Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 stycznia 2011 r.
15:10
Edytuj ten wpis

Człowiek, który nawleka koraliki

Koraliki
Koraliki

Zaczepił mnie pytaniem o kod pocztowy miejsca, w którym mieszkam. Bezbłędnie podał nazwę miejscowości. Zna też daty wszystkich imienin, jakie są w kalendarzu. Jeździ po całym świecie i organizuje warsztaty ozdób koralikowych. Był bezdomny, ale dzięki pracy z plastikowymi ozdobami uzbierał na mieszkanie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rozmowa Z Dariuszem Gołębiewskim, wykonawcą ozdób z koralików.

• Jak zaczęła się twoja przygoda z koralikami?

– W przedszkolu. Nauczycielka dała mi do nawlekania korale, bo od dziecka jestem niepełnosprawny. Nawlekanie koralików miało mi pomóc w ćwiczeniach chwytania przedmiotów. Na początku było to bardzo łatwe. Nawlekałem koralik za koralikiem. Na trudniejsze rzeczy przyszedł czas.

• Co udało ci się zrobić do tej pory?

– Robię np. zwierzątka z koralików. Kiedyś widziałem u kogoś takiego krokodyla. Pomyślałem, że też mogę spróbować i zrobiłem sobie krokodyla. Siedziałem nad tym dopóki coś z tego nie wyszło. Udało się, ale zajęło mi to dwa tygodnie. Teraz małe zwierzątka robię około 4 godzin, idzie na nie dwa metry żyłki. Robię też gwiazdki na choinkę, serwetki, paski na biodra, podwiązki ślubne i na studniówki. Wykonałem także krywulki łemkowskie. Koraliki kiedyś były trudnym do zdobycia, luksusowym materiałem. Cały czas produkuje się je w Czechach. Do dziś te koraliki, z których ja korzystam, także pochodzą z Czech. Jestem jednym z kilku odbiorców z Polski.

• W domu pewnie pełnio koralików?

– U mnie jest tak: otwierasz jedną szafę i co widzisz? Koraliki. Otwierasz druga, trzecią i kolejne szafy i też widzisz koraliki. Otwierasz dziesiątą szafę i co widzisz? Koraliki. A w jedenastej mam ciuchy... Wykonałem także sukienkę dla Justyny Steczkowskiej. Robiłem ją przez 11 miesięcy. Była to krótka sukienka na ramiączkach, w kolorze ciemnej zieleni. Wszystkie rzeczy, które robię są nawleczone na jeden kawałek żyłki lub nici.

• Co ci dały te koraliki?

– Przez 19 lat byłem bezdomny. Byłem wtedy w Bieszczadach, w Beskidzie, w Rzeszowie, w Tychach, Borach Tucholskich, na Mazurach, w Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie…Wiele było tych miejsc. W końcu wynająłem mieszkanie w Kolnie. Wstawałem codziennie o 5.40 rano i codziennie pracowałem do 1 w nocy. Miałem cel, do którego dążyłem. Pracowałem nawet, gdy miałem gorączkę.

Dzięki robieniu ozdób i sprzedawaniu ich, udało mi się zarobić na mieszkanie. Koraliki są moim jedynym źródłem utrzymania. Poza tym lubię to robić. Rozwijam się, co chwilę wymyślam nowe wzory. W tej chwili mam w domu ponad 300 książek z 30 krajów o koralikach. Nie wyobrażam sobie życia bez robienia koralików.

• Najtrudniejsza rzecz jaką zrobiłeś koralików?

– Rolls-Royce. Miał 60 cm długości, 17 cm szerokości i 14 cm wysokości. Był w kolorze srebrny metalic. Jeździłem do dyrekcji Fiata w Tychach, by pomogli mi włożyć do tego samochodu mały silnik. Oprócz tego działają w nim wycieraczki, a dach i drzwi da się otworzyć. Zrobiłem to na prezent ślubny dla moich przyjaciół. Robiłem go przez 1,5 roku; od 5 rano do pierwszej w nocy.

• Nigdy nie robisz sobie przerwy?

– Robię sobie wolne w tym miesiącu. Lecę do Indii na 3 tygodnie. Będę tam prowadził warsztaty z koralików.

• A dlaczego wszystkie twoje przedmioty kosztują np. 10 złotych i jeden grosz?

– Nie ważne ile rzeczy u mnie kupujesz, zawsze z każdego przedmiotu końcówka wynosi u mnie jeden grosz. Jak idziesz do sklepu, to często ceny mają końcówkę 99 groszy. U mnie masz o te 89 groszy taniej. Jednogroszówki przeznaczę na ślub znajomych. Dam im cały worek monet. Do tego dołożę wielką serwetę 1,5 na 1,5 metra. Oczywiście z koralików.

Pozostałe informacje

Targi Terrarystyczne LUBLIN – prawdziwa uczta dla fanów egzotyki!

Targi Terrarystyczne LUBLIN – prawdziwa uczta dla fanów egzotyki!

25 maja odbędą się Targi Terrarystyczne "Exoticarium".

Tak wyglądały wyniki głosowania nad uchyleniem uchwały w sprawie imigrantów. Nie wiadomo, jak radni zachowają się przy kolejnym podejściu

Wraca sprawa nielegalnych imigrantów. Kolejne podejście do uchwały

Jedną uchwałę w tej sprawie już przyjęli, a po dwóch tygodniach sami ją uchylili. Ale możliwe, że będą głosować kolejną dotyczącą powstrzymania nielegalnych imigrantów. Tym razem na wniosek społecznego komitetu, w którym działają również radni Zamościa.

Kalinowszczyzna się zmienia. Inwestycje drogowe, rowerowe i przystankowe odmienią dzielnicę
WTOREK NA DZIELNI
film

Kalinowszczyzna się zmienia. Inwestycje drogowe, rowerowe i przystankowe odmienią dzielnicę

Rozbudowa ścieżek rowerowych, remonty chodników, nowe przystanki oraz inwestycje drogowe – Kalinowszczyzna zyskuje na znaczeniu dzięki inwestycjom z budżetu miasta i zaangażowaniu Rady Dzielnicy.

Bartłomiej Pelczar może okazać się kluczowym zawodnikiem ćwierćfinałowej serii

PGE Start Lublin dzisiaj rozegra trzeci mecz serii play-off z Energą Icon Sea Czarni Słupsk

Podopiecznym Wojciecha Kamińskiego do spełnienia marzeń, jakim byłby awans do półfinału, brakuje już tylko jednej wygranej.

Komu przekaże głosy Sławomir Mentzen? "Zapraszam obu kandydatów"

Komu przekaże głosy Sławomir Mentzen? "Zapraszam obu kandydatów"

Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich, zaprosił Rafała Trzaskowskiego oraz Karola Nawrockiego na rozmowę na swoim kanale YouTube. Celem spotkania ma być podpisanie przez obu kandydatów deklaracji, która – jak zapowiada Mentzen – odzwierciedlać będzie oczekiwania jego wyborców.

Spanikował na widok policji. Miał trochę przewinień na koncie

Spanikował na widok policji. Miał trochę przewinień na koncie

W sobotę policjanci z Opola Lubelskiego prowadzili kontrolę prędkości pojazdów. Jeden z kierowców zignorował sygnał do zatrzymania się i zaczął uciekać. Swoją podróż zakończył na przepuście. Jak się okazało, na swoim koncie miał wiele przewinień.

Milion do podziału. Oddaj swój głos

Milion do podziału. Oddaj swój głos

Ścieżki rowerowe, place zabaw, a może ciekawa impreza kulturalna – o tym zadecydują sami mieszkańcy. 1 czerwca rusza nabór projektów do XI edycji Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego. To świdniczanie zadecydują na co przeznaczyć milion złotych z miejskiej kasy.

Czy magazyn energii się opłaca?

Czy magazyn energii się opłaca?

Magazyny energii stają się coraz popularniejsze. Coraz więcej osób interesuje się ich działaniem, kosztami i korzyściami.

Władysław Komendarek w Centrum Spotkania Kultur – 24 maja
24 maja 2025, 20:00

Władysław Komendarek w Centrum Spotkania Kultur – 24 maja

W sobotę (24 maja) Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza na koncert Władysława Komendarka – żywej legendy polskiej muzyki elektronicznej. Artysta znany pod pseudonimem „Gudonis” wprowadzi słuchaczy w świat syntezatorów, dźwiękowych eksperymentów i kosmicznych klimatów. Komendarek od lat zaskakuje publiczność nowatorskimi pomysłami, bogatą improwizacją oraz nietuzinkowym poczuciem humoru na scenie.

Jak wybrać dobry rower 20 cali dla dziecka?

Jak wybrać dobry rower 20 cali dla dziecka?

Czy Twoje dziecko właśnie wyrosło z mniejszego jednośladu i potrzebuje większego? Według badania CBOS z 2024 roku aż 68 % uczniów klas I–IV jeździ już samodzielnie na rowerze o rozmiarze minimum 20 cali. Jak wybrać odpowiedni model, który posłuży kilka sezonów i wesprze rozwój młodego rowerzysty? W tym artykule znajdziesz konkretne wskazówki: jak dopasować rower 20 cali do wzrostu dziecka, jakie cechy konstrukcyjne warto sprawdzić i na co zwrócić uwagę przy późniejszej regulacji osprzętu. Zastanów się, jakie trasy pokonujecie najczęściej – miejskie alejki, leśne ścieżki, a może asfalt na szkolnej wycieczce? Odpowiedź na to pytanie ułatwi dalszy wybór.

Spawanie nowej generacji – dlaczego przemysł coraz częściej wybiera technologię fibrową?

Spawanie nowej generacji – dlaczego przemysł coraz częściej wybiera technologię fibrową?

Współczesna produkcja przemysłowa nie uznaje kompromisów. Tam, gdzie liczy się czas, jakość i powtarzalność, tradycyjne metody spawania coraz częściej ustępują miejsca bardziej zaawansowanym rozwiązaniom. Wśród nich prym wiedzie spawanie laserem światłowodowym (fibrowym), które rewolucjonizuje procesy łączenia materiałów w branżach od motoryzacji po lotnictwo i precyzyjne urządzenia medyczne. Co stoi za rosnącą popularnością tej technologii i jaką rolę odgrywają w niej najnowsze urządzenia, takie jak FANUCI 5.0 PRO GenX?

Most przy Nowej Bramie Lubelskiej został zamknięty kilka lat temu. W tegorocznym budżecie miasta zabezpieczono pieniądze na jego remont
galeria

Most przy zabytkowej bramie doczeka się remontu. I po latach go otworzą

Był już tak zniszczony, a przez to niebezpieczny, że musiał zostać zamknięty. Lata mijały, a wejścia na most przy Nowej Bramie Lubelskiej w Zamościu zabezpieczały barierki. Jest szansa, że to się niebawem zmieni.

„Lex Szyszko II” – powrót do przeszłości? Kontrowersyjny projekt ułatwiający wycinkę drzew spotyka się z ostrą krytyką ekspertów

„Lex Szyszko II” – powrót do przeszłości? Kontrowersyjny projekt ułatwiający wycinkę drzew spotyka się z ostrą krytyką ekspertów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce uprościć procedury wycinki drzew, wprowadzając tzw. „milczącą zgodę”. Państwowa Rada Ochrony Przyrody bije na alarm: nowy projekt niesie ryzyko niekontrolowanego wycinania zieleni, sprzyja korupcji i grozi naruszeniem prawa unijnego.

Krzysztof Gałaszkiewicz

Wojewódzki radny przewodniczącym rady szpitala. Zastąpił byłego prezydenta

Był przedstawicielem Sejmiku Województwa Lubelskiego w tym gremium, a teraz został przewodniczącym. Na czele Rady Społecznej szpitala "papieskiego" w Zamościu od zeszłego tygodnia stoi Krzysztof Gałaszkiewicz.

"Tramwaj zwany Pożądaniem" znów w Lublinie. Studenci dla profilaktyki HIV

"Tramwaj zwany Pożądaniem" znów w Lublinie. Studenci dla profilaktyki HIV

Lublinalia najbardziej znane są z koncertów i dobrej zabawy. Ale podczas imprezy na ulice miasta wyjedzie specjalny pojazd, w którym studenci będą edukować i przypominać o profilaktyce. Przed nami kolejna edycja "Tramwaju zwanego pożądaniem".

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium