Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

12 grudnia 2011 r.
16:56
Edytuj ten wpis

Rolniku chcesz ubić zwierzę? Musisz przejść szkolenie i odbyć praktyki

0 15 A A
Chodzi o poprawienie jakości uboju (Jacek Świerczyński)
Chodzi o poprawienie jakości uboju (Jacek Świerczyński)

Teoretyczne szkolenie z humanitarnego uboju zwierząt, plus 3-miesięczna praktyka na stanowisku ubojowca. Takie kwalifikacje musi posiadać rolnik, który zabija świnie czy owce w swoim gospodarstwie. – To jakiś absurd – grzmią przedstawiciele hodowców zwierząt.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– W tej chwili hodowcy w ogóle nie ubijają owiec, bo ze względu na zmiany w przepisach nie mają takiej możliwości. Stoimy pod ścianą – uważa Henryk Szczerbicki, dyrektor Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Lublinie. – Chcielibyśmy, aby rolnik mógł okazjonalnie ubić zwierzę w swoim gospodarstwie bez żadnych konsekwencji. Dlatego planowaliśmy zrobić szkolenie teoretyczne z humanitarnego uboju zwierząt.

Okazało się jednak, że to za mało. Potrzebna jest jeszcze praktyka w ubojni. - Przecież to jakiś absurd. Ktoś chyba na głowę upadł. Z tego powodu nasze szkolenie, które mieliśmy organizować po świętach Bożego Narodzenia stanęło pod znakiem zapytania.

Planowane szkolenie ma związek z nowelizacją przepisów, które regulują możliwość dokonywania uboju gospodarczego. Osoba, która ubija zwierzę powinna być osobą pełnoletnią. Powinna mieć również wykształcenie, co najmniej zasadnicze zawodowe i ukończyć szkolenie teoretyczne. Teoria jednak nie wystarczy. Ma też odbyć 3-miesięczną praktykę na stanowisku ubojowca.

– Rolnik, który ubija zwierzę na święta, czyli 2 razy do roku jest traktowany jak zawodowy ubojowiec, który dokonuje uboju 100 razy w roku – mówi przedstawiciel firmy, która organizuje teoretyczne szkolenia w tym zakresie. – Przeprowadzenie 3-miesięcznej praktyki jest niemożliwie do wykonania. Powodów jest wiele. Nikt nie wpuści rolnika do ubojni na tak długi czas. Poza tym on też ma swoje obowiązki w gospodarstwie. Kolejna sprawa to, badania lekarskie, które trzeba mieć pracując w rzeźni.

Wątpliwości jest więcej.

– Chodzi o kwestie praktyki ubojowej – podkreśla Ryszard Stanibuła, zastępca Lubeskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. – Nikt nie wyraził w przepisach, że rolnik ubijający przez dziesięciolecia dla swoich potrzeb, nie ma takiego doświadczenia. Rzeczywiście mamy z tym dylemat. Przepisy nie rozstrzygają do końca jak tę sprawę należy traktować.

– Prawo jest, jakie jest, nie od nas zależy – komentuje Tomasz Abramek, rolnik ze Stoczka koło Ciemiernik. – Już dopytywałem się w rzeźniach czy istniałaby możliwość odbycia takiej praktyki. Wtedy jednak musiałbym stać się ich pracownikiem.

Spełnienie wszystkich określonych prawem wymagań nie jest przymusem. – Chodzi o dbanie o dobrostan zwierząt – przekonuje Jarosław Naze, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii. – Zwierząt nie musi ubijać przecież każdy rolnik. Nowe przepisy umożliwiają mu ubicie zwierzęcia w innym gospodarstwie. Może to zrobić np. u sąsiada, który wykona to lepiej i sprawniej, w fachowy sposób. Dzięki temu poprawi się jakość uboju.


Pozostałe informacje

Policjanci zatrzymali mężczyznę, a sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu

Wyzywał, ośmieszał, bił, groził nożem. Mąż oprawca zatrzymany

Za to co robił swojej żonie grozi mu 5 lat więzienia. Przez najbliższe dwa miesiące 60-latek na pewno nie zbliży się do kobiety, bo został tymczasowo aresztowany.

Od czego zależą ceny styropianu?

Od czego zależą ceny styropianu?

Styropian jest jednym z najbardziej wszechstronnych materiałów stosowanych w budownictwie i opakowaniach. Od ocieplania budynków, poprzez izolację akustyczną, aż po różnorodne formy opakowań ochronnych — jego zastosowania są praktycznie nieograniczone. Od czego zależą ceny styropianu? Jakie czynniki wpływają na to, że ceny tego materiału mogą różnić się w zależności od pory roku, regionu, a nawet konkretnej hurtowni?

Baseny odkryte Akademii Bialskiej

Nadmorski klimat przy uczelni. Wskocz do wody

Leżaki ustawione, piasek z Łeby sprowadzony. Można się kąpać. W sobotę bialska uczelnia otworzy sezon na swojej odkrytej pływalni.

Elin Gustavsson opuszcza Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zamknął już kadrę na nowy sezon. Kto odchodzi?

Elin Gustavsson, Dominika Fiszer oraz Aleksandra Ziemborska opuszczają Polski Cukier AZS UMCS Lublin.

Szukali i znaleźli. Zaginiona kobieta wróciła do domu

Szukali i znaleźli. Zaginiona kobieta wróciła do domu

Niespełna dwóch godzin potrzebowali janowscy policjanci, aby odnaleźć zaginioną mieszkankę gminy Dzwola.

Najkrótsza noc w roku pełna obrzędów i znaczeń
22 czerwca 2024, 18:00
galeria

Noc świętojańska w skansenie. Radość i zabawa

W najbliższą sobotę (22 czerwca) Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na wyjątkowe wydarzenie "Noc św. Jana". W programie m.in. nauka wicia wianków oraz sobótkowych pieśni z Lubelszczyzny.

Jurty: Tradycja i nowoczesność w architekturze
Artykuł zewnętrzny

Jurty: Tradycja i nowoczesność w architekturze

Jurty, tradycyjne namioty ludów koczowniczych Azji Centralnej, od wieków są symbolem mobilności, prostoty i adaptacji do surowych warunków środowiskowych. Jurta, będąca sercem wielu kultur nomadycznych, nie tylko zapewniała schronienie, ale także była centrum życia rodzinnego i społecznego.

Plaża nad Stawami Echo w Zwierzyńcu

Plaża nad Stawami Echo zamknięta. Znamy powód

Nie można korzystać z plaży nad Stawami Echo w Zwierzyńcu - uprzedza Roztoczański Park Narodowy i zaprasza turystów na szlaki piesze.

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego!

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego!

Wygrana w grze Mini Lotto

Honorata Kępowicz-Olszówka
Dzień Wschodzi
film

Lody cebularzowe? – w Dniu Cebularza wszystko możliwe

Piątek i sobota zarezerwowane na celebrowanie Dnia Cebularza. Mieszkańców o jego walorach przekonywać nie trzeba. Dla turystów bywa kulinarnym zaskoczeniem.

Budynek nowego żłobka będzie gotowy za rok
Łęczna

Nowy publiczny żłobek przyjmie setkę dzieci. Ale dopiero za rok

1 września, ale 2025 roku zacznie działać pierwszy publiczny żłobek w Łęcznej. W nowej placówce znajdzie miejsce blisko setka dzieci. Dziś trwa intensywna przebudowa budynku dawnej „małej szkoły” przy ul. Staszica 17.

Mikołaj Słotarski to szósty nowy zawodnik Bogdanki LUK Lublin

Mikołaj Słotarski został nowym rozgrywającym Bogdanki LUK Lublin. "Wierzymy w jego potencjał"

Mikołaj Słotarski ostatnio grał w BKS Viśle Proline Bydgoszcz, z którą zdobył brązowy medal Tauron 1. Ligi. Na tym poziomie rozgrywek zapunktował kiwkami 17 razy. Zagrał 23 asy serwisowe, blokiem zdobył 25 punktów.

Wypadek ukraińskiego autokaru pod Krasnymstawem. Wśród poszkodowanych są dzieci
galeria

Wypadek ukraińskiego autokaru pod Krasnymstawem. Wśród poszkodowanych są dzieci

Kilkanaście osób, dorosłych i dzieci, trafiło do szpitali po tym, jak autokar, którym podróżowali wypadł z drogi i przewrócił się na poboczu. Do wypadku na drodze krajowej nr 17 doszło dzisiaj przed godz. 7 w Zakręciu pod Krasnymstawem.

Marcin Romanowski nie ma sobie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości nic do zarzucenia.

Wniosek o uchylenie immunitetu. Marcin Romanowski: To polityczna ustawka i zemsta

Śledczy z Prokuratury Krajowej chcą przedstawić zarzuty i tymczasowo aresztować Marcina Romanowskiego. Chodzi o podział środków z Funduszu Sprawiedliwości. Wniosek o uchylenie mu immunitetu jest już w Sejmie. Parlamentarzysta Suwerennej Polski nie ma sobie nic do zarzucenia.

Łukasz Mierzejewski pracował w Avii Świdnik od 25 czerwca 2019 roku

Łukasz Mierzejewski: Pięć lat w Avii Świdnik, to był dobry okres dla mnie i myślę, że dla klubu też

Rozmowa z Łukaszem Mierzejewskim, byłym trenerem Avii Świdnik

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium