Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

27 maja 2010 r.
20:34
Edytuj ten wpis

Lubelskie: Kajakiem po Bystrzycy i Wieprzu

0 2 A A

Wieprz, Bystrzyca, Giełczew, a może Tanew? Lubelszczyzna to prawdziwy raj dla amatorów kajakarstwa. Zobacz, gdzie można popłynąć i ile to kosztuje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście, gdzie w tym roku wybrać się na spływ, podpowiadamy kilka możliwości realizowania swej pasji. Jedną z najspokojniejszych i najbezpieczniejszych rzek jest Tanew.

– Jest bardzo płytka i dość szeroka. To wbrew pozorom bardzo ważne. Jeśli rzeka jest zbyt wąska kajak, zwłaszcza osoby, która nie ma jeszcze wprawy w kierowaniu nim, może łatwo stanąć w poprzek. Wtedy automatycznie dochodzi do "wywrotki” – mówi Leszek Daniewski z Lubelskiego Towarzystwa Kajakowego "Fala”.

Poza tym, jak twierdzą doświadczeni kajakarze, Tanew to tzw. czysta rzeka. – Chodzi o to, że trudno tam o jakiekolwiek przeszkody, np. złamane drzewa czy gałęzie. A jeśli nawet takie przeszkody są, to łatwo je ominąć, bo jest duże pole manewru. Właśnie dzięki temu, że jest szeroka – dodaje Daniewski. – Takie rzeki zachęcają do kajakarstwa. A przecież o to chodzi, zwłaszcza na początku pływania kajakiem – tłumaczy.

Po pierwsze, bezpieczeństwo

– Bez względu na to, jaką rzeką płyniemy, powinniśmy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wtedy prawdopodobieństwo wypadku jest dużo mniejsze – przestrzega Rafał Tatara, właściciel wypożyczalni kajaków. – Jeśli chcemy wybrać się na spływ z dziećmi – polecałbym Giełczew. To jedna ze spokojniejszych rzek, ma ok. 50 cm głębokości i zaledwie 6 m szerokości, więc nawet jeśli wylądujemy w wodzie, to mamy blisko do brzegu.

Zamiast namiotu

Jeśli jednak nie przepadamy za biwakiem, postawmy na Tanew. Jest tam bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura hotelowa i gastronomiczna. – Kiedyś podróżowało się tylko z namiotem. Dalej ma to swój urok, ale bywa również kłopotliwe. A w tamtych okolicach pojawia się coraz więcej gospodarstw agroturystycznych i pensjonatów. Szczególnie w okolicach Biłgoraja i Księżpola – mówi Daniewski.

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z kajakarstwem, zacznijmy od krótszych tras. – Mieszkańcy Lublina i okolic mają pod ręką Bystrzycę i od niej warto zacząć. Na odcinku od Prawiednik do Zalewu Zemborzyckiego można pływać nawet trzy godziny i atrakcji na pewno nie zabraknie – mówi Daniewski. – No i odpada problem noclegu.

Nie musisz umieć pływać

Umiejętność pływania nie jest warunkiem udziału w spływie kajakowym. – Najgorsza jest świadomość głębokości; to najbardziej odstrasza osoby niepotrafiące pływać. Ale możemy się utopić również w płytkiej rzece – przestrzega Daniewski. – Tacy uczestnicy nie powinni się niczego obawiać. Mają specjalną kamizelkę ratowniczą, a z tyłu zawsze siedzi któryś z doświadczonych kajakarzy.

Nie tylko woda

Po udanym spływie warto zobaczyć coś na lądzie, dlatego podczas większości kilkudniowych imprez kajakowych zaplanowane jest zwiedzanie turystycznych atrakcji. – Każda z rzek na Lubelszczyźnie ma w sobie to „coś”. Polecałbym kilka tras na Bystrzycy, która nie należy co prawda do najłatwiejszych szlaków wodnych, ale warto się tam wybrać.

Do ciekawszych należą odcinki Piotrowice–Prawiedniki oraz Jakubowice Murowane–Zawieprzyce. Nie brakuje tam urokliwych miejsc, np. starych młynów, cerkwi i łąk, z których godzinami można obserwować rzekę – opowiada Rafał Tatara. – Poza tym są tam stawy hodowlane, więc w jakimś punkcie gastronomicznym można też zjeść pyszną rybkę.

Miłośnicy dzikiej przyrodę powinni wybrać Wieprz. – Popłyńmy np. trasą Łęczna–Zawieprzyce. Jest trudna, ale jedna z najpiękniejszych. Mamy tu zapewnioną ciszę, spokój i… bobry – śmieje się Tatara.
Dużo do zaoferowania ma również Bug. – Jest tam sporo do zwiedzania, a także świetne miejsca do biwakowania. Polecałbym szczególnie okolice Hrubieszowa, Kryłowa, Czumowa – wylicza Leszek Daniewski.

Pozostałe informacje

Tomasz Celej (z piłką), to lider Matematyki

Czas na finał rozgrywek LNBA. Matematyka czy Patobasket?

W finale rozgrywek LNBA zmierzą się Matematyka oraz Patobasket. Każdy z tych zespołów rozegrał w tym sezonie 16 spotkań. Większość z nich udało się im wygrać, co doprowadziło ich do wielkiego finału LNBA.

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Już za miesiąc startują „Wakacje z WOT”. Chętnych, by spędzić urlop na poligonie nie brakuje, dlatego 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej uruchomiła dodatkowy – trzeci termin szkolenia podstawowego. Są jeszcze wolne miejsca.

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Choć Hetman Zamość ma w tym sezonie do rozegrania jeszcze dwa mecze w „najciekawszej lidze świata” jego działacze już myślą o przyszłości w wyższej klasie rozgrywkowej i dokonali dwóch wzmocnień składu

To już trzynasta edycja sezonu Lublin. Aby wziąć udział wystarczy skorzystać z usługi jednego z partnerów i zebrać wystarczającą liczbę naklejek, które wymienimy na nagrody.

Gadżety za naklejki. Zagrasz z miastem?

Miasto po raz kolejny rusza z Sezonem Lublin. Za naklejki będzie można dostać gadżety.

Tomasz Fulara podczas prezentacji autobusu napędzanego wodorem

Lublin. Nowy wiceprezydent Tomasz Fulara

Od 15 czerwca Tomasz Fulara, dotychczasowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie zasiądzie w fotelu zastępcy prezydenta Krzysztofa Żuka. Kim jest wiceprezydent, który odpowiadać będzie w ratuszu za inwestycje i rozwój miasta?

zdjęcie ilustracyjne

Żołnierze zakuci w kajdanki. Szef MON: Zatrzymanie bulwersuje

Prokuratura oskarżyła dwóch żołnierzy o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób. Użyli oni broni wobec uzbrojonej w niebezpieczne narzędzia grupy migrantów. - Jeśli chodzi o zatrzymanie, bo to jest coś, co bulwersuje i mnie i opinię publiczną- stwierdził szef MON.

zdjęcie ilustracyjne

Oni badają rosyjskie wpływy w Polsce

Specjalna komisja ma zbadać rosyjskie i białoruskie wpływy w Polsce. Jej pracami kieruje szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Jarosław Stróżyk.

Ognisko ASF.  Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

Ognisko ASF. Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

We wtorek stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednym z gospodarstw w gm. Trzeszczany (pow. hrubieszowski). Decyzją wojewody ograniczenia obowiązują też w dwóch innych powiatach.

Delegatura Kuratorium Oświaty w Zamościu przy ul. Lwowskiej

Dyrektor kuratorium poszukiwany. Nieźle płacą

Piątek 14 czerwca to ostatni dzień na zgłoszenie się do konkursu. Kuratorium Oświaty w Lublinie szuka dyrektora dla swojej delegatury w Zamościu.

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

W ciągu ostatnich lat polskie sądy zajmowały się dziesiątkami tysięcy spraw dotyczących tzw. frankowiczów przeciwko bankom. Liczba ta stale rośnie dzięki korzystnym wyrokom TSUE czy Sądu Najwyższego. Do walki zachęcają też kolejne wygrane sprawy. Jak wygląda obecna sytuacja prawna frankowiczów i czy rzeczywiście są oni na coraz lepszej pozycji do odzyskania swoich pieniędzy?

Zarząd Powiatu Biłgorajskiego w obecnym składzie (od lewej): Bartłomiej Świtała, Andrzej Szarlip, Beata Strzałka, Tomasz Rogala, Jan Małysza
Biłgoraj

O jednego za dużo? Wojewoda bada skład zarządu powiatu

Starosta, wicestarosta i członkowie zarządu. Tych etatowych na obecną kadencję w powiecie biłgorajskim wybrano dwóch. I to wzbudziło zaniepokojenie służb wojewody lubelskiego.

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Odpowiednia izolacja domu jest niezwykle istotna. To od niej zależy wygoda codziennego życia, zdrowie, bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie domowników. Dla maksymalnego komfortu konieczne jest zapewnienie zarówno izolacji akustycznej, jak i termicznej. Obecnie popularnym materiałem wykorzystywanym do tego celu jest wełna mineralna.

Przewodnik po korzyściach z używania okularów Blue Block podczas długich godzin przy ekranie.

Przewodnik po korzyściach z używania okularów Blue Block podczas długich godzin przy ekranie.

Długotrwałe patrzenie w ekran komputera czy smartfona jest wyjątkowo męczące dla naszych oczu. W dzisiejszym świecie, gdzie praca i rozrywka coraz częściej opierają się na technologii, ochrona wzroku jest niezwykle istotna. Okulary z filtrem Blue Block mogą być kluczem do zmniejszenia obciążenia oczu i poprawy ogólnego samopoczucia podczas wielu godzin spędzanych przed ekranami. Podpowiadamy, jakie korzyści płyną z ich użytkowania.

Jak szukać odpowiednich sprzętów AGD?

Jak szukać odpowiednich sprzętów AGD?

Wybór odpowiednich sprzętów AGD do domu jest niezwykle waży dla komfortu i efektywności. Nowoczesne urządzenia nie tylko ułatwiają życie, ale również pozwalają oszczędzić czas i energię. Jakie sprzęty AGD warto mieć w swoim domu, aby cieszyć się wygodą i funkcjonalnością na co dzień? Które urządzenia będą niezbędne w każdym domu, a które dodatkowo podniosą komfort użytkowania? Jakie pralki, lodówki, zmywarki oraz roboty kuchenne warto wybierać?

Michał Sikora (z prawej) to symbol lubelskiego Startu

Michał Sikora wraca do pracy z pierwszą drużyną Polskiego Cukru Startu Lublin

Wojciech Kamiński kompletuje swój sztab szkoleniowy. Do pracy z pierwszym zespołem wraca Michał Sikora.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium