Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

16 marca 2011 r.
16:55
Edytuj ten wpis

Medycyna naturalna: Rośliny, które smakują, pachną i leczą

0 1 A A
Prof. Yoshinori Asakawą z Tokushima Bunri University (Jacek Świerczyński)
Prof. Yoshinori Asakawą z Tokushima Bunri University (Jacek Świerczyński)

Rozmowa z japońskim uczonym, prof. Yoshinori Asakawą z Tokushima Bunri University

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Prof. Asakawa jest światowej klasy specjalistą, badającym substancje pochodzenia naturalnego, wykorzystywane w lecznictwie. Współpracuje m. in. z lubelskim Uniwersytetem Medycznym. Na początku marca wygłosił tam cykl wykładów dla studentów Wydziału Farmaceutycznego, dotyczących tradycyjnej medycyny azjatyckiej i roślin leczniczych, pochodzących z dalekiej Azji.

• W jaki sposób i w jakim zakresie tradycyjna medycyna azjatycka wykorzystywana jest w lecznictwie europejskim?

- W dzisiejszym świecie kultury i cywilizacje w każdym swoim aspekcie przenikają się. Prawidłowość ta dotyczy również sztuki leczenia, w tym ziołolecznictwa, czyli fitoterapii.

Jest wiele roślin, które używane są obecnie na całym świecie, a pochodzą one, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, z Azji, gdzie stanowiły od wieków element medycyny ludowej. Wiele przypraw używanych w polskich kuchniach to tradycyjne rośliny lecznicze, charakterystyczne dla Dalekiego Wschodu. Oprócz działania terapeutycznego, charakteryzują się przyjemnym smakiem i aromatem.

Najlepszym przykładem jest imbir. Kłącze imbiru, zazwyczaj sproszkowane, jest nieodzownym elementem wielu potraw, a marynowany imbir jest obowiązkowym dodatkiem do sushi. Roślina ta jest też doskonałym środkiem, przeciwdziałającym chorobie lokomocyjnej i nudnościom. Doskonale rozgrzewa wychłodzony organizm, co z powodzeniem wykorzystujemy do leczenia przeziębień.

Innymi azjatyckimi roślinami o właściwościach leczniczych, są liść laurowy, cynamom czy kurkuma. W ostatnich latach dużą popularność zyskała wąkrota azjatycka (Centella asiatica). Preparaty z tej rośliny, podane doustnie, zwiększają aktywność umysłową, pobudzają ośrodkowy układ nerwowy, usuwają objawy znużenia i zmęczenia psychicznego. Poprawiają pamięć i kojarzenie.

Jako ciekawostkę dodać mogę, że miłorząb japoński, roślina tak popularna, stosowana masowo w Europie i związana przez nazwę z Krajem Kwitnącej Wiśni, jest tu prawie nie znana jako roślina lecznicza.
• Na czym polega specyfika tradycyjnej medycyny azjatyckiej? W jak wielkim stopniu bazuje na substancjach pochodzenia naturalnego?

– Celem medycyny azjatyckiej jest przywrócenie równowagi między dwiema pierwotnymi i przeciwnymi, lecz uzupełniającymi się siłami yin i yang, które odnaleźć można w całym wszechświecie. Wszystkie działania lecznicze, w tym stosowanie ziół, mają na celu wzmocnienie lub osłabienie jednej z sił i przywrócenie stanu równowagi, czyli zdrowia.

Mimo dominacji w ostatnich 150 latach leku syntetycznego, leki pochodzenia naturalnego wciąż stanowią dużą i ważną grupę medykamentów. Można wręcz stwierdzić, że leki "wydobyte” z natury odkrywane są na nowo.

• W jakich typach schorzeń medycyna azjatycka wykorzystywana jest przede wszystkim?

– Japończycy, ze względu na rodzaj diety, często cierpią z powodu dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym. Wiele ziół stosujemy więc przy rozwiązywaniu problemów gastrycznych lub przy leczeniu schorzeń wątroby.

Jako przykład podam śliwę japońską, Mume, Ume (Prunus mume). Stosowana jest jako środek przeciwko pasożytom i wrzodom, dla poprawy funkcjonowania systemu trawiennego oraz jako środek na serce. W Korei sok moreli japońskiej sprzedawany jest jako napój wzmacniający, o dużych walorach zdrowotnych.

Jednak w bogatym spisie japońskich roślin leczniczych znajdziemy lek na większość trapiących ludzkość schorzeń.

• Na czym polega zastosowanie aktywności biologicznej mszaków w medycynie azjatyckiej?

– Wiele gatunków mszaków wykorzystuje się w medycynie chińskiej. Marchantia polymorpha (Porostnica wielokształtna), gatunek wątrobowca z rodziny porostnicowatych, stosuje się do leczenia chorób skóry, działa ochronnie na wątrobę, leczy stany zapalne wątroby oraz wykazuje działanie przeciwzapalne. Inny z wątrobowców, miedzik pospolity (Frullania dilatata), również chroni wątrobę. Działa też moczopędnie.

Większość gatunków tych ciekawych roślin wciąż czeka jeszcze na naukowców, którzy odkryją ich cenne tajemnice.

Pozostałe informacje

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zainaugurował działalność Akademii Doskonałości w Anatomii Klinicznej. Młodzi specjaliści i rezydenci będą ćwiczyć umiejętności operacyjne w praktyce.

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg
NASZ PATRONAT/ZDJĘCIA
galeria

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg

Za nami IV edycja Święta lubelskiego serowarstwa i mleczarstwa. Do Lublina zjechali regionalni producenci z całego województwa.

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja
Magazyn

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja

W oczekiwaniu na Festiwal Mikołaja Reja podrzucamy kilka przepisów nawiązujących do upodobań kulinarnych ojca polskiej literatury i kuchni. Zaczynamy od słynnej faramuszki.

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego
Zdjęcia
galeria

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Lublin uczcił dzisiaj 89. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji odbył się marsz pamięci, który wyruszył z placu Litewskiego, przez deptak i ulicę Królewską do Archikatedry.

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Plac budowy został przekazany w środę i prace ruszyły natychmiast. Na osiedlu Chmielna II w Krasnymstawie powstaje boisko. Będzie dostępne dla wszystkich.

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Albo trzeba kranówki nałapać na zapas, albo po prostu jakoś bez bieżącej wody przeżyć kilka godzin. Przerwy w dostawie zapowiada na poniedziałek PGK Zamość.

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

W spotkaniu otwierającym 24. kolejkę Orlęta Łuków pokonały ŁKS Łazy 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił z rzutu karnego Bartosz Młynarczyk.

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Tegoroczny sezon truskawkowy zaczął się kilka tygodni wcześniej, niż zwykle. Choć mamy dopiero początek maja, prace na polach idą pełną parą. Pogoda, nie licząc nocnych przymrozków, dopisuje. Za dwukilogramową łubiankę znad Wisły w tym tygodniu płaciliśmy ok. 35 złotych

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

W spotkaniu przedostatniej kolejki Edach Budowlani Lublin pokonali Drew Pal 2 RC Lechię Gdańsk 29:17.

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Wieźli w samochodzie prawie kilogram narkotyków, więc nic dziwnego, że nie mieli ochoty na spotkanie z policją. Ale po pościgu zostali zatrzymani. Dwaj mieszkańcy powiatu włodawskiego musza się liczyć z długą odsiadką.

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

W dzień jest słonecznie i sporo na plusie, ale nocą temperatura znacząco się obniży. Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej wydał kolejne w ostatnim czasie ostrzeżenie o przymrozkach. Zimno będzie w całym województwie.

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

Uwierzyła, że może dużo zarobić. A wizja zysku uśpiła jej czujność. 40-latka z powiatu ryckiego tak skutecznie "inwestowała", że straciła aż 85 tys. zł. Teraz oszustów, którzy ją nabrali próbuje ustalić policja.

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość
Zdjęcia
galeria

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość

To wyjątkowe miejsce, powstałe z pasji do historii i róż. Tych najpiękniejszych kwiatów jest tutaj już ponad 700 odmian. Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym lada dzień mienić się będzie tysiącem barw.

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Przekroczenie wartości parametru mikrobiologicznego i obecność bakterii kałowych stwierdzili kontrolerzy sanepidu po zbadaniu wody z wodociągu w Wierzchowiskach (gm. Piaski, pow. świdnicki) oraz w Opoczce (gm. Annopol, pow. kraśnicki).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium