Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

1 maja 2011 r.
9:28
Edytuj ten wpis

Transmisja beatyfikacji Jana Pawła II na żywo w internecie

0 0 A A
Beatyfikacja Jana Pawła II transmisja na żywo (CTV youtube)
Beatyfikacja Jana Pawła II transmisja na żywo (CTV youtube)

Przed godziną 13 zakończyła się msza beatyfikacyjna Jana Pawła II. Benedykt XVI beatyfikację swego poprzednika nazwał "wielkim dniem".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawdź też: Beatyfikacja Jana Pawła II transmisja online na żywo


Jak wspominacie Jana Pawła II? Czekamy na Wasze komentarze

13:00 - Watykan
Na placu świętego Piotra zakończyła się w niedzielę przed 13.00 msza beatyfikacyjna Jana Pawła II. Benedykt XVI odmówił modlitwę Regina coeli, po której pozdrowił w kilku językach, w tym po polsku, uczestników liturgii. Dziękował organizatorom tego wydarzenia

12:15 - Lublin
Mieszkańcy Lublina wspólnie oglądali transmisję uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II z Watykanu na telebimach w parafii Św. Rodziny, w miejscu gdzie papież odprawił mszę św. w 1987 r. W rozmowach z dziennikarzami wspominali tamtą wizytę. Telebimy ustawiono w kościele oraz na zewnątrz świątyni, cały teren został nagłośniony. Transmisję przyszło wspólnie oglądać wielu wiernych, którzy byli uczestnikami spotkania z Janem Pawłem II 24 lata temu.



- Wspomnienia powracają. Byłem w straży porządkowej, gdy papież tu był. Ten kościół dopiero powstawał. Pamiętam jak papież podszedł do proboszcza, wziął go za ramię i powiedział "buduj synu, buduj". Pamiętam to dokładnie, tu pola jeszcze były, a teraz bloki stoją – powiedział Henryk Siedlecki.

- Beatyfikacja to wielkie przeżycie i wielka radość. Szybko to nastąpiło, pamięć jest żywa o naszym papieżu. To wielkie wydarzenie dla wszystkich Polaków – dodał Siedlecki.

Wierni mówili, że pamiętają słowa papieża, nadal je przeżywają. - Ja byłem na spotkaniu z papieżem tu w Lublinie, i byłem też w Krakowie. Najbardziej zapamiętałem słowa "nie lękajcie się". Myślę, że papież chciał nam powiedzieć, żebyśmy nie bali się tego, co będzie tylko szli do przodu, a to, co jest, to tworzymy sami – powiedział Jan Woś.

- Spotkanie z papieżem było dla mnie wielkim przeżyciem religijnym, pokazało mi nowy wymiar wiary – powiedziała Karolina Tchórzewska.

- Byłam wtedy 15-letnią dziewczyną, przyjechałam na to spotkanie z papieżem ze wsi oddalonej 120 km od Lublina, na piechotę trzeba było przejść całe miasto. Pamiętam tu było pole, siedziałam na ziemi, było brudno, kurz, upał, a potem burza. I tu do nas przyjechał papież, najważniejszy człowiek w kościele. To było wielkie wydarzenie religijne, a odbywało się w takiej trudnej dla mnie rzeczywistości, nie w złoconej świątyni – wspominała kobieta.

Jan Paweł II odwiedził Lublin podczas trzeciej pielgrzymki do Polski w 1987 r.



Przyleciał wtedy helikopterem na teren byłego obozu hitlerowskiego na Majdanku, gdzie modlił się przy mauzoleum kryjącym prochy pomordowanych. Potem udał się do katedry, na krótką modlitwę, a następnie przejechał do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na spotkanie ze społecznością uczelni i przedstawicielami środowisk akademickich z całego kraju. Po południu przewodniczył mszy św. w obecnej dzielnicy mieszkaniowej Czuby, której budowa wtedy się rozpoczynała.

12:00 - Biała Podlaska
W sobotę w Parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej grupa młodzieży oddała hołd Papieżowi i wystawiła sztukę na podstawie fragmentów filmu "Karol Papież, który pozostał człowiekiem”- poinformował nas Czytelnik Maciek.

11:40 - Watykan
- Jan Paweł II swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię - mówił Benedykt XVI.



Ten fragment homilii papież wygłosił po polsku, co zgromadzeni na placu przyjęli brawami.

Ojciec Święty przypomniał testament Jana Pawła II, w którym napisał on, że czuje się dłużnikiem Soboru Watykańskiego II. Benedykt XVI przywołał też słowa z inauguracji pontyfikatu swojego poprzednika "Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!"
- To, o co nowo wybrany papież prosił wszystkich, sam wcześniej uczynił: otworzył dla Chrystusa społeczeństwo, kulturę, systemy polityczne i ekonomiczne, odwracając z siłą olbrzyma, z siłą, którą czerpał z Boga tendencję, która wydawała się być nieodwracalna - mówił w homilii Benedykt XVI.

- Swoim świadectwem wiary miłości, i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity syn narodu polskiego, pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię. Jednym słowem pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności - powiedział po polsku Benedykt XVI.(PAP)

11:30 - Watykan

Podczas uroczystości beatyfikacyjnych w Watykanie na fasadzie bazyliki św. Piotra odsłonięte zostało zdjęcie portretowe papieża wykonane przez fotografa z Rzymu Grzegorza Gałązkę w 1989 r.



Zdjęcie pochodzi z czasów, gdy Jan Paweł II miał 69 lat, ubrany jest na nim w czerwony płaszcz, zostało zrobione podczas wizyty w jednej z rzymskich parafii. Zdaniem autora fotografii, oddaje ona osobowość papieża. "Ten płaszcz był bardzo charakterystycznym +rekwizytem+ Jana Pawła II, używał go podczas podróży i wyprawiał z nim różne rzeczy, np. przykrywał nim dzieci” – wspominał w rozmowie z PAP Gałązka.

Fotograf mówił, że zaproponował przedstawicielom Watykanu kilka zdjęć do wyboru, miał nadzieję, że wybrane zostanie inne – z 1999 r. przedstawiające Jana Pawła II modlącego się na placu Hiszpańskim. Jak dodał, zostało ono jednak zauważone i trafiło m.in. na znaczek pocztowy wydany przez włoską pocztę oraz na plakaty informacyjne w Rzymie.

Gałązka dokumentował pontyfikat Jana Pawła II od końca 1985 r. Jak mówił, zrobił papieżowi ok. 1 mln zdjęć.

Zgodnie ze zwyczajem podczas mszy beatyfikacyjnej lub kanonizacyjnej na fasadzie bazyliki watykańskiej zawiesza się portret kandydata na ołtarze, który zostaje uroczyście odsłonięty po wygłoszeniu formuły o wpisaniu w poczet świętych lub błogosławionych

11:00 - Watykan



Papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini podziękował Benedyktowi XVI za ogłoszenie Jana Pawła II błogosławionym.
Kardynał Vallini odczytał po łacinie słowa podziękowań: "Ojcze Święty, wikariusz generalny Waszej Świątobliwości dla diecezji Rzymu dziękuje Waszej Świątobliwości za to, że ogłosił dzisiaj błogosławionym Czcigodnego Sługę Bożego Jana Pawła II, papieża".

Następnie kardynał Vallini i postulator procesu beatyfikacyjnego papieża ksiądz Sławomir Oder wymienili uścisk pokoju z Benedyktem XVI. Po wygłoszeniu przez papieża Benedykta XVI formuły beatyfikacji Jana Pawła II, na fasadzie bazyliki watykańskiej odsłonięto portret błogosławionego
10:46 - Watykan
Po wygłoszeniu przez papieża Benedykta XVI formuły beatyfikacji Jana Pawła II, do ołtarza na placu świętego Piotra przyniesiono relikwiarz z ampułką jego krwi.



Relikwiarz przyniosły dwie zakonnice, których życie jest w szczególny sposób związane z polskim papieżem.

To polska siostra sercanka Tobiana Sobótka, która pracowała w papieskim apartamencie i towarzyszyła Janowi Pawłowi II do ostatnich chwil jego życia, a także francuska zakonnica Marie Simon-Pierre ze zgromadzenia Małych Sióstr Macierzyństwa Katolickiego. Jej niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia nagłe wyzdrowienie z zaawansowanej choroby Parkinsona w czerwcu 2005 roku, a więc dwa miesiące po śmierci papieża, uznano za cud, przypisywany jego wstawiennictwu.

10:37- Benedykt XVI ogłosił Jana Pawła II błogosławionym

Podczas mszy beatyfikacyjnej na placu świętego Piotra papież wygłosił po łacinie formułę beatyfikacji:



"Spełniając pragnienie naszego brata Agostino kardynała Valliniego, naszego wikariusza generalnego dla diecezji Rzymu, wielu innych braci w episkopacie oraz licznych wiernych, po zasięgnięciu opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych naszą władzą apostolską zgadzamy się, aby Czcigodny Sługa Boży Jan Paweł II, papież, od tej chwili nazywany był błogosławionym, a jego święto obchodzone mogło być w miejscach i zgodnie z regułami ustalonymi przez prawo 22 października każdego roku. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego".

