Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 października 2010 r.
17:10
Edytuj ten wpis

Gale MMA w telewizji: Celebryci są tylko dodatkiem

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł
0 1 A A

Był Gołota, był popularny boks. Jest Pudzian, to nagle kolejne gale MMA biją rekordy popularności w telewizji. I nagle coraz dziwniejsi "zawodnicy” trafiają do klatki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
MMA, czyli mieszane sztuki walki, są jednym z najbardziej brutalnych sportów, jakie kiedykolwiek wymyślono. – Bez przesady! Ten sport jest mniej urazowy niż boks – twierdzi Grzegorz Adamczyk, trener MMA w K1 Training Center w Lublinie. Dla wielu, zwłaszcza kobiet, to zdanie brzmi jak herezja. Ale… – Zauważmy pewną zasadę. W boksie ciosy zadawane są w stójce i z większego dystansu. To sprawia, że są one silniejsze. W MMA uderza się zazwyczaj w parterze i z bliska. Przez to ciosy mają dużo mniejszy impet.

Dawno, dawno temu…

A mało kto wie, że korzenie tego sportu sięgają właściwie czasów starożytnych. W Grecji uprawiano wówczas pankration; połączenie boksu i zapasów. W programie igrzysk olimpijskich ta dyscyplina pojawiła się już w 648 r. p.n.e.

Współczesne MMA swoimi początkami sięga lat 20. ubiegłego stulecia, kiedy w Brazylii organizowano dzikie turnieje vale tudo. Pół wieku później "wszechstylowa” walka wręcz zaczęła opanowywać Japonię, a następnie USA. Dziś MMA to kilkanaście milionów fanów na całym świecie. Z czego kilkaset tysięcy mieszka w Polsce. – Z pewnością ogromny wpływ na to mają walki celebrytów. Takie postacie jak Mariusz Pudzianowski czy Przemysław Saleta są gwarancją pełnej hali – dodaje Adamczyk.

Byle nie gryźć

Z pewnością ludzi pasjonują też zasady walki. MMA pozwala kibicom zobaczyć prawdziwą jatkę. Nie wolno jedynie gryźć, wkładać palców w otwory fizjologiczne i uderzać w genitalia. Cała reszta jest dozwolona. Celem walki jest zmuszenie rywala do poddania się. Jeżeli tego nie uda się zrobić, o wyniku decydują sędziowie.

A ci czasami potrafią wyczyniać niestworzone rzeczy. Bo w MMA ma królować, podobnie jak w boksie zawodowym, show. Dlatego nie zawsze wygrywają w nim najlepsi. – Rzeczywiście, praca sędziów wzbudza bardzo dużo kontrowersji. Ogólnie mówiąc, największe wrażenie na arbitrach robią trafione ciosy, obalenia, dźwignie i duszenia – wylicza Adamczyk. – Ważne są również ostatnie minuty rundy, które pozwalają przypomnieć sędziom, kto jest lepszy.

Podziemny krąg

Do Polski MMA trafiło w latach 90., jednak prawdziwy wzrost popularności tego sportu to ostatnie lata; głównie za sprawą telewizji Polsat, która transmituje wszystkie edycje Konfrontacji Sztuk Walki (ostatnia, z Najmanem i Saletą, była już czternastą).

Pierwsza z nich odbyła się 27 lutego 2004 r. w warszawskiej restauracji Champions. Nieco ponad setka widzów, ośmiu zawodników – wszystko to wyglądało bardziej jak kolejna część "Podziemnego Kręgu” niż gala KSW. Pół roku później odbyła się druga Konfrontacja Sztuk Walki. Była to wyjątkowa impreza, bowiem po raz pierwszy w Polsce pojawił się na niej zawodnik zagraniczny. Jurij Filipczuk okazał się dość przeciętnym fighterem i Krzysztof Mila nie miał problemów z pokonaniem Ukraińca. Później przez KSW przewinęło się dziesiątki cudzoziemców ze wszystkich kontynentów, ale Filipczuk już na zawsze zapisał się w historii MMA w Polsce.

Do szpitala, a nie na ring

Jednak nie ma co się oszukiwać: aspekt sportowy w MMA interesuje tylko niewielką grupę osób, a takie nazwiska jak Jan Lachowicz, Aslambek Saidov czy Maciej Górski są znane tylko koneserom tego sportu. Warszawski Torwar czy katowicki Spodek wypełniał się, bo ludzie chcieli zobaczyć Mariusza Pudzianowskiego, Marcina Najmana czy Przemysława Saletę. Cała trójka zaprezentowała się kibicom w walkach pokazowych podczas XIV KSW. – To była bardzo udana gala, choć walki celebrytów stały na dość niskim poziomie. Pojedynek Salety z Najmanem przerodził się w zwykłą, uliczną bójkę. Proszę zobaczyć, że w ringu zmierzyli się dwaj zawodnicy dobrze walczący w stójce. Tymczasem, najważniejsze momenty rozegrały się w parterze. 90 procent walk ulicznych kończy się właśnie w tej pozycji. A pojedynek "Pudziana” z Ericem Echem? To nie była walka – kwituje Adamczyk. – Człowiek ważący ponad 200 kg powinien trafić do szpitala, a nie na ring.

Chętnych nie brakuje

Nie można jednak zaprzeczyć, że Mariusz Pudzianowski jak nikt inny przyczynił do rozpropagowania MMA w Polsce. Widać to w lubelskim K1Training Center, gdzie chce ćwiczyć coraz więcej młodych ludzi. – Aby wygrywać, należy być bardzo wszechstronnym. Konieczne jest także znakomite przygotowanie fizyczne i silna psychika – podkresla Adamczyk. – Niestety, mimo gal KSW, MMA nadal znajduje się w podziemiu. Wszystkie problemy rozwiązałoby powstanie Polskiego Związku MMA, który zorganizowałby jakieś ogólnopolskie rozgrywki.

Pozostałe informacje

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Już w piątek drugi w nowym sezonie, domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin. Tym razem mistrzowie Polski zmierzą się z Apatorem Toruń.

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów
ZDJĘCIA
galeria
film

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów

Wyjątkowe warsztaty odbyły się w czwartek, 25 kwietnia w puławskiej Mediatece.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium