Prawo jazdy: Zielony listek dla początkujących. Utrudnienia dla motocyklistów

Dodano: 15 czerwca 2009, 22:15 Autor:

Trudniejszy dostęp do prawa jazdy na motocykle to bardzo dobry pomysł - uważa Roman Saj, instruktor nauki jazdy z Lublina

Trudniejszy dostęp do prawa jazdy na motocykle to bardzo dobry pomysł - uważa Roman Saj, instruktor nauki jazdy z Lublina (fot. Karol Zenkiewicz)

To już niemal pewne. Od przyszłego roku zniknie dożywotnie prawo jazdy, a na szybkie motocykle będą wymagane specjalne uprawnienia. Mało tego. Wrócą zielone listki dla świeżo upieczonych kierowców.

- Wszyscy kierowcy będą musieli wymieniać prawo jazdy co 15 lat. Nie oznacza to jednak konieczności przeprowadzania badań lekarskich - tłumaczy Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury. - Chodzi o uaktualnienie danych i o to, żeby w dokumencie była w miarę aktualna fotografia kierowcy.
- To wyciąganie kasy od kierowców, bo wymiana prawa jazdy kosztuje 70 zł - obrusza się Jan Kiciak, kierowca z Lublina.

Za wymianą prawa jazdy, ale połączoną z obowiązkiem przeprowadzenia badań lekarskich, jest Roman Saj, instruktor nauki jazdy z Lublina. - Z wiekiem stan zdrowia się zmienia, dlatego kierowcy co pewien czas powinni przechodzić podstawowe badania okresowe. Tak jak w przypadku zawodowych szoferów.

- Badania lekarskie tak, ale po 60 roku życia, kiedy odruchy psychomotoryczne ulegają osłabieniu - uważa z kolei Arkadiusz Kalita z lubelskiej drogówki.
Wymiana dokumentu i dostosowywanie do unijnych wymogów to jedno. Ale chodzi także o poprawę bezpieczeństwa. Dotyczy to m.in. świeżo upieczonych kierowców.

- Tuż po egzaminie czeka ich dwuletni okres próbny. W tym czasie będą musieli jeździć z przyklejonym na szybie auta zielonym listkiem. Dwukrotne złamanie przepisów wydłuży okres próbny o kolejne dwa lata. Oznacza też skierowanie na kurs i badania psychologiczne. Trzy wykroczenia bądź uchylanie się od tych obowiązków wiążą się z odebraniem dokumentu oraz powtórzeniem całego cyklu szkolenia i egzaminu - dodaje Karpiński.

- Zielony listek to dobry pomysł - ocenia pan Jurek, kierowca z Lublina. - Będzie wiadomo, na kogo trzeba trochę bardziej uważać na drodze.

W planach jest też wprowadzenie specjalnej kategorii prawa jazdy (AM) dla 14-latków na motorowery i lekkie quady (do 350 kg.) Z kolei, 18-latkowie będą mogli się ubiegać o kategorię A2, pozwalającą na jazdę lekkim motocyklem o mocy do 50 koni mechanicznych. 

Kolejna nowość to ograniczenie dostępu do prowadzenia ciężkich, szybkich motocykli, czyli obecnej kategorii A. - Limit wieku ustalono na 24 lata dla osób bez żadnych uprawnień na motocykl i 20 lat dla tych, którzy co najmniej 2 lata posiadają prawo jazdy kategorii A2 - dodaje Karpiński.

- To krok w dobrym kierunku. 19 lat, brak doświadczenia plus duża moc, to niebezpieczna mieszanka - komentuje Kalita.

O ostatecznym kształcie nowych przepisów zdecyduje Sejm. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2010 roku.

Czytaj więcej o:
  • prawo jazdy
  • zielony listek
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Lista najbogatszych Polaków 2009 wg "Wprost"

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.