10:27 - Watykan
Kardynał Vallini i ksiądz Oder proszą papieża o beatyfikację Jana Pawła II. Vallini odczytuje życiorys Karola Wojtyły



10:25 - Watykan
Na placu świętego Piotra w Rzymie rozpoczęła się ceremonia beatyfikacyjna Jana Pawła II, której przewodniczy Benedykt XVI. Po raz pierwszy od ponad 1000 lat papież wyniesie na ołtarze swego bezpośredniego poprzednika.

Na mszę - jak podała policja - przybyło około miliona osób, wśród nich kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Jest prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, byli prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski; liczna delegacja polskiego episkopatu.

Mszę poprzedziło godzinne przygotowanie do liturgii, podczas którego odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego, wprowadzoną przez świętą Faustynę Kowalską. Modlitwy zakończyła pieśń "Jezu, ufam Tobie".

Mszę koncelebrują z papieżem kardynałowie oraz jeden arcybiskup - Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa. Uczyniono dla niego wyjątek, jako dla byłego sekretarza polskiego papieża. Komunii udzielać będzie 800 księży.

Pielgrzymi szczelnie wypełnili plac świętego Piotra oraz wszystkie uliczki w promieniu 500 metrów od niego. Przed bazyliką watykańską powiewają dziesiątki polskich flag.
10:20 - Watykan
Pogoda w Watykanie dopisuje. Przed uroczystościami obawiano się, że może padać deszcz. Jest pochmurno i ciepło.



10:15 - Polska
- Do dziś działa dobro, które dał nam Jan Paweł II - mówił przed uroczystościami beatyfikacji Jana Pawła II premier Donald Tusk. Przebywa on z małżonką w Wadowicach, gdzie dzięki przekazowi telewizyjnemu będzie ze zgromadzonymi na rynku uczestniczył w ceremonii.

- Zastanawiałem się, jacy byśmy byli, i czego by nie było, gdyby nie było naszego papieża. Tyle dobra, ile każdy z nas w Polsce od niego dostał - to działa do dziś - mówił w niedzielę Tusk pytany w TVP1, czy jest szansa na polityczne pojednanie w kraju, o którym mówił papież, gdy odwiedził polski Sejm.

Premier powiedział, że jako człowiek świecki nie chce oceniać beatyfikacji Jana Pawła II w kategoriach kościelnych, ale podkreślił znaczenie tego, co Jan Paweł II "dał nam tu za życia, jako bohater ziemski". - Nie znam nikogo w Polsce - a znam tysiące ludzi - kto nie byłby dożywotnim dłużnikiem Jana Pawła II - dodał szef rządu.

10:00
Na placu świętego Piotra znajduje się ponad milion osób - podała włoska policja.



9:40 - Wadowice
Na wadowickim rynku gromadzą się wierni, którzy wezmą udział w miejscowych uroczystościach związanych z beatyfikacją Jana Pawła II. Tutaj infułat Kazimierz Suder, przyjaciel papieża, odprawi dziękczynną mszę świętą. Uczestniczył w niej będzie premier Donald Tusk.

Wadowiczanie przez całą noc gromadzili się na modlitewnym czuwaniu w bazylice Ofiarowania NMP. Na frontonie świątyni widnieje zasłonięty białym płótnem portret Jana Pawła II.

Wadowicki rynek jest przebudowywany. Pomieści znacznie mniej wiernych niż zwykle. Przed dużą, zadaszoną sceną, którą zdobi portret poprzedniego papieża gromadzą się od rana – mimo deszczowych chmur - wadowiczanie i pielgrzymi z różnych rejonów Polski.

Dawid przyjechał z Żor na Śląsku. "Często przyjeżdżam do Wadowic, żeby wstąpić do kościoła, czy domu papieskiego. Dziś to jednak szczególny dzień. Nie stać mnie było na wyjazd do Watykanu. Podziękuję Panu Bogu za beatyfikację w miejscu, gdzie wszystko się zaczęło” - powiedział.


Wśród pielgrzymów, którzy dotarli w dniu beatyfikacji do Wadowic, jest Piotr z żoną Agnieszką i dwuletnią córeczką Zuzią. Przyjechali aż z Siedlec. "Jesteśmy z Siedlec, to jakieś 300 km od Wadowic. Przyjechaliśmy, żeby Zuzia, najmłodsza członkini naszej rodziny, zobaczyła i była świadkiem tej wielkiej chwili” - powiedział Piotr.

Siedlczanin podkreślił, że z Agnieszką są małżeństwem od 2007 roku. Poznali się w pewnym sensie dzięki Janowi Pawłowi II. "Papieża widziałem osobiście na Światowych Dniach Młodzieży w Toronto. Wtedy poznaliśmy się z żoną” - wspominał.

Na wadowicki rynek pieszo z pobliskiego Andrychowa dotarli członkowie grupy rekolekcyjnej "Pustelnia”. To młodzi ludzie, którzy do Andrychowa przyjechali z różnych miejsc. Sławek i Patrycja są z Krakowa. Jak mówią, są bardzo dumni z tego, że na polska ziemia wydała tak wielkiego człowieka.

W niedzielę w Wadowicach pielgrzymi będą mieli okazję zobaczyć trzy wystawy poświęcone Janowi Pawłowi II. W domu katolickim przy parafii Ofiarowania NMP czynna jest replika Domu Rodzinnego Karola Wojtyły. W pobliskim Muzeum Miejskim zobaczyć można wystawę "Wadowice Karola Wojtyły". To multimedialna ekspozycja, która pokazuje miasto z okresu dzieciństwa i młodości papieża. Trzecia ekspozycja, na którą składają się zdjęcia ze spotkań Jana Pawła II z wadowiczanami podczas trzech pielgrzymek do rodzinnego miasta w 1979, 1991 i 1999 roku, znajduje się za prezbiterium wadowickiej bazyliki, pomiędzy Muzeum Miejskim oraz Domem Katolickim.

Wśród pielgrzymów nie brakuje chętnych na papieskie kremówki, które rozsławił papież wspominając je podczas pielgrzymki do rodzinnego miasta w 1999 roku. Miejscowe kawiarnie prześcigają się w ofercie. Największą popularnością ciastka cieszyły się jednak wśród dziennikarzy.

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach w 1920 roku. Mieszkał w nich do matury.

Godzina 9.30 - Watykan
Na plac świętego Piotra przyjechała także kanclerz Niemiec Angela Merkel, chociaż jej nazwiska nie było na żadnej rozpowszechnionej liście gości.

Godzina 9.00 - Watykan
W niedzielę rano na pl. św. Piotra rozpoczęło się przygotowanie do mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II. Pielgrzymi niemal z całego świata będą odmawiali Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kilku językach. Odczytane zostaną fragmenty "Dzienniczka" św. siostry Faustyny Kowalskiej, kanonizowanej przez Jana Pawła II. Pielgrzymi wysłuchają także cytatów z niektórych przemówień polskiego papieża, m.in. z kanonizacji ojca Pio i beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty.

Plac św. Piotra wypełniony jest pielgrzymami, ci którym nie udało się tam wejść, mogą śledzić przebieg uroczystości dzięki telebimom rozstawionym na ulicach prowadzących do Watykanu i w centralnych punktach Rzymu. Wśród tłumów widoczne są tysiące polskich flag i transparentów z nazwami miast.

Pozostałe informacje

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Lublin włącza się w międzynarodową akcję „Miasta na niebiesko”. Ma to zwrócić uwagę społeczeństwa na rzadką i ciężko wykrywalną chorobę.

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin rozpocznie walkę o to, żeby zakończyć sezon z jakimś trofeum. Na początek turnieju Final Four w Kaliszu wicemistrzynie Polski zmierzą się z Młynami Stoisław Koszalin

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Mariusz Zańko nowym starostą powiatu włodawskiego. – Bezpieczeństwo, stabilizacja i rozwój. To trzy filary tej kadencji – ogłosił na dzisiejszej sesji nowy starosta z PiS.

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Urząd Miasta Lublin rozstrzygnął konkurs grantowy dla dzieci i młodzieży z lubelskich szkół. 25 lubelskich placówek otrzyma nawet do 7,5 tys. zł.

Z konstytucją na rowerze

Z konstytucją na rowerze

Uczczą święto 3 maja pokonując kilometry na rowerze. Gminy Trzydnik Duży i Gościeradów zapraszają na trzeci już Rajd "Z konstytucją na rowerze".

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Maluchy Wrotki i Czarta mają szansę otrzymać nowoczesne nadajniki, które pozwolą w przyszłości śledzić ich wędrówki. Potrzeba jednak ponad 18 tys. zł, a na razie udało się zebrać jedną trzecią całej kwoty.

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód
Foto/wideo
galeria
film

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód

Ulicami Lublina przeszedł korowód studencki i zainaugurował Dni Kultury Studenckiej. W tym roku motywem przewodnim był Dziki Zachód.

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania
terminy

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania

Wybory samorządowe za nami. W przyszłym tygodniu prezydenci miast i nowi radni złożą