Kobieta poroniła dziecko, a szpital wydał akt zgonu na matkę

Dodano: 11 stycznia 2010, 19:08 Autor:

Karolina Szwagierek i Sebastian Górnostaj chcą pochować swoje nienarodzone dziecko na gorzowskim cmentarzu

Karolina Szwagierek i Sebastian Górnostaj chcą pochować swoje nienarodzone dziecko na gorzowskim cmentarzu (fot. Kazimierz Ligocki / Gazeta Lubuska)

Dziecko miało się urodzić latem, ale kilka dni temu Karolina Szwagierek poroniła. – To był człowiek, nieważne jak długo trwała ciąża. Chcemy go pochować – mówi młoda gorzowianka i opowiada o kłopotach z tym związanych.

Dlaczego poronienie?

Nie wszyscy rodzice, którzy przeżyli poronienie, znajdują wsparcie. Dla nich powstały specjalne strony w internecie, np. www.dlaczego.org.pl lub www.poronienie.pl. Tam mogą znaleźć informacje o tym, kiedy mają prawo do zasiłku pogrzebowego, czy urlopu macierzyńskiego, a także zapalić wirtualną świeczkę.

26-letnia kobieta opowiada, że ciąża od początku była zagrożona. Poroniła w dziesiątym tygodniu.

Ze szpitala odbierał ją partner. Gdy zobaczyli na akcie zgonu imię i nazwisko pani Karoliny, myśleli, że w przypadku poronienia tak wypisuje się tego typu dokumenty.

O tym, że szpital popełnił błąd, dowiedzieli się od pracownicy zakładu pogrzebowego. – Z aktu wynikało, że mogę pochować swoją partnerkę, a nie dziecko. Aż mi się nogi ugięły – opowiada Sebastian Górnostaj.

Jeszcze raz wybrali się do szpitala. W akcie zgonu zrobiono dopisek, ale błąd pozostał. – Przy moim nazwisku dopisano słowo płód. Z dokumentów wynika więc, że zmarł 26-letni płód – tłumaczy pani Karolina.

Mariusz Brych, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w szpitalu w Gorzowie przeprasza za pomyłkę. Osoby, które wypisywały akt zgonu, zostały odpowiednio pouczone.

– W dokumentach nie powinno się znaleźć imię tej pani, ani data jej urodzin, tylko data poronienia. Jeśli ci państwo do nas jeszcze raz przyjadą, sporządzimy akt zgonu, tak jak to powinno być – zapewnia lekarz.

Małgorzata Witkowska, wiceprzewodnicząca Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Zielonej Górze mówi, że rodzice, którzy chcą pochować dzieci zmarłe przed narodzeniem napotykają na mnóstwo przeszkód ze strony szpitali czy urzędów. Mimo specjalnego rozporządzenia ministra zdrowia, które reguluje tę kwestię. Zgodnie z nim mamy prawo do pogrzebu dziecka bez względu na czas trwania ciąży.

Źródło: Gazeta Lubuska

Czytaj więcej o:
  • akt zgonu
  • dziecko
  • kobieta
  • pomyłka
  • poronienie
  • poroniła
  • szpital
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Zdzisław Julian Starostecki otrzymał insygnia generalskie

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.