Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polecamy

24 września 2010 r.
10:23
Edytuj ten wpis

Atlas wojskowy Lubelszczyzny - we wtorki, środy i czwartki z Dziennikiem Wschodnim

0 1 A A

Kiedyś używały ich wojska Układu Warszawskiego. Po wstąpieniu Polski do NATO zostały odtajnione, uaktualnione i rozbudowane. Super-dokładne mapy wojskowe, które doprowadzą nas do każdego miejsca w naszym regionie, będzie mógł teraz mieć każdy z naszych Czytelników.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wystarczy systematycznie kupować Dziennik Wschodni. Przez trzy dni w tygodniu – od wtorku do czwartku – codziennie będziemy dołączać jeden arkusz. W sumie będzie ich 27.

– To zupełnie inny rodzaj map niż te, które są dostępne na rynku – podkreśla Krzysztof Stachurski z Wojskowych Zakładów Kartograficznych, które przygotowały Atlas Wojskowy Województwa Lubelskiego. – Zwykłe mapy samochodowe pokazują nam miejscowości i drogi, którymi można do nich dojechać. Mapy, które my przygotowaliśmy, są topograficzne.

Co to znaczy? – Pokazują nie tylko miejscowości i drogi, i to nawet te najmniejsze, ale także szczegóły danego terenu: pojedyncze obiekty, jak kościoły, kapliczki, zabytki, muzea, a nawet punkty widokowe i skały – wylicza Stachurski. – Te mapy są o wiele bardziej dokładne od innych.

Na ryby i na grzyby

Zbierając poszczególne arkusze Atlasu Wojskowego nie zabłądzimy na wycieczce, będziemy wiedzieli, jakie atrakcje czekają na nas w okolicy, gdzie pojechać na grzyby i gdzie będą dobrze brały ryby. Na mapach wszystko zostało dokładnie oznaczone. Znajdziemy każdą drogę – nie ważne czy będzie ona asfaltowa, polna czy leśna. Zamieszczono tam nawet atrakcyjne trasy rowerowe.

W Atlasie Wojskowym są też czytelnie oznaczone punkty widokowe, skały, głazy, parki, a nawet kościoły i kapliczki. Bez trudu odnajdziemy zabytki, pomniki, skanseny czy muzea. W dodatku skala mapy pozwoli łatwo określić odległości. Oznaczone zostały również szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne. Przy jeziorach i rzekach znajdują się nie tylko informacje dotyczące ich głębokość, ale i szybkość prądu w metrach na sekundę.

Liczy się każdy szczegół

Mając wszystkie arkusze nie będziemy musieli zastanawiać się, gdzie przenocować podczas weekendowego wypadu. Na mapach zostały oznaczone także gospodarstwa agroturystyczne, schroniska, domy wycieczkowe, ośrodki wypoczynkowe czy punkty informacji turystycznej.

Mapy z wojskowego atlasu z pewnością przydadzą się podczas zarówno jednodniowych wypadów, jak i weekendowych wycieczek. Będą pomocne w bardzo różnych sytuacjach: przy wypadach na rower, na spacer czy na ryby.

Dlaczego nasza kolekcja map jest taka wyjątkowa? Dlatego, że została przygotowana przez Wojskowe Zakłady Kartograficzne specjalnie dla Czytelników Dziennika Wschodniego. To seria limitowana. A Wojskowe Zakłady Kartograficzne to przedsiębiorstwo z ponad 80-letnią tradycją, laureat wielu światowych konkursów kartograficznych i poligraficznych.

Z wojskową precyzją

Topograficzne mapy w skali 1:100 000 zostały wzbogacone informacjami o charakterze turystycznym, ciekawostkami krajoznawczymi. Atlas Wojskowy wyróżnia się spośród wydawnictw kartograficznych dostępnych na rynku. Wygrywa z nimi ilością informacji umieszczonych na mapach oraz ich czytelnością wypracowaną przez wojskowych kartografów, na co dzień pracujących na potrzeby armii.

– Kiedyś takich map używały wojska Układu Warszawskiego. Ale po wstąpieniu Polski do NATO, nasz armia musiała "wejść” na inny układ współrzędnych. Od tej pory nasi wojskowi używają map sporządzanych na innej siatce geograficznej – wyjaśnia Stachurski.

Mapy używane wcześniej mogły więc zostać odtajnione. – Zostały uaktualnione i rozbudowane, m.in. o treści turystyczne – dodaje. – Ale jakość i wojskowa precyzja pozostała ta sama.

Zbierz wszystkie mapy

Ten Atlas to GPS na papierze. – Bez problemu dotrzemy z nim w każde, nawet najbardziej odległe miejsce – podkreśla Krzysztof Stachurski. Wszyscy Czytelnicy znajdą w niej ciekawe tereny …

Mapy publikowane będą w Dzienniku Wschodnim w każdy wtorek, środę i czwartek. Dodatkowo nasi Czytelnicy otrzymają wyjątkowy mapownik – specjalne trwałe, tekturowe etui do przechowywania całego Atlasu Wojskowego.
Kup Dziennik – Atlas dostaniesz za darmo!

ATLAS DLA CAŁEJ RODZINY

Atlas Wojskowy przyda się każdemu. Wszystko jedno, jakie masz hobby i jak lubisz spędzać wolny czas. Nasze mapy będą Ci służyć zarówno podczas jednodniowych wypadów jak i weekendowych wycieczek, czy dłuższego urlopu. Z nimi na pewno nie zgubisz się w terenie i łatwo znajdziesz każdą miejscowość.

Na rower

Mapy Atlasu Wojskowego świetnie nadają się do planowania wycieczek na dwóch kółkach. Zostały na nich oznaczone drogi asfaltowe, polne i trakty leśne, które z powodzeniem służyć mogą również jako atrakcyjne trasy rowerowe.

Na spacer

Na mapach oznaczono mnóstwo punktów widokowych, pomników przyrody, a także kościoły i kapliczki. W Atlasie Wojskowym znajdziecie także wszystkie podkarpackie zabytki, zamki, muzea czy skanseny. Skala mapy (1:100 000) pozwala łatwo określić odległości, które musimy pokonać. Na mapach oznaczone są także szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne.

Na biwak

Na mapach można znaleźć również kempingi, gospodarstwa agroturystyczne, schroniska i domy wycieczkowe, a także punkty informacji turystycznej. Łatwo też zorientować się, które tereny obejmują rezerwaty przyrody, parki narodowe i krajobrazowe.

Na ryby

Znaleźć dobre miejsce, w którym biorą ryby to wielka sztuka. Jednak z mapami sztabowymi to zadanie jest znacznie łatwiejsze. Na akwenach wodnych – jeziorach i rzekach, oznaczona jest ich głębokość i szybkość prądu (w metrach na sekundę). Szczególnie ważne dla wędkarzy mogą okazać się także informacje o rodzaju brzegu, brodach, wodowskazach, śluzach i zaporach.

Na grzyby

Na naszych mapach wszystkie obszary leśne są precyzyjnie oznaczone. Grzybiarzom przydadzą się na pewno oznaczenia dotyczące gatunków drzew, które stanowią większość na danym terenie. Nie zabraknie także informacji o gęstości zalesienia oraz wyszczególnienia łąk i bagien.

Pozostałe informacje

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny
Zdjęcia
galeria

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Już za dwa dni, we wtorek (7 maja), tegoroczni maturzyści przystąpią do pierwszego egzaminu pisemnego - z języka polskiego. Matura była i jest jednym z najważniejszych etapów w edukacji. Jak wyglądała dawniej? Jakie panowały zwyczaje? Jak ubierali się maturzyści? Zobaczcie fotogalerię, która zabierze Was w nostalgiczną podróż do lat 30-tych, 50-tych i 80-tych ubiegłego wieku.

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Kończy się wyjątkowo długi weekend. Dzisiaj większość osób, które spędzały majówkę poza domem będzie wracać do miejsca zamieszkania. – To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców i pieszych – mówi podkom. Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i apeluje o ostrożność oraz zachowanie rozsądku.

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Z początkiem maja w Zamościu i Zwierzyńcu ponownie można spotkać policjantów pełniących służbę na rowerach. Cykliści w mundurach dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, reagują również na łamanie przepisów prawa.

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Za 82 dni w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie, najważniejsza tegoroczna impreza sportowa na świecie. Kolejną zawodniczką z województwa lubelskiego, która będzie rywalizowała w stolicy Francji została w sobotę kraśniczanka Alicja Wrona – Kutrzepa, zawodniczka AZS UMCS Lublin!

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik zainkasowała komplet punktów po wyjazdowej wygranej 3:2 z Karpatami Krosno. Bohaterem spotkania był doświadczony Wojciech Białek, zdobywca dwóch bramek

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

Roztocze zaszumiało na majówkę
galeria

Roztocze zaszumiało na majówkę

Roztoczańskie atrakcje zazwyczaj przyciągają tłumy. Malownicza ścieżka Szumy nad Tanwią okazała się hitem na spędzenie czasu w majówkę.

Motocykliści pod lupą drogówki

Motocykliści pod lupą drogówki

Dzisiaj od rana policjanci z łęczyńskiej drogówki szczególnie bacznie przyglądają się kierowcom jednośladów.

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań
Magazyn
film

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

W sobotę w niemieckim Stralsund i w słoweńskim Krsko odbyła się trzecia runda eliminacyjna do Speedway Euro Championship. W tych drugich zawodach kapitalną formę zaprezentował Mateusz Cierniak. Dzięki temu zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w finale SEC Challenge w Daugavpils na Łotwie

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie
Zdjęcia
galeria

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie

Pogrzeb Henryka Prażmy, jednego z najlepszych pięściarzy w kategorii ciężkiej w okręgu lubelskim w latach 50- i 60-tych, odbędzie się w najbliższy wtorek (7 maja) w Krasieninie. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP i Św. Sebastiana o godzinie 15:00. Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy
Zdjęcia
galeria

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy

Największa studencka impreza w Lublinie – Lublinalia, czyli łączona impreza trzech lubelskich uczelni (UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny) dobiegła końca. Przez trzy dni, od czwartku do soboty, na festiwalowej scenie wystąpiło 12 artystów. Ostatniego dnia zagrali i zaśpiewali: Organek, Kayah, Pidżama Porno i Lordofon.

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA
Zdjęcia
galeria

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zdobyło wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 (European Museum of the Year Award)!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium