Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polecamy

24 września 2010 r.
10:23
Edytuj ten wpis

Atlas wojskowy Lubelszczyzny - we wtorki, środy i czwartki z Dziennikiem Wschodnim

Kiedyś używały ich wojska Układu Warszawskiego. Po wstąpieniu Polski do NATO zostały odtajnione, uaktualnione i rozbudowane. Super-dokładne mapy wojskowe, które doprowadzą nas do każdego miejsca w naszym regionie, będzie mógł teraz mieć każdy z naszych Czytelników.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wystarczy systematycznie kupować Dziennik Wschodni. Przez trzy dni w tygodniu – od wtorku do czwartku – codziennie będziemy dołączać jeden arkusz. W sumie będzie ich 27.

– To zupełnie inny rodzaj map niż te, które są dostępne na rynku – podkreśla Krzysztof Stachurski z Wojskowych Zakładów Kartograficznych, które przygotowały Atlas Wojskowy Województwa Lubelskiego. – Zwykłe mapy samochodowe pokazują nam miejscowości i drogi, którymi można do nich dojechać. Mapy, które my przygotowaliśmy, są topograficzne.

Co to znaczy? – Pokazują nie tylko miejscowości i drogi, i to nawet te najmniejsze, ale także szczegóły danego terenu: pojedyncze obiekty, jak kościoły, kapliczki, zabytki, muzea, a nawet punkty widokowe i skały – wylicza Stachurski. – Te mapy są o wiele bardziej dokładne od innych.

Na ryby i na grzyby

Zbierając poszczególne arkusze Atlasu Wojskowego nie zabłądzimy na wycieczce, będziemy wiedzieli, jakie atrakcje czekają na nas w okolicy, gdzie pojechać na grzyby i gdzie będą dobrze brały ryby. Na mapach wszystko zostało dokładnie oznaczone. Znajdziemy każdą drogę – nie ważne czy będzie ona asfaltowa, polna czy leśna. Zamieszczono tam nawet atrakcyjne trasy rowerowe.

W Atlasie Wojskowym są też czytelnie oznaczone punkty widokowe, skały, głazy, parki, a nawet kościoły i kapliczki. Bez trudu odnajdziemy zabytki, pomniki, skanseny czy muzea. W dodatku skala mapy pozwoli łatwo określić odległości. Oznaczone zostały również szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne. Przy jeziorach i rzekach znajdują się nie tylko informacje dotyczące ich głębokość, ale i szybkość prądu w metrach na sekundę.

Liczy się każdy szczegół

Mając wszystkie arkusze nie będziemy musieli zastanawiać się, gdzie przenocować podczas weekendowego wypadu. Na mapach zostały oznaczone także gospodarstwa agroturystyczne, schroniska, domy wycieczkowe, ośrodki wypoczynkowe czy punkty informacji turystycznej.

Mapy z wojskowego atlasu z pewnością przydadzą się podczas zarówno jednodniowych wypadów, jak i weekendowych wycieczek. Będą pomocne w bardzo różnych sytuacjach: przy wypadach na rower, na spacer czy na ryby.

Dlaczego nasza kolekcja map jest taka wyjątkowa? Dlatego, że została przygotowana przez Wojskowe Zakłady Kartograficzne specjalnie dla Czytelników Dziennika Wschodniego. To seria limitowana. A Wojskowe Zakłady Kartograficzne to przedsiębiorstwo z ponad 80-letnią tradycją, laureat wielu światowych konkursów kartograficznych i poligraficznych.

Z wojskową precyzją

Topograficzne mapy w skali 1:100 000 zostały wzbogacone informacjami o charakterze turystycznym, ciekawostkami krajoznawczymi. Atlas Wojskowy wyróżnia się spośród wydawnictw kartograficznych dostępnych na rynku. Wygrywa z nimi ilością informacji umieszczonych na mapach oraz ich czytelnością wypracowaną przez wojskowych kartografów, na co dzień pracujących na potrzeby armii.

– Kiedyś takich map używały wojska Układu Warszawskiego. Ale po wstąpieniu Polski do NATO, nasz armia musiała "wejść” na inny układ współrzędnych. Od tej pory nasi wojskowi używają map sporządzanych na innej siatce geograficznej – wyjaśnia Stachurski.

Mapy używane wcześniej mogły więc zostać odtajnione. – Zostały uaktualnione i rozbudowane, m.in. o treści turystyczne – dodaje. – Ale jakość i wojskowa precyzja pozostała ta sama.

Zbierz wszystkie mapy

Ten Atlas to GPS na papierze. – Bez problemu dotrzemy z nim w każde, nawet najbardziej odległe miejsce – podkreśla Krzysztof Stachurski. Wszyscy Czytelnicy znajdą w niej ciekawe tereny …

Mapy publikowane będą w Dzienniku Wschodnim w każdy wtorek, środę i czwartek. Dodatkowo nasi Czytelnicy otrzymają wyjątkowy mapownik – specjalne trwałe, tekturowe etui do przechowywania całego Atlasu Wojskowego.
Kup Dziennik – Atlas dostaniesz za darmo!

ATLAS DLA CAŁEJ RODZINY

Atlas Wojskowy przyda się każdemu. Wszystko jedno, jakie masz hobby i jak lubisz spędzać wolny czas. Nasze mapy będą Ci służyć zarówno podczas jednodniowych wypadów jak i weekendowych wycieczek, czy dłuższego urlopu. Z nimi na pewno nie zgubisz się w terenie i łatwo znajdziesz każdą miejscowość.

Na rower

Mapy Atlasu Wojskowego świetnie nadają się do planowania wycieczek na dwóch kółkach. Zostały na nich oznaczone drogi asfaltowe, polne i trakty leśne, które z powodzeniem służyć mogą również jako atrakcyjne trasy rowerowe.

Na spacer

Na mapach oznaczono mnóstwo punktów widokowych, pomników przyrody, a także kościoły i kapliczki. W Atlasie Wojskowym znajdziecie także wszystkie podkarpackie zabytki, zamki, muzea czy skanseny. Skala mapy (1:100 000) pozwala łatwo określić odległości, które musimy pokonać. Na mapach oznaczone są także szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne.

Na biwak

Na mapach można znaleźć również kempingi, gospodarstwa agroturystyczne, schroniska i domy wycieczkowe, a także punkty informacji turystycznej. Łatwo też zorientować się, które tereny obejmują rezerwaty przyrody, parki narodowe i krajobrazowe.

Na ryby

Znaleźć dobre miejsce, w którym biorą ryby to wielka sztuka. Jednak z mapami sztabowymi to zadanie jest znacznie łatwiejsze. Na akwenach wodnych – jeziorach i rzekach, oznaczona jest ich głębokość i szybkość prądu (w metrach na sekundę). Szczególnie ważne dla wędkarzy mogą okazać się także informacje o rodzaju brzegu, brodach, wodowskazach, śluzach i zaporach.

Na grzyby

Na naszych mapach wszystkie obszary leśne są precyzyjnie oznaczone. Grzybiarzom przydadzą się na pewno oznaczenia dotyczące gatunków drzew, które stanowią większość na danym terenie. Nie zabraknie także informacji o gęstości zalesienia oraz wyszczególnienia łąk i bagien.

Pozostałe informacje

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Gospodarze na łopatkach. Motor Lublin - Piast Gliwice (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - Piast Gliwice. To przedostatni, domowy występ beniaminka w tym sezonie. Początek zawodów o godz. 18.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Papież Leon XIV
galeria
film

Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV. Watykan podał datę

Spotkanie z mediami, korpusem dyplomatycznym i wreszcie uroczysta inauguracja pontyfikatu z udziałem głów państw i oficjalnych delegacji. Wiadomo też na kiedy zaplanowano pierwszą audiencję generalną Leona XIV.

Dla 14-latka ta przejażdżka mogła skończyć się tragicznie

Ojciec nie pozwolił, a i tak pojechał. Wypadek 14-latka na motocyklu

Ojciec mu na to nie pozwolił, bo nawet nie wiedział, że syn wybiera się na przejażdżkę motocyklem. Dla 14-latka ta nielegalna wycieczka skończyła się wypadkiem.

Nowa propozycja domu kultury. Nauka jazdy na rolkach za darmo
20 maja 2025, 17:00

Nowa propozycja domu kultury. Nauka jazdy na rolkach za darmo

Tym razem nie koncert, nie teatralny spektakl ani nie wieczór poezji, ale coś na sportowo ma do zaoferowania Zamojski Dom Kultury. W tym miesiącu zorganizuje trzydniowe warsztaty z jazdy na rolkach. Zajęcia są bezpłatne.

1000-lecie Korony Polskiej. Wielkie świętowanie, komunikacja pojedzie przez objazdy
UTRUDNIENIA i OBJAZDY
11 maja 2025, 13:00

1000-lecie Korony Polskiej. Wielkie świętowanie, komunikacja pojedzie przez objazdy

W niedzielę w Lublinie odbędą się uroczyste obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego. Na mieszkańców i kierowców w tym czasie czekają utrudnienia drogowe, a komunikacja miejska skierowana będzie na objazdy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium