Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 stycznia 2012 r.
12:00
Edytuj ten wpis

Konkurs rowerowy: Centralny Szlak Rowerowy Roztocza

0 0 A A
Trasa Rowerowa - Podlesie Małe - naturalny zbiornik wodny (Tomasz Szkołut)
Trasa Rowerowa - Podlesie Małe - naturalny zbiornik wodny (Tomasz Szkołut)

Pragnę polecić wszystkim czytelnikom Dziennika Wschodniego (tym młodszym i starszym) Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, który prowadzi przez najpiękniejsze jego rejony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zobacz zdjęcia Centralny Szlak Rowerowy Roztocza autorstwa pana Tomasza

Etapy trasy: Kraśnik – Zwierzyniec, Zwierzyniec – Hrebenne, Hrebenne – Lwów. W sumie to 185 km niezapomnianych wrażeń. Bo rower + Lubelszczyzna to tylko Roztocze – cisza, spokój i przyroda.

Przedstawię wam jeden z etapów, a mianowicie etap Kraśnik – Zwierzyniec (100, 6 km). Dlaczego wybrałem akurat ten etap? Ponieważ znam część tej trasy osobiście. Przy niej znajduje się mój rodzinny dom skąd pochodzę – tu jest serce moje.

Wybrana przeze mnie trasa to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie ciszę, chęć odpoczynku na łonie natury, bez gwaru i natłoku turystów, a poruszać będziemy się w większości drogami asfaltowymi.

Trasa Kraśnik – Zwierzyniec jest bardzo dobrym pomysłem na wycieczki, w szczególności dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ nie jest trudna, umożliwia zwiedzanie najważniejszych zabytków w okolicy i podziwianie najpiękniejszych widoków Roztocza, a co najważniejsze omija najbardziej uczęszczane drogi, wiec ruch pojazdów jest mały.

Wybierając tą trasę musimy pamiętać jednak, że lepszym wyborem będzie rower z przerzutkami, ponieważ poruszać będziemy się nie tylko po asfalcie, a wzniesień i pagórków jest też sporo. Powyższa trasa jest dobrze oznaczona, nawet wtedy, gdy to środek lasu, czy szczere pole, a drogi stawiają nam zagadkę w prawo czy w lewo.

Wycieczkę możemy zacząć w dowolnej i dogodnej dla nas części trasy, a jest z czego wybierać, bo od samego Kraśnika, aż po Zwierzyniec mijamy m.in. Stróżę, Kraśnicki Obszar Chronionego Krajobrazu, Batorz, Dolinę Poru, Otrocz, Chrzanów, Roztoczański Obszar Chronionego Krajobrazu, Goraj, Hosznię Ordynacką, Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, Podlesie Duże i Małe, Radecznicę jak również sam Szczebrzeszyn. Na długości całej trasy, każdy znajdzie coś dla siebie.

W Kraśniku zwiedzimy m.in. starówkę, piękne kościoły, dwie synagogi i wzgórze zamkowe, gdzie stał zamek Zamoyskich.

Stróża urzeknie nas kompleksem stawów oraz barokową kaplicą pw Św. Trójcy, przed którą rośnie potężne drzewo – jawor, a na rozstaju znajduje się stary krzyż morowy, z którym to wiąże się stara legenda o ukrytych skarbach w okolicy skarbach. A jak wiemy każda legenda, zawiera jakąś część prawdy.
Jadąc dalej, w malowniczy krajobraz wprowadzi nas Kraśnicki Obszar Chronionego Krajobrazu, gdzie powitają nas lasy, urokliwe zagajniki, śródleśne polany, wąwozy lessowe, liczne stawy i doliny rzeczne.

W Batorzu, czeka na przyjezdnych rowerzystów – Muzeum Wsi, Ośrodek narciarski Wotex, piękny kościół parafialny p.w. Stanisława Biskupa i kilka ciekawych pomników m.in. pomnik Józefa Piłsudskiego.

Na naszej trasie przejeżdżać będziemy przez liczne wsie m.in. Otrocz, Chrzanów, gdzie toczyły się walki partyzantów z okupantem. Na ich terenach można doszukać się, pomników wojennych i kapliczek, a w Hoszni Ordynackiej w czasie II wojny światowej znajdował się leśny schron o nazwie "Fort IV" - kryjówka dowództwa 9 Pułku Piechoty AK Ziemi Zamojskiej.

Nie zabraknie również na naszej trasie kolejnej, malowniczej przyrody - Roztoczański Obszar Chronionego Krajobrazu i Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy.

Warto również zatrzymać się w Radecznicy, w miejscu kultu św. Antoniego, miejscu licznych cudów, gdzie można zwiedzić Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego i kapliczkę na wodzie.

W Szczebrzeszynie, gdzie ,,chrząszcz brzmi w trzcinie”, też jest sporo do oglądania. M.in. kościół parafialny p. w. św. Mikołaja z początku XVII w., cerkiew unicka pw. Zaśnięcia Matki Boskiej z poł. XVI w., dawną synagogę, obecnie dom kultury, kirkut (przy ul. Cmentarnej), ratusz z 1830 r., młyn wodny wzniesiony przez Ordynację na pocz. XX w. i słynny na całą Polskę pomnik chrząszcza, a w sumie od 2011 r. to już dwa pomniki, jeden u podnóża Góry Zamkowej, wykonany z pnia lipowego i drugi 2-metrowy, odlany w brązie, znajdujący się na rynku przed ratuszem.

Wycieczkę kończymy w Zwierzyńcu, gdzie zwiedzania jest na cały dzień. Zobaczyć tutaj koniecznie trzeba barokowy kościół filialny "Na Wyspie" pw. św. Jana Nepomucena wzniesiony w latach 1741-1747 wraz z drewnianą dzwonnicą i cmentarzem, współczesny kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski, park miejski z ciekawymi okazami drzew, kamień - pamiątka plagi szarańczy z 1711 r., Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN, Rezerwat i wzniesienie Bukowa Góra, Stawy Echo, Pałac dawnej Ordynacji Zamojskiej, tzw. Pałac Plenipotenta (obecnie siedziba Dyrekcji RPN) z XIX wieku, budynek zarządu Ordynacji Zamojskiej z XIX wieku i cztery oficyny.

Polecam wszystkim!

Pozostałe informacje

Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi! – apelował Jan Paweł II w sobotę 12 czerwca 1999 roku, podczas liturgii słowa na placu przy Kościele Matki Boskiej Królowej Polski w Zamościu, do ponad 300 tys. wiernych
12 czerwca 2024, 17:15
galeria

To już ćwierć wieku. Jak Zamość uczci rocznicę pobytu Jana Pawła II?

W najbliższą środę minie 25 lat od dnia, gdy do Zamościa przyjechał Jan Paweł II. Z okazji tej rocznicy wizyty papieża planowane są uroczystości.

Festyn osiedlowy „XXIII Dzień Węglina”
15 czerwca 2024, 10:00

Festyn osiedlowy „XXIII Dzień Węglina”

W najbliższą sobotę, na „Węglin Arenie” przy ulicy Judyma 1 odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Węglin – Dzień Węglina.

Spektakl „Bożyszcze Kobiet” w Centrum Kongresowym
15 czerwca 2024, 19:00

Spektakl „Bożyszcze Kobiet” w Centrum Kongresowym

W nadchodzącą sobotę, na scenie Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbędzie się spektakl w gwiazdorskiej obsadzie pt. „Bożyszcze kobiet”.

15-latek „pożyczył” auto rodziców. Jazdę zakończył na drzewie

15-latek „pożyczył” auto rodziców. Jazdę zakończył na drzewie

Chłopak wybrał się na przejażdżkę po okolicznych miejscowościach. Jego podróż skończyła się jednak szybciej, niż myślał. Teraz odpowie przed sądem

Środkowy Rafał Obermeler będzie już siódmy sezon występował w Avii Świdnik

PZL Leonardo Avia Świdnik przedłużyła kontrakt ze środkowym

Środkowy Rafał Obermeler nadal będzie grał w PZL Leonardo Avii w sezonie 2024/2025. Zawodnik podpisał nową umowę z klubem ze Świdnika.

Bennie Tuinstra to kolejny zawodnik, który wzmocnił klub z Lublina

Jeden z największych talentów holenderskiej siatkówki zagra w Bodgance LUK Lublin

Bennie Tuinstra nowym przyjmującym Bogdanki LUK Lublin. Trzy ostatnie sezony Holender był zawodnikiem drużyny Ziraat Bankkart Ankara.

Wpadł, bo wybrał się na stand up
Lublin

Wpadł, bo wybrał się na stand up

Mężczyzna awanturował się podczas występów artystycznych. Okazało się, że był poszukiwany listem gończym.

Nad regionem przechodzą burze

Nad regionem przechodzą burze

Poniedziałek upływa pod znakiem burz i intensywnego deszczu. Synoptycy ostrzegają

Rozmawiali o innowacjach w turystyce. AI śpieszy z pomocą
Zdjęcia
galeria

Rozmawiali o innowacjach w turystyce. AI śpieszy z pomocą

To była nie tylko okazja do zdobycia cennej wiedzy i nawiązania wartościowych kontaktów, ale również kluczowy krok w kierunku przekształcenia polskiej turystyki w bardziej zrównoważoną i innowacyjną branżę. Mowa o konferencji „Współpraca-Innowacje-Zrównoważona Turystyka”, organizowanej w Lublinie przez Polską Organizację Turystyczną i Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną. Partnerem honorowym konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Co będzie modne w tym sezonie? Dowiesz się na tej gali
KONKURS DLA CZYTELNIKÓW
19 czerwca 2024, 20:00

Co będzie modne w tym sezonie? Dowiesz się na tej gali

O tym, jakie trendy będą panować w najnowszym sezonie, a czego unikać dowiemy się już w przyszłą środę w Rezydencji w Szczerym Polu. Dla Czytelników mamy konkurs.

Hanna Czerska z Trzeciej Drogi w swojej gminie zdobyła pierwsze miejsce, a w powiecie była trzecia, ustępując jedynie liderom listy PiS i KO. Jej wynik pozwolił zdobyć trzecie miejsce dla TD, spychając z podium Konfederację, której przewodził Mirosław Piotrowski

W ryckim Trzecia Droga spycha Konfederację poza podium

W powiecie ryckim do eurowyborów poszło 16 857 obywateli. Większość opowiedziała się za kandydatami Prawa i Sprawiedliwości. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, a trzecie - Trzecia Droga. Najlepszy wynik indywidualnie, ponad 4 tysiące głosów, zdobył lider listy PiS, Mariusz Kamiński.

Przyjechał na wybory swoim Seicento, ale wrócił już pieszo

Przyjechał na wybory swoim Seicento, ale wrócił już pieszo

Pijany 61-latek wsiadł w auto i pojechał zagłosować. Stracił auto, pieniądze i grozi mu odsiadka.

W przypływie złości wywrócił urnę wyborczą. Był mężem zaufania

W przypływie złości wywrócił urnę wyborczą. Był mężem zaufania

34-latek wszczął awanturę podczas wczorajszego głosowania. Teraz może odpowiedzieć za to przed sądem.

PiS i długo nic - tak głosowali w powiecie lubartowskim

PiS i długo nic - tak głosowali w powiecie lubartowskim

W wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięło udział 25 171 mieszkańców powiatu lubartowskiego. Większość z nich - ponad 51 proc. postawiła krzyżyk przy nazwiskach kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Drugie miejsce zajęli politycy Koalicji Obywatelskiej, a trzecie - Konfederacji.

Powiat kraśnicki nie do zdobycia dla KO
WYBORY 2024

PiS wygrywa w rodzinnym mieście Marty Wcisło. Kraśnik nie do zdobycia dla PO

Wyniki wyborów parlamentarnych w powiecie kraśnickim nikogo nie zaskoczyły. W rodzinnym mieście już europosłanki Marty Wcisło wciąż bezgranicznie kochaj Prawo i Sprawiedliwość. Ta partia zdobyła w tym powiecie 47, 96 proc. głosów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

sprzedam siedlisko

Karczmiska Pierwsze

0,00 zł

Praca -> Zatrudnię

praca w Holandii

Wałcz

16,00 zł

Nauka -> Inne

poszukuję korepetytora

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

Zamość

55,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

redukc

Zamość

55,00 zł

Komunikaty