Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

27 czerwca 2010 r.
22:07
Edytuj ten wpis

Debata kandydatów na prezydenta RP: Co mówili Kaczyński i Komorowski

0 0 A A

Pytania kandydatom zadawały trzy dziennikarki: Joanna Lichocka z TVP, Monika Olejnik z TVN24 i Magda Sakowska z Polsatu News. Kandydaci zostali przepytani z polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, polityki społecznej i spraw gospodarczych. Na odpowiedź mieli po dwie minuty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawy społeczne

Pierwsze pytanie Joanny Lichockiej dotyczyło wyrównywania szans Polski A i Polski B. Jarosław Kaczyński zaczął od przedstawienia rządowej koncepcji "lokomotyw" i koncepcji "zrównoważonego rozwoju". Tłumaczył, dlaczego popiera tę drugą. - Uważamy, że dobry rozwój Polski to jest rozwój zrównoważony i on jest w interesie wszystkich - powiedział kandydat PiS.

- Polska jest jedna i o całą Polskę trzeba dbać - stwierdził kandydat PO. Wyliczał, że biedniejsze województwa straciły na skutek decyzji rządu PiS. Mówił o zasługach rządu PO - podwyżkach dla nauczycieli, o budowie dróg lokalnych - "schetynówek", o "orlikach"

Kolejną poruszoną kwestią była legalizacja związków jednopłciowych. Komorowski stwierdził, że dla zapewnienia praw do dziedziczenia czy opieki nie potrzeba tworzyć nowych ustaw. - Pytanie o wprowadzenie adopcji dla par homoseksualnych jest natomiast wydumane - stwierdził.

Kaczyński stwierdził, że mówienie o małżeństwie w kontekście innym niż związek różnych płci jest łamaniem obowiązującego prawa. Przywołał konstytucję, która mówi o małżeństwie jako o związku kobiety i mężczyzny.

Monika Olejnik zadała ona pytanie o rozdział Kościoła od państwa w kontekście metody in vitro. - Kompromis jest do znalezienia - stwierdził Jarosław Kaczyński. - Sądzę, że powoli, choć nie bez trudności ta sprawa zostanie załatwiona - mówił oględnie. Dopytywany, co sądzi o in vitro, odparł: Jestem katolikiem, uważam, że zarodek jest człowiekiem.

- Jestem ostatnią osobą, która chciałaby pozbawić szczęścia posiadania dzieci. Nie wolno innym zabierać nadziei, każdy musi decydować we własnym sumieniu. Jestem zwolennikiem autonomii, poszanowania państwa przez Kościół i Kościoła przez państwo - odpowiedział Komorowski. I dodał, że w sprawie in vitro potrzebny jest kompromis, podobny do tego aborcyjnego. Domagał się też wytłumaczenia od szefa PiS, skąd pomysły karania za in vitro.

Kolejne pytanie dotyczyło wieku emerytalnego. "Nie ma potrzeby podnoszenia wieku emerytalnego, ale można stworzyć możliwość wyboru, łącznie z podwyższeniem emerytury - stwierdził kandydat PO. Komorowski podkreślił, że w Polsce udało się uratować wzrost gospodarczy. Dodał, że gdyby zrealizować propozycje PiS, Polska byłaby dzisiaj Grecją. .

Kaczyński tłumaczył, że gdyby zrealizowano pomysły PiS, wzrost gospodarczy byłby jeszcze wyższy. Apelował o to, by nie porównywać Polski do Grecji. Wytknął rządowi PO także słabe wykorzystanie środków unijnych. - Prawo Polek do wcześniejszej emerytury powinno być przestrzegane - dodał.

Następne pytanie dotyczyło likwidacji przywilejów emerytalnych w wojsku i policji.

- Będziemy ich bronić - stwierdził kandydat PiS. - Jestem jednym z twórców obowiązującego systemu emerytalnego. Przywileje emerytalne nazwał substytutem niskich pensji np. w armii.

Komorowski podkreślił, że jest jednym z twórców obecnego systemu emerytalnego w wojsku i opowiedział się za jego utrzymaniem. Pytany o doradcę, zaczął wyliczać swoje ostatnie decyzje: powołanie Marka Belki na szefa NBP i zaproszenie opozycji do RBN.

Zapytany o swoich przyszłych doradców ekonomicznych, Jarosław Kaczyński wskazał na Zytę Gilowską. Komorowski nie chciał wymienić jednego nazwiska.

Kolejna poruszona kwestia to umowa gazowa z Rosją. - Sprawą zasadniczą jest zadbanie o polskie interesy. Trzeba się będzie temu uważnie przyjrzeć, zwłaszcza w kontekście potencjalnego wydobycia gazu łupkowego - stwierdził kandydat Platformy. Zapewnił, że rząd zadba, by sprzedaż zgody na eksploatację gazu łupkowego była obwarowana prawnie.

Kaczyński stwierdził, że podpisywanie umów sięgających ponad 20 lat do przodu jest ryzykowne. - Jestem przeciwnikiem tak długoterminowych umów. Zróżnicowanie źródeł energii jest niezbędne, niezależnie od wyniku badania złóż łupkowych - odpowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Kolejne pytanie dotyczyło rozwikłania zagadki katastrofy smoleńskiej. Kaczyński mówił, że od początku chciał przekazania śledztwa Polsce. - Nie chcę z tej sprawy czynić tematu kampanii, ale skoro ten temat poruszono, muszę powiedzieć, że śledztwo kuleje. Wyjaśnienie to sprawa polskiego honoru. Zwróciłbym się do rządu o podjęcie odpowiednich działań - stwierdził. Dodał, że sprawa ta jest kwestią polskiego honoru. Nie potrafił wskazać szefa BBN.

- Uważam, że państwo polskie zrobiło w tej kwestii wszystko, co powinno - odpowiedział Bronisław Komorowski. Podkreślił, że własne śledztwo prowadzi także polska prokuratura. Dodał, że sprawa ta jest cząstką relacji polsko-rosyjskich. Potwierdził, że generał Koziej pozostanie szefem BBN.

Na pytanie o sprawne wojsko Komorowski odpowiedział: - Jestem byłym ministrem obrony narodowej. Armia zawodowa to moje dziecko. Podkreślił, że nie da się zmodernizować armii skutecznie, jeśli będziemy realizować politykę ekspedycyjną. Przypomniał, że znaczna część budżetu armii idzie na misję w Afganistanie.

Kaczyński przyznał, że takie wydatki na armię trzeba utrzymać. Przyznał, że jest wiele sygnałów o złej sytuacji w armii. Stwierdził, że formacja rządząca jest nastawiona minimalistycznie. Podkreślił, że trzeba dążyć, by Polska była traktowana jak wielki naród.

Ostatnie poruszona kwestia dotyczyła stosunków z Białorusią. Kaczyński przyznał, że jest to trudny problem. - Z tego rodzaju reżimami rozmowa ma sens tylko wtedy, gdy dysponuje się argumentami typu naciskowego i różnymi zachętami - powiedział. Zdradził, że jego rząd prowadził nieoficjalne rozmowy tego typu. - Jeżeli będziemy mieli prezydenta Miedwiediewa, a ja będę prezydentem, to o tych sprawach będziemy rozmawiać - powiedział.

Pomysł ten bardzo skrytykował Bronisław Komorowski. - Tak się nie robi - powiedział. Stwierdził też , że Polska powinna wpływać na politykę Europy, by mocniejszym głosem rozmawiać z Aleksanderm Łukaszenką. Zaproponował też m.in. wspieranie białoruskich organizacji pozarządowych.

Na zakończenie debaty kandydaci mieli po dwie minuty na swobodną wypowiedź.

- Będę dbał o prawo do pracy, o ceny surowców rolnych. Będę bronił praw emerytalnych, będę zabiegał o mecenat nad polską kulturą i o nakłady na polską naukę. Będę zabiegał o to, aby Polska była narodem, społeczeństwem, a nie żeby obowiązywała zasada "kto silniejszy, ten lepszy" - podsumował Jarosław Kaczyński.

- Spieramy się, ale jeśli się chce można budować zgodę. Widzę możliwość współpracy z opozycją w obszarze przekształceń służby zdrowia. Czas przerwać te niepotrzebne wojny, zacząć pracować i budować. Pięć lat spokoju politycznego Polakom się należy - stwierdził Bronisław Komorowski.

Na zakończenie spotkania konkurenci uścisnęli sobie dłonie.






Pozostałe informacje

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach u boku prezydenta Michała Litwiniuka (PO), Maciej Buczyński zmienił miejsce pracy. Od wtorku jest szefem bialskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zarobi tu mniej niż w ratuszu.

Uwaga na oszustów. LPEC ostrzega mieszkańców

Uwaga na oszustów. LPEC ostrzega mieszkańców

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ostrzega, że w ostatnim czasie oszuści podszywają się pod pracowników firmy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium