Kaczka z jabłkami i żurawiną

Dodano: 9 października 2008, 15:09 Autor:

Ponieważ przygotowanie całej kaczki jest bardzo pracochłonne, polecam piersi z kaczki.

Kaczka z jabłkami to jedno z najsłynniejszych dań polskiej kuchni. Ponieważ przygotowanie całej kaczki jest bardzo pracochłonne, polecam piersi z kaczki. Według przepisu z restauracji Domu Architekta w Kazimierzu nad Wisłą, gdzie razem z Magdą Fijałkowską z Radia Lublin gotowaliśmy. Dlaczego tam? Bo taką kaczkę z jabłkiem i żurawiną „zaliczyli” między innymi Grażyna Torbicka, Bohdan Łazuka i Jan Suzin. Werdykt? To jest pyszne!

Na początek ostrzeżenie. Kaczka szybką potrawą nie jest. Najpierw trzeba ją kupić, co w przypadku mrożonych piersi kaczych trudne nie jest. Cena trochę wysoka, ale od czasu do czasu warto w życiu spróbować czegoś dobrego. W lepszej sytuacji są mieszkańcy wsi, którzy kaczki hodują.
Kiedy już mamy mrożone piersi, wkładamy je na noc do osolonej wody. Ile soli? – Trzeba próbować, ale solonka nie może być za słona – tłumaczy Ryszard Zdonek. Takie całonocne, naturalne rozmrażanie – mięsu robi najlepiej. Jeśli włożycie piersi z kaczki do mikrofali na szybkie rozmrażanie – z kaczki będą nici.

W Domu Architekta gotowaliśmy razem z Małgorzatą Śmiech, która najbardziej lubi kuchnię domową. – Najważniejsze, żeby nie przedobrzyć z przyprawami. Chodzi o to, że jak jemy mięso, to musimy czuć smak mięsa – mówi Śmiech.

Robimy kaczkę

Składniki:
4 rozmrożone piersi, olej, sól, pieprz, 3 antonówki, słoiczek żurawiny, 1 pomarańcza.
Wykonanie:
Piersi naciąć od strony skóry. Położyć nacięciami na rozgrzany olej. Smażyć na ostrym ogniu, aż wytopi się z nich tłuszcz. Obrócić na drugą stronę, krótko podsmażyć, nakryć i dusić we własnym sosie do miękkości.
Do garnka wrzucić antonówki pokrojone w plastry. Rozprażyć, dodać żurawinę, wystudzić.

Piersi z kaczki nakłuć, by sprawdzić, czy w środku są miękkie. Mają rozpływać się w ustach. Posypać pieprzem, odrobinę posolić i ułożyć na podgrzanym półmisku. Polać sosem spod pieczenia.
Podawać z ryżem lubi ziołowymi ziemniakami. Z dodatkiem jabłek z żurawiną. Każdy talerz ozdobić plasterkiem pomarańczy.

Gotuj z Suliszem w Radiu Lublin

W każdy piątek od 8 do 10. Serwujemy sprawdzone przepisy, konkursy i nagrody: książki, zaproszenia do restauracji i delikatesowe smakołyki. Warto nas słuchać. Zapraszają Magdalena Fijałkowska i Waldemar Sulisz.

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.