Lubelszczyzna: Dramat pod śniegiem. W poniedziałek będzie paraliż?

Dodano: 14 lutego 2010, 20:20 Autor:

Kierowcy odśnieżają parking na LSM w Lublinie. Tak było wczoraj we wszystkich miastach Lubelszczyzny. Tyle śniegu nie mieliśmy od 2001 roku

Kierowcy odśnieżają parking na LSM w Lublinie. Tak było wczoraj we wszystkich miastach Lubelszczyzny. Tyle śniegu nie mieliśmy od 2001 roku (fot. Jacek Szydłowski)

Śniegu przybywało w niedzielę od 3 do 6 centymetrów na godzinę. Jeśli padać będzie także w poniedziałek, grozi nam totalny paraliż komunikacyjny.

Czekamy na wasze zdjęcia i filmy z zimy

Przysyłajcie je na adres e-mail alarm24@dziennikwschodni.pl.

Najciekawsze zdjęcia opublikujemy też w wydaniu papierowym "Dziennika Wschodniego".

Przysłane przez Was zdjęcia można już oglądać w galerii na naszym portalu (kliknij).

Aktualna sytuacja na drogach - kamery monitoringu GDDKiA na drogach Lubelszczyzny

Śnieg zasypał chodniki w miastach. Tylko w Lublinie Straż Miejska przyjęła w niedzielę sto kilkadziesiąt zgłoszeń od zdenerwowanych pieszych.

– Widać w niedzielę wszyscy dozorcy mają wolne – zadzwonił do nas pan Andrzej. – A już wydawało mi się, że tej zimy nic mnie nie zaskoczy. W dodatku, musiałem korzystać z samochodu i zakopałem się na parkingu w centrum Lublina. Udało się wyjechać dopiero na holu.

A po mieście jeździ się fatalnie. – Główne ulice miasta są co prawda przejezdne, bo samochody i autobusy rozjeździły śnieg, ale na drogach osiedlowych jest tragicznie – skarżą się taksówkarze z lubelskiego Ale Taxi. – Strach zjechać z głównej ulicy w osiedle czy podjechać pod klatkę, bo można ugrzęznąć. Zaspy po kolana, m.in. na Tatarach i Kalinowszczyźnie.

Śnieg dał się też we znaki poza miastami. – U nas pługi jeździły od rana i drogi powiatowe są prawie w normie... – mówił nam Kazimierz Bil z podtomaszowskiego Telatyna. – Ale w gminne drogi wjechać się nie da. Kłopot jest wielki.

Od piątku zawaliły się dachy siedmiu budynków gospodarczych. Czterech na Zamojszczyźnie i trzech na południowym Podlasiu. Na szczęście, nikomu nic się nie stało. Strażacy pomogli ewakuować zwierzęta.

Według synoptyków w poniedziałek ma być lepiej. Śnieg też będzie padał, ale już mniej intensywnie. I tylko miejscami.

– W ciągu najbliższej doby, do rana we wtorek, spadnie 2–3 cm śniegu – informował wieczorem dyżurny synoptyk Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie Krzysztof Jania. – Temperatura wciąż będzie ujemna, minus 4–5 stopni. Następnej nocy, z poniedziałku na wtorek, przy przejaśnieniach może spaść do minus 10 stopni.

O ostrożność, cierpliwość i dostosowanie prędkości jazdy do warunków drogowych apeluje policja.
– Wyobraźnia, rozsądek, umiejętność przewidywania sytuacji na drodze są gwarantem bezpieczeństwa – przypomina podkomisarz Renata Laszczka-Rusek z lubelskiej policji.

Na wojnę z zimą

W poniedziałek Lublin będzie odśnieżało 30 pługopiaskarek i 8 pługów odśnieżających – informuje kierownik referatu ds. oczyszczania w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin Beata Gita. – W pogotowiu mamy też równiarki, ładowarki i ciągniki.

Odśnieżaniem Lublina zajmuje się pięć firm. Uwagi dotyczące konieczności usunięcia śniegu należy zgłaszać bezpośrednio do nich (numery telefonów na www.um.lublin.pl, zakładka "Zimowe utrzymanie miasta”), do Straży Miejskiej (tel. 986) lub do Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Lublin (tel. 81 466 3130, 81 466 3131).

Strach przed nagłą odwilżą

Lublin szykuje się już do roztopów. Magistrat wytypował najbardziej zagrożone przez wodę obszary miasta. To okolice ul. Koło, ul. Nałkowskich, Dzierżawnej i Firlejowskiej. W czterech punktach miasta cały czas mierzony jest poziom wody w rzekach, a sprzęt przeciwpowodziowy został przeniesiony znad Zalewu Zemborzyckiego do magazynu straży pożarnej. Worki i piach czekają w gotowości.

Czytaj więcej o:
  • pogoda
  • pogoda Lubelszczyzna
  • pogoda Lublin
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Zgłoś się do konkursu piosenki. Wygraj pobyt w Hiszpanii

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Ile dostajesz na rękę?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 231.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.