed pogromem [zdjęcia]

Jest ósma wygrana w ósmym ligowym meczu Orlen Oil Motoru. W piątek lubelskie „Koziołki” bez najmniejszych problemów pokonały ZOOleszcz GKM Grudziądz 40:20. Z powodu opadów deszczu spotkanie zostało zakończone po dziesięciu biegach. I chyba nikt nie ma wątpliwości, że dzięki temu goście nie przegrali znacznie wyżej.

Budka Suflera świętuje jubileusz 50-lecia. Muzyczne święto w Ogrodzie Saskim!
15 czerwca 2024, 18:00

Budka Suflera świętuje jubileusz 50-lecia. Muzyczne święto w Ogrodzie Saskim!

W sobotę (15 czerwca) w Muszli Koncertowej im. Romualda Lipko odbędzie się niezwykły koncert. Wystąpi Budka Suflera, która w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia. Koncert poprowadzą: Piotr Metz z radiowej „Trójki” oraz Józef Szopiński z Radia Lublin.

Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz [zapis relacji na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz [zapis relacji na żywo]

O godzinie 18 Orlen Oil Motor Lublin w pierwszej kolejce rundy rewanżowej podejmie na swoim torze ZOOleszcz GKM Grudziądz

Święto pierogów w Bychawie
9 czerwca 2024, 14:00

Święto pierogów w Bychawie

Coś dla smakoszy tradycyjnej polskiej kuchni – XXI Ogólnopolski Festiwal w Krainie Pierogów. Na uczestników niedzielnego wydarzenia czeka kilkadziesiąt tysięcy pierogów do konsumpcji oraz Mistrzostwa Świata w jedzeniu pierogów na czas. Wystąpią: Sławomir, After Party i Daj To Głośniej!

Daria Zawiałov nie wystąpi na Świdnik Air Festival. W zamian inna wielka gwiazda
15 czerwca 2024, 15:00

Daria Zawiałov nie wystąpi na Świdnik Air Festival. W zamian inna wielka gwiazda

Tydzień przed imprezą, MOK w Świdniku poinformował o odwołaniu koncertu Darii Zawiałov. Na jej miejscu podczas lotniczej imprezy wystąpi Krzysztof Zalewski

Poseł PiS chce oferować pomoc prawną dla żołnierzy broniących granicy

Poseł PiS chce oferować pomoc prawną dla żołnierzy broniących granicy

Nie milkną echa ostatnich doniesień dotyczących sytuacji na granicy. Chodzi o zatrzymanie 3 żołnierzy, z których 2 usłyszało zarzuty. Teraz poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Moskal chce oferować pomoc prawniczą dla wszystkich żołnierzy strzegących wschodniej granicy kraju.

Trzecia Droga podsumowała kampanię do PE. Bezpieczeństwo odmieniane przez wszystkie przypadki
Zdjęcia
galeria

Trzecia Droga podsumowała kampanię do PE. Bezpieczeństwo odmieniane przez wszystkie przypadki

Śmierć polskiego żołnierza na granicy z Białorusią, a także zatrzymanie dwóch innych wojskowych w związku z nieuzasadnionym użyciem broni wobec migrantów, zdominowały ostatnią konferencję w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego kandydatów reprezentujących Komitet Trzeciej Drogi - Polska 2050 Szymona Hołownii i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Kto na dyrektora w Kurowie? Decyzję podejmie wójt

Kto na dyrektora w Kurowie? Decyzję podejmie wójt

We wrześniu nowy rok szkolny w kurowskiej podstawówce rozpocznie nowy dyrektor. Poprzedni odchodzi na emeryturę. Jego następcę wyłonić miał konkurs, ale komisja nie wskazały zwycięzcy. O tym, kto zastąpi Włodzimierza Żurkowskiego zdecyduje wójt Arkadiusz Małecki.

Do Hurgady i na Kretę prosto z Lublina

Do Hurgady i na Kretę prosto z Lublina

Pod koniec kwietnia wystartowały pierwsze samoloty do Turcji, teraz czas na Egipt i grecką wyspę Kretę. Port Lotniczy Lublin czuje już wakacyjny vibe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!