Odpady azbestowe nie są usuwane jak należy

Dodano: 27 maja 2008, 0:01 Autor:

Program usuwania odpadów azbestowych to teoria.
Do tej pory z Białej Podlaskiej zostały wywiezione 24 tony azbestowych wyrobów, wszystko trafiło do Poniatowej.

Do tej pory z Białej Podlaskiej zostały wywiezione 24 tony azbestowych wyrobów, wszystko trafiło do Poniatowej. (fot. Maciej Kaczanowski/Archiwum)

W praktyce eternit zdejmują z budynków źle chronieni i nieprzeszkoleni robotnicy. Profesjonalne firmy nie mają zleceń.

- Nikt się nie przejmuje zagrożeniami, na jakie narażeni są pracownicy usuwający azbest. Nikt nie myśli, jak niebezpieczny jest pył, który wdychają. Przerażony patrzyłem, jak robotnik czyścił szlifierką przed malowaniem płyty eternitu. Mężczyzna nie miał maski - mówi jeden z pracowników specjalistycznej firmy, mającej uprawnienia do profesjonalnej utylizacji azbestu. - Dekarze bez masek i innych zabezpieczeń po cichu usuwają azbestowe płyty - dodaje.

Okazuje się, że każdy może sobie zdejmować eternit z dachu, jak chce. Jeśli go tylko później zapakuje w folię, to wtedy bialska firma "Komunalnik” odbierze płyty i bez pytania zawiezie na specjalne składowisko.

Jan Jaśkowski, kierownik zakładu w Przedsiębiorstwie Wielobranżowym "Komunalnik” potwierdza, że jego firmę interesuje tylko odbiór odpowiednio foliowanych pakietów. - Każdy klient może sobie szukać odpowiedniej firmy do zdejmowania eternitu. My tylko przewozimy azbestowe wyroby od właściciela do miejsca składowania niebezpiecznych odpadów w starej kotłowni. Gdy jest ich już dużo, na koszt miasta są wywożone do Poniatowej - dodaje Jaśkowski.

- Nas nie interesuje, jak zdejmowany jest eternit z budynku. Wysyłam tylko do mieszkańców pisma informujące, że powinna to być specjalistyczna firma, która usunięte płyty zapakuje i ustawi na specjalnych paletach. "Komunalnik” może zabrać tylko takie pakiety. Bierze około 50 zł za przewóz eternitu z posesji do miejsca składowania. Tylko ta spółka ma koncesję w mieście na przewóz i gromadzenie odpadów niebezpiecznych - tłumaczy Roman Siekierka, naczelnik Wydziały Gospodarki Komunalnej UM.

Do tej pory z Białej Podlaskiej zostały wywiezione 24 tony azbestowych wyrobów, wszystko trafiło do Poniatowej. Utylizacja tony eternitu kosztuje miasto 500 złotych plus koszty przewozu.

Niezabezpieczone zniszczone płyty azbestowe są szkodliwe. Zawarty w nich azbest utlenia się i włókna przenikają do powietrza. Choroby wywołane przez włókna azbestu rozwijają się nawet przez 30 lat.

Czytaj więcej o:
  • azbest
  • eternit
  • odpady
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.