W Kazimierzu będą debatować nad legalizacją nalewek

Dodano: 1 maja 2010, 7:00 Autor:

Krzysztof Cugowski oceniał nalewki na pierwszym turnieju w Kazimierzu razem z Robertem Makłowiczem i Piotrem Bikontem

Krzysztof Cugowski oceniał nalewki na pierwszym turnieju w Kazimierzu razem z Robertem Makłowiczem i Piotrem Bikontem (fot. Maciej Kaczanowski)

Czy pomysł Janusza Palikota na legalizację bimbru pozwoli właścicielom setek gospodarstw agroturystycznych na Lubelszczyźnie produkować i sprzedawać nalewki?

W sobotę, 1 maja, do Kazimierza przyjadą twórcy domowych nalewek i producenci nalewek z akcyzą. Wezmą udział w Konwencie Mistrzów Polskich Nalewek. Podczas obrad w Domu Architekta chcą przedyskutować kwestię legalizacji produkcji domowych nalewek. – Sedno sprawy tkwi w tym, żeby Polacy mogli wytwarzać i sprzedawać nalewki. Tak jak dzieje się w cywilizowanych krajach Europy – mówi Robert Makłowicz.

O tym, że taka sytuacja jest jeszcze niemożliwa przekonał się na własnej skórze właściciel jednej z zagród agroturystycznych na Roztoczu, którzy częstował gości nalewką "Wilgoć wąwozu”, wytworzoną na bimbrze. Ale przed sąd nie trafił, bo nie można było mu udowodnić, że osobiście pędził bimber i brał za niego pieniądze.

Pomysł na legalizację produkcji bimbru ma Janusz Palikot, szef Sejmowej Komisji "Przyjazne państwo”. Chce nowelizacji kilku ustaw, co ma pozwolić na zgłoszenie produkcji bimbru do urzędu skarbowego. Tam będzie musiał kupić banderole na butelki i opłacić akcyzę.

Konwent w Kazimierzu

Rozpocznie się w Domu Architekta 1 maja o godz. 15. Przy okrągłym stole usiądą twórcy domowych nalewek z całej Polski, producenci nalewek z akcyzą i naukowcy. Konwent zakończy się podpisaniem porozumienia. Jego sygnatariusze przygotują dokument w sprawie legalizacji domowych nalewek, który zostanie złożony w Sejmie. Kapituła konwentu wręczy zaszczytny tytuł Mistrza Polskich Nalewek. Organizatorami konwentu są: Urząd Miasta Kazimierz Dolny, Kresowa Akademia Smaku z Lublina i Polska Akademia Smaku z Poznania.

– Pomysł Palikota jest dla ludzi z dużymi pieniędzmi. Produkcja alkoholu wymaga zgody 6 ministrów, przejścia przez skomplikowane procedury i dużych nakładów finansowych. Opór państwa jest w tej sprawie bardzo duży – mówi Karol Majewski, który już produkuje nalewki z akcyzą. Drogę do akcyzy nazywa gehenną.
Czy jest wyjście z sytuacji.

– Należy pozwolić producentom domowych nalewek kupować alkohol po 3,50 za litr. Określić limit produkcji i wysokość podatku – mówi Majewski. Odrębna sprawa to zgoda na wytwarzanie destylatu z owoców. Rolnicy mogliby odstawiać zacier do destylarni. I na otrzymanym alkoholu produkować nalewki. Pod koniec roku rozliczaliby się z podatku. Najwygodniejszym rozwiązaniem są destylarnie na samochodach, które podjeżdżają do rolnika. W wielu krajach destylacja niewielkich ilości regionalnego alkoholu odbywa się legalnie. Podobnie jak wprowadzanie go do obrotu.

Co na konwencie?

Otwarcie wystawy obrazów Franciszka Starowieyskiego: Ryszard Zdonek: O miłości, przemijaniu i śmierci. Waldemar Odorowski o Kazimierzu. Małgorzata Koczorowska o dworach polskich. Prof. Kazimierz Głowniak z AM o nalewkach aptecznych. Prof. Adam Gąsiorowski o nalewkach leczniczych. Inżynier Czesław Jung o cytryńcu chińskim. Krzysztof Wrona, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodniczych w Lublinie, o starych odmianach drzew i krzewów owocowych. Karol Majewski o trudnej drodze do akcyzy. Benedyktyni o benedyktynce. Kamienica Celejowska: Prezentacja obrazu Kazimierza Baake: Kazimierz. O niezwykłej historii obrazu dr Waldemar Odorowski. Natasza śpiewa Okudżawę: Restauracja Polska Domu Architekta. Uroczyste wręczenie tytułów: Mistrz Polskich Nalewek w kategorii: nalewki domowe i nalewki z akcyzą.

Czytaj więcej o:
  • Kazimierz Dolny
  • legalizacja
  • nalewki
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Kogo wybrałbyś na prezydenta Puław?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 540.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.