Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 września 2012 r.
13:33
Edytuj ten wpis

W pracy kradniemy na potęgę. Zaczyna się od małych rzeczy

0 20 A A

Co druga osoba przyznaje się, że kradnie w pracy. 78 proc. firm ucierpiało w tym roku z powodu nieuczciwych zachowań swoich pracowników. Co trzeci sprawca wpada… przypadkiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Zaczyna się od małych rzeczy – kradzież długopisów, notesów, oszukiwanie na paliwie – tłumaczy Mieszko Maj, psycholog biznesu. – Najczęściej złodziej usprawiedliwiając swój czyn myśli "pracodawca i tak na tym nie ucierpi” albo "każdy na moim miejscu skorzystałby z okazji” .

– To jest wstydliwa sprawa dla pracodawcy. Niechętnie przyznają, dlaczego mamy zamontować ukryte kamery. Nieliczni mówią: Muszę złapać dwóch magazynierów. Ale im większa firma, taka na 20–30 osób tym większy problem z kradzieżami. Pracowaliśmy na zlecenie zakładu pracy, który tracił 10–20 tysięcy miesięcznie. Łatwo obliczyć, kiedy monitoring się zwróci. Najczęściej to są braki w materiałach, opóźnienia w produkcji z tego powodu, kradzieże w marketach – mówi Andrzej Bąk, właściciel Abaks-Systemu, lubelskiej firmy zajmującej się systemami zabezpieczeń. – Czasami montaż kamery wystarczy by kradzieże się skończyły. Najczęściej giną niewielkie, wartościowe rzeczy, ale to nie problem pracownika jubilera, tylko półki z papierosami – dodaje.

W anonimowych badaniach połowa ankietowanych pracowników przyznaje, że przywłaszcza sobie mienie firmy, w której pracuje.

– Najczęściej kradną pracownicy w wieku 26–40 lat. To 60 proc. wszystkich sprzeniewierzeń. W 90 proc. to mężczyźni, którzy pracują w firmie 4–10 lat i są to w większości szeregowi pracownicy. Co ciekawe z roku na rok jest więcej nieuczciwych informatyków a mniej zaopatrzeniowców i handlowców – zauważają Katarzyna Kowalczyk i Bartosz Pikuła z Euler Hermes, którzy badali zjawisko anomii pracowniczej.

– To jest droższa usługa niż udowodnienie małżeńskiej zdrady i zależy od skali szkody jaką ponosi pracodawca – mówi lubelski detektyw Krzysztof Szaruga, który przyznaje, że co 10 zlecenie dotyczy kradzieży w firmach. – Audyt nie złapie sprytnej księgowej, która kradnie pieniądze ale w dokumentach wszystko się zgadza, ani zaopatrzeniowca, który zawyża ceny produktów, bo dogadał się z dostawcą i dzieli się z nim nadwyżką. Jestem na rynku 10 lat i zleceń uszczelnienia procedur jest coraz więcej. Od fałszywych przelewów po farby czy meble, które znikają z magazynów – dodaje Szaruga.

Najczęstsze rodzaje nadużyć

Przywłaszczenia (36 proc.) (Sprawca postępuje z rzeczą jakby był jej właścicielem)
Kradzieże (28 proc.).
Oszustwa (16 proc.)
Oszustwa komputerowe (4 proc.)
Fałszerstwa (2 proc.).
Korzystania z komputera służbowego, telefonu czy samochodu do celów prywatnych (30 proc.)
Nadużycia przy rozliczeniu wydatków służbowych (27 proc.)
(w ankiecie Euler Hermes można było podać więcej niż jedną odpowiedź)

Co robi firmowy złodziej

Kradnie produkty, półprodukty, surowce
Pozoruje pracę
Używa samochodu służbowego i telefonu służbowego do celów prywatnych
Wcześniej wychodzi z pracy bez wiedzy i zgody pracodawcy
Załatwia prywatne sprawy podczas godzin pracy
Wynosi do domu drobny sprzęt i spisuje go na straty w czasie remanentu
Używa kart rabatowych klientów i tak kradnie pieniądze
Poświadcza nieprawdę w raportach
Śpi w pracy.

Pracownicy handlu detalicznego potrafią w rok okraść swoich pracodawców na ponad 1,7 mld złotych. Co trzecia kradzież w handlu to kradzież "wewnętrzna” (deklarowane straty finansowe przedsiębiorców za 2011 rok).

Według Światowego Raportu o Kradzieży w Handlu Detalicznym zajmujemy z tego powodu 3. miejsce w Europie! Bardziej kradną jedynie pracownicy w Rosji i na Słowacji. Najuczciwsi są Austriacy.
(dane z Euler Hermes, Pracodawcy RP, CBM Indicator 2012 i globalretailtheftbarometer.com.)

Fakty i mity

"Płacąc więcej pracownikom, zapobiegnę okradaniu” – założenie jest błędne, ponieważ anomia nie zależy od wysokości pensji.

"Wyrzucę kilkoro dla przykładu, to nikt nie będzie więcej kradł” – założenie jest błędne, ponieważ przez pewien czas proceder będzie się odbywać na mniejszą skalę – strach przed przyłapaniem nie trwa bowiem długo i powróci w końcu do punktu wyjścia.

"Ludzie są z gruntu źli” – takie rozważania zostawmy filozofom, nie wynika z nich nic praktycznego.

"Wprowadzenie kontroli zmniejszy proceder” – doświadczenie uczy, że pewna kontrola jest niezbędna, bo zapobiega powstaniu poczucia bezkarności u kradnących. Natomiast im większa kontrola, tym także wyższe koszty, a anomia nie maleje (każdy system można obejść).

"Wymienię wszystkich pracowników na nowych, nieskażonych okradaniem” – okradanie pracodawcy w Polsce ma długie tradycje (głównie za sprawą PRL i chęci do oszukiwania poprzednich władz) i jest powszechnie dziedziczone społecznie, niesione kulturą organizacyjną przedsiębiorstw.

Co robić, aby pracownicy nie okradali firmy?

Doprowadź do tego, że praca nabierze dla pracowników znaczenia moralnego, zostanie powiązana z ich poczuciem własnej godności, z cenionymi przez nich osobiście wartościami.

Daj dobry przykład – bądź transparentny.

Nie moralizuj – ludzie wiedzą, co jest dobre, a co złe.

Wprowadź jasne zasady rekrutacji i selekcji.

Zapoznaj każdego nowego pracownika z wartościami firmy, powiąż je z jego czynnościami w pracy.

Wprowadź i określ opis stanowisk oraz zakres obowiązków i odpowiedzialności na poszczególnych stanowiskach pracy.

Wprowadź nagrody symboliczne.

Wprowadź jasne zasady w organizacji co do kary i kontroli (w innym przypadku dochodzi do syndromu bezkarności), pamiętając przy tym, żeby utrzymać zdrową równowagę pomiędzy kontrolą a zaufaniem.

Ogranicz możliwości stawiania ludzi w sytuacji pokusy (szczególnie w grupie!).

Wprowadź rutynowe, powszechne audyty wewnętrzne (jako element zdrowej kontroli).

Badanie

Zostało przeprowadzone przez Euler Hermes wśród członków organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, przy współpracy Centrum Badań Marketingowych Indicator.

Osoby, które wzięły udział w badaniu to prezesi, członkowie zarządów i rad nadzorczych, kadra kierownicza oraz właściciele przedsiębiorstw. Największą liczbę przebadanych przedsiębiorstw pod względem liczby zatrudnionych pracowników stanowiły przedsiębiorstwa średnie, zatrudniające od 50 do 249 pracowników i duże (powyżej 250 pracowników).

Pozostałe informacje

Najbardziej kulturalna noc za nami. Tym razem Lublinem zawładnęły neurony miasta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Najbardziej kulturalna noc za nami. Tym razem Lublinem zawładnęły neurony miasta

Tej nocy w Lublinie nie było ciemno. Było pełno występów, koncertów i kolorowych instalacji. Za nami jedyna taka kulturalna noc w roku - Noc Kultury.

Konferencja prasowa Marty Wcisło i Małgorzaty Gromadzkiej została zorganizowana, jak same to przyznały, „na szlaku kampanii wyborczej”.

Posłanki PO: Rozliczymy PiS ze wszystkich afer

Zorganizowana grupa polityczna mająca znamiona przestępczej – tak o działaniach polityków Suwerennej Polski w ministerstwie sprawiedliwości za czasów rządu Zjednoczonej Prawicy mówiły posłanki Platformy Obywatelskiej podczas sobotniej konferencji prasowej.

Arka u siebie pokonała rywali z Lublina 2:0, a na w kwietniu na Arenie padł remis 2:2.

Ekstraklasa znowu dla Lublina? Motor dzisiaj gra o awans z Arką Gdynia

Motor w ekstraklasie ostatni raz zagrał w sezonie 1991/1992. Po ponad 30 latach dzisiaj żółto-biało-niebiescy staną przed szansą powrotu do elity. W finale baraży o awans drużyna Mateusza Stolarskiego zmierzy się na wyjeździe z Arką Gdynia. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18, a transmisję zapowiada stacja Polsat Sport 1.

Podlasie drugi raz w tym sezonie ograło Chełmiankę 3:1

Podlasie drugi raz lepsze od Chełmianki. Porażka na pożegnanie Orląt Spomlek

W pierwszej rundzie derby pomiędzy Chełmianką, a Podlasiem zakończyły się wygraną drugiej z ekip 3:1. W sobotę, na stadionie w Białej Podlaskiej padł taki sam wynik.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Dzień przed meczem Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław bardzo dobre występy w Grand Prix Czech zaliczyli trzej żużlowcy lubelskiego klubu – Fredrik Lingren, Bartosz Zmarzlik i Dominik Kubera. Zawody wygrał jednak Słowak Martin Vaculik. Wspomniana trójka "Koziołków" wystąpiła za to w finale.

Janowianka w sobotę zbliżyła się do Lewartu na cztery punkty

Janowianka znowu bliżej lidera. Start żałuje szybko straconej bramki po przerwie

W sobotę z siedmiu punktów starty znowu zrobiły się cztery. Tyle „oczek” Janowianka traci do prowadzącego w tabeli Lewartu Lubartów. Drużyna Ireneusza Zarczuka w tej serii gier pokonała Start Krasnystaw 3:1.

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

W Radzyniu Podlaskim 1 osoba zginęła a 3 zostały ranne, trwa akcja ratunkowa. W Dęblinie groźne potrącenie seniorki

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociągi szykują się na wakacje. Rozkład jazdy wejdzie w życie 9 czerwca. Szybciej dotrzemy nad morze

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)
galeria

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)

Około tysiąca uczestników wzięło udział w 31. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” na dystansie 2300 m. Meta była na stadionie lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego. W głównym Biegu Rodziców i Nauczycieli zwyciężył Adam Świrgoń

ul. Lubelska w Janowcu

Burze nad Lubelszczyzną. Potoki na ulicach, połamane drzewa, nawałnice

Burze nad Lubelszczyzną. Potężna ulewa w Janowcu nad Wisłą, strażacy usuwają szkody w powiatach puławskim, ryckim, opolskim i w rejonie Białej Podlaskiej

Lublinianka wiosną wygrała 10 z 14 ligowych meczów

Lublinianka pokonała rezerwy Górnika Łęczna i zapewniła sobie utrzymanie w IV lidze

Przed tygodniem było już bardzo blisko, a w sobotę wreszcie cel został osiągnięty. Lublinianka po słabej pierwszej połowie i dużo lepszej drugiej ograła u siebie Górnika II Łęczna 2:0. Dzięki temu w kolejnym sezonie na pewno zagra w IV lidze.

Wojciech Kamiński od piątku jest nowym trenerem koszykarzy z Lublina

Nowy trener Polskiego Cukru Start Lublin

W piątek poznaliśmy nazwisko następcy Artura Gronka. W sezonie 24/25 Polski Cukier Start Lublin poprowadzi Wojciech Kamiński, ostatnio szkoleniowiec Legii Warszawa.

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

słupki ogrodzeniowe

lublin

30,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

stodoła drewniana

inne

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

działka budowlana

wyryki

0,00 zł

Hobby -> Antyki -> Kupię

kupię starocie i antyki

lublin

0,00 zł

Różne -> Inne

naprawa pomp wodnych

cała Polska

0,00 zł

Komunikaty