Najnowszy sondaż poparcia dla partii: PiS dogania PO

Dodano: 26 lutego 2011, 9:29 Autor:

Sondaż przeprowadził dla Polskiego Radia Instytut Badania Opinii Homo Homini.
Na partię Jarosława Kaczyńskiego według najnowszego sondażu zagłosowałoby 29,2 proc. wyborców

Na partię Jarosława Kaczyńskiego według najnowszego sondażu zagłosowałoby 29,2 proc. wyborców (fot. Fot. Jacek Świerczyński / Archiwum)

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w ten weekend to na Platformę Obywatelską głosowałoby 34.5% Polaków, na Prawo i Sprawiedliwość 29.2%, natomiast na Sojusz Lewicy Demokratycznej 14.1% badanych - wynika z sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.

W stosunku do ostatniego badania wzrosły notowania PO o 3.4% oraz PiS o 1.8%. Spadło natomiast poparcie dla SLD o 1.7%. W ocenie prezesa Instytutu Badania Opinii Homo Homini Marcina Dumy, sondaż pokazuje że po ostatnich spadkach popularności Platformy Obywatelskiej poparcie dla tej partii wzrasta.

Na Polskie Stronnictwo Ludowe chce głosować 7.0% badanych. To o 0.5% mniej, niż tydzień temu. Z sondażu wynika, że partia Joanny Kluzik-Rostkowskiej Polska Jest Najważniejsza nie weszłaby do parlamentu, ponieważ chce na nią głosować 2.6% badanych. Marcin Duma zaznacza, że to najniższe notowania dla PJN w historii badań jakie Instytut przeprowadzał dla Polskiego Radia. Jego zdaniem, spadek popularności PJN przekłada się na zysk dla PiS, a w pewnym stopniu także dla PO. Analityk zauważa, że mniejsze partie tracą poparcie lub zniknęło ono całkowicie.

Badanie pokazuje, że nastąpiła korekta notowań dla SLD. Marcin Duma zastrzega że to pierwsza taka zmiana, więc z wnioskami trzeba poczekać na wyniki kilku kolejnych badań.

Według sondażu gdyby wybory odbyły się w ten weekend frekwencja wyniosłaby 58.8%. Marcin Duma uważa, że wzrasta liczba Polaków, którzy chcą wziąć udział w wyborach.

Z sondażu poparcia dla partii politycznych wynika, że Ruch Poparcia Palikota - Nowoczesna Polska uzyskałby 1.4% głosów. To spadek o 1.6%. Progu 1% nie przekroczyłyby: Unia Polityki Realnej ( 0.5%), Samoobrona RP (0.3%), Liga Polskich Rodzin (0.3%), Stowarzyszenie Ordynacka (0.2%).

W sondażu żaden z badanych nie wskazał: Prawicy Rzeczpospolitej, Socjaldemokracji Polskiej, Stronnictwa Demokratycznego, partii Wolność i Praworządność, Krajowej Partii Emerytów i Rencistów, demokratów.pl, Ruchu Autonomii Śląska oraz Partii Regionów.

10% badanych jeszcze nie zdecydowało na kogo odda swój głos.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie 25 lutego na grupie 1100 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent poziom ufności 0.95.

Czytaj więcej o:
  • PiS
  • PO
  • sondaż poparcia dla partii
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Darmowe filmy w internecie: Jak korzystać z legalnych serwisów

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.