Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

19 listopada 2010 r.
17:16
Edytuj ten wpis

Historia jednej kampanii: Jak wygladały wybory do rad narodowych 56 lat temu

0 0 A A

56 lat temu przed wyborami do rad narodowych sondaży nie było. Zresztą nikt ich nie potrzebował, bo wynik był z góry znany. W wytwórniach wina zaciągano za to warty, by zrobić ponad plan kilka tysięcy litrów wina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Zgodnie z kalendarzykiem wyborów, w dniu wczorajszym w obwodowych komisjach wyborczych zostały wyłożone do publicznego wglądu spisy uprawnionych do głosowania. Każdy mieszkaniec powinien przyjść i sprawdzić, czy nie został pominięty w spisie (…).

Mieszkańcy Obwodu Nr 3, którego Komisja ma siedzibę w lokalu przy ul. Królewskiej 3, daremnie denerwują się. Drzwi lokalu są zamknięte. Dyżurów nie ma. I nie wiadomo, kiedy będą”. 1 listopada 1954 r.

"Do redakcji naszej wpływają listy, w których czytelnicy proszą o wyjaśnienie niektórych nurtujących ich wątpliwości. M.in. otrzymaliśmy list od jednego z naszych czytelników ob. L. M. z Puław, który pisze:

– Gdyby tak wszyscy kandydaci byli wysuwani bezpośrednio przez wyborców na zebraniach ludności – wtedy dopiero byłyby to demokratyczne w całej pełni wybory. A tak? Dlaczego prawo zgłaszania kandydatów przysługuje przede wszystkim organizacjom społecznym, zawodowym, spółdzielczym? Postaramy się wyczerpująco omówić poruszone zagadnienia.

Wyobraźmy sobie, że do wojewódzkiej rady narodowej poszczególne zebrania wysuwają oddzielne pełne listy kandydatów. Trudno nawet uprzytomnić sobie chaos, jaki by powstał”. 2 listopada 1954.

"Ale wiemy, że na liście tej będzie mniej kandydatów, niż wysunęliśmy na zebraniach, bo wysunęliśmy więcej niż będziemy wybierać. Niektóre kandydatury wysunięte na zebraniach muszą odpaść. Pytacie Obywatelu J. M. czy nie będzie to naruszeniem zasad demokracji. Odpowiadamy, że nie tylko nie będzie to naruszeniem zasad demokracji, lecz będzie to głęboko demokratycznym aktem”. 4 listopada 1954.

"Mieszkańcy Starego Miasta spotkali się z kandydatami na radnych (…) Padają cyfry, fakty, plany. Zebrani słuchają z zainteresowaniem. Każdy chce usłyszeć jak najlepiej. Referat był krótki, ale konkretny. A kiedy przebrzmiały ostatnie słowa, zerwały się długie i gorące oklaski (…). Kandydaci na radnych pochylają głowy nad stołami.

Ołówki szybko biegną po papierze. Ażeby wszystko można było załatwić, trzeba dokładnie notować. Zabierają głos inni, padają uwagi, spostrzeżenia. Wiele spraw poruszyli mieszkańcy Starego Miasta na tym spotkaniu. Walka o pomyślne ich załatwienie – to nakaz, jaki otrzymali kandydaci na radnych od swoich wyborców”. 17 listopada 1954.

"Na terenie Lublina mamy wiele zespołów artystycznych. Minione dni kampanii wyborczej wskazują na to, że rady zakładowe w FSC, LPZB, Fabryce Obuwia im. M. Buczka itp., za mało je wykorzystują. W Okręgowej Radzie Związków Zawodowych istnieją dane co do ilości zespołów, ale jak one pracują w kampanii wyborczej – tego nikt nie potrafi tam objaśnić” 19 listopada 1954

"Celem wyborów jest wzmocnienie władzy ludu pracującego w naszym państwie przez dalsze zbliżenie do mas i jeszcze ściślejsze powiązanie z masami wszystkich organów państwa przez zabezpieczenie jeszcze większego współudziału najszerszych mas ludowych w rządzeniu państwem” – przemówienie I sekretarza KC PZPR B. Bieruta z 20 listopada 1954.

"Amerykańskie i inne szczekaczki radiowe martwią się, że w naszych radach narodowych nie będzie ani jednego bankiera i obszarnika” 29 listopada 1954.

"W zrozumieniu przeto doniosłości aktu wyborczego zebrani księża uważają za swój wielki i patriotyczny obowiązek wziąć udział w głosowaniu do rad narodowych na listę kandydatów Frontu Narodowego na najlepszych synów i córki naszej Ludowej Ojczyzny” – Uchwała Zjazdu Okręgowej Komisji Księży przy Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Lublinie, listopad 1954.

"Gdy nadeszły słuchy o spotkaniu z kandydatami na radnych w niedalekiej świetlicy Wytwórni Syropu Ziemniaczanego, dzieci ze starszych klas zaczęły prosić wychowawców, by im też pozwolili na to zebranie (…). Już na godzinę przed wyznaczonym czasem chłopcy nakładali czapki, dziewczęta szaliki, jeśli zaś spracowany ojciec czy matka zdradzali ochotę pozostania w domu, wieszali się im na szyjach: ‘Tatusiu, chodźcie, ja tak chciałbym zobaczyć tych kandydatów'. Odmówić było bardzo trudno”. 1 grudnia 1954

"Adam Ochockio urn Obywatele
Młodnieją z dnia na dzień miasta,
Jaśniejąc w promieniach słońca,
Wciąż więcej bloków wyrasta
Od końca miasta do końca.
W blokach górnicy i tkacze
Żyją wygodniej, weselej,
Dziś wszystko dla ludzi pracy –
– Dlatego głosuję w niedzielę!”
4/5 grudnia 1954.

"Na dzień wyborów Lublin przybiera już odświętną szatę. Na Placu Stalina gromadzą się przechodnie wokół estetycznie urządzonych gablotek, w których umieszczono zdjęcia kandydatów (…). Witryny lubelskich sklepów handlu uspołecznionego zostały udekorowane plakatami, hasłami itp.” 4/5 grudnia 1954.

"W fabrykach i na budowach Lubelszczyzny na stanowiskach roboczych, na maszynach i rusztowaniach zakwitły czerwone proporczyki (…). Tysiące robotników, inżynierów i techników Lubelszczyzny czynem produkcyjnym witają wybory do rad narodowych.

Zaciągnęli warty, by przyspieszyć wykonanie zadań (…). W Lubelskich Zakładach Przetwórstwa Owocowo – Warzywnego załoga zaciągnęła warty, by dać pięć tysięcy litrów wina ponad plan (…). Bez przerwy napływają meldunki o zaciąganiu nowych wart produkcyjnych” 4/5 grudnia 1954.

"Zjednoczony pod sztandarem Frontu Narodowego naród polski wziął masowy udział w wyborach do rad narodowych”. 6 grudnia 1954

"W większości powiatów woj. lubelskiego do godz. 19 oddało swe głosy 90 % wyborców”. 6 grudnia 1954

"W wyborach do Woj. Rady Narodowej w Lublinie (…) na listy Frontu Narodowego oddano 96,24 proc. ważnych głosów”. 8 grudnia 1954

"Społeczeństwo Lubelszczyzny życzy nowowybranym radom powodzenia w ich odpowiedzialnej pracy dla wspólnego dobra”
9 grudnia 1954

Pozostałe informacje

To oni zasiądą w Parlamencie Europejskim. Wiemy, kto uzyskał mandat
Lista

To oni zasiądą w Parlamencie Europejskim. Wiemy, kto uzyskał mandat

Najwięcej mandatów otrzymała Koalicja Obywatelska, ale po piętach depcze jej Prawo i Sprawiedliwość. Wśród 53 nazwisk m.in. Obajtek, Braun czy Kamiński.

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

Od kwietnia 2023 roku coraz więcej osób zainteresowanych kupnem, wynajmem lub posiadaniem nieruchomości poszukuje informacji na temat świadectw energetycznych. W tym artykule wyjaśnimy, czym są świadectwa energetyczne, kto i kiedy jest zobowiązany do ich posiadania, oraz jakie konsekwencje grożą za ich brak.

Marta Wcisło
Dzień Wschodzi
film

Po 10 latach PO ma mandat europosła na Lubelszczyźnie

Po 10 latach Platforma Obywatelska ma europosłankę. Długo oczekiwany mandat do Parlamentu Europejskiego zdobyła Marta Wcisło. Nowo wybrana europoseł, podzieliła się swoimi wrażeniami i planami na przyszłość w rozmowie z Krzysztofem Kotem.

Kolejka zbierała się przez kilka godzin. Jednak już o 11.25 było wiadomo, że niektórzy odejdą niezadowoleni.
PILNE

Miały być bilety na darmowy koncert Budki Suflera w Lublinie, a jest skandal

W sobotę 15 czerwca Budka Suflera zagra w Lublinie swój jubileuszowy koncert. Wydarzenie to jest biletowane, jednak wejściówki rozdawane były za darmo. Jednym z miejsc, w których można było odebrać swój bilet miał być Wydział Kultury Urzędu Miasta. Akcja miała rozpocząć się o godzinie 11.30, jednak już o 11.25 stojący w kolejce ludzie usłyszeli, że biletów nie otrzymają.

Sid Meier’s Civilization VII
JESZCZE JEDNA TURA
film

Civilization VII: Kiedy zbudujemy nowe imperium? (wideo)

Pierwsza oficjalna zapowiedź, garść szczegółów i świetny zwiastun. Czekający na grę Civilization VII jeszcze nigdy nie dostali tylu dobrych informacji.

Nie żyje Michał Hochman. Artysta był blisko związany z Lublinem

Nie żyje Michał Hochman. Artysta był blisko związany z Lublinem

Był wokalistą, gitarzystą i legendą lubelskiej sceny muzycznej. Największą rozpoznawalność przyniósł mu utwór „Konik na biegunach”.

Monitor Samsung Odyssey G80SD
MONITORY OLED

Samsung Odyssey OLED: Dwa nowe monitory dla graczy

Nowości to Samsung Odyssey OLED G80SD i Odyssey OLED G60SD. Pierwszy z nich to też pierwszy monitor Samsunga na-pędzany sztuczną inteligencją. A oba monitory mają specjalną technologię ochrony przed wypaleniem ekranu.

Błażej Golański - to nowy lewoskrzydłowy KPR Padwa Zamość

Padwa Zamość zaprezentowała pierwszego nowego zawodnika na nowy sezon

Na lewym skrzydle występować będzie 24-letni Błażej Golański. Piłkarz waży 77 kg i mierzy 175 cm

Wybory do Parlamentu Europejskiego: na kogo głosowali w powiecie tomaszowskim?
WYBORY DO EUROPARLAMENTU

Wybory do Parlamentu Europejskiego: na kogo głosowali w powiecie tomaszowskim?

Znane są już wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jak głosowano w powiecie tomaszowskim? Różnica między pierwszym, a drugim miejscem jest miażdżąca.

Dwoje nowych posłów z Lubelszczyzny. To konsekwencja wyborów do europarlamentu
EUROWybory

Dwoje nowych posłów z Lubelszczyzny. To konsekwencja wyborów do europarlamentu

Bożena Lisowska i Henryk Smolarz to nowi posłowie z Lubelszczyzny, którzy zastąpią wybranych do europarlamentu Martę Wcisło i Krzysztofa Hetmana. Oznacza to także zmiany w składzie sejmiku województwa.

PiS wygrywa w powiecie opolskim. Nie wszędzie drugie miejsce zajęła KO

PiS wygrywa w powiecie opolskim. Nie wszędzie drugie miejsce zajęła KO

W niedzielnych wyborach do urn ruszyło 15 615 osób z powiatu opolskiego. Tam zdecydowaną większością głosów wygrało Prawo i Sprawiedliwość.

Lewica na łopatkach. W okręgu nr 8 poniżej progu

Lewica na łopatkach. W okręgu nr 8 poniżej progu

Agata Fisz z Chełma i Jacek Czerniak z Lublina oraz Agnieszka Marcinkowska-Kozak jako tako wypadli podczas eurowyborów. Ale Lewica osiągnęła w woj. lubelskim jeden z najgorszych wyników kraju, dwukrotnie niższy od średniej ogólnopolskiej. W powiatach: radzyńskim i łęczyńskim oddano na tę listy zaledwie po ok. 300 głosów

Na kogo głosowano w powiecie zamojskim? Eurowybory
WYBORY DO EUROPARLAMENTU

Na kogo głosowano w powiecie zamojskim? Eurowybory

Znane są już wyniki wyborów do Europarlamentu. Jak głosowano na południu województwa lubelskiego, czyli w powiecie zamojskim? Jedna partia bierze górę nad innymi.

dr Wojciech Maguś
Dzień Wschodzi
film

Prawo i Sprawiedliwość w defensywie. Lewica i Trzecia Droga muszą się zastanowić

Mariusz Kamiński wygrywa, ale PiS globalnie traci. Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego raczej bez niespodzianek. Czy dominacja Prawa i Sprawiedliwości się właśnie skończyła

 Jak głosował Zamość? Wybory do Parlamentu Europejskiego
WYBORY DO EUROPARLAMENTU

Jak głosował Zamość? Wybory do Parlamentu Europejskiego

Znane są już wyniki wyborów do Europarlamentu. Jak głosowano w poszczególnych powiatach? W Zamościu jedna partia deklasuje rywali.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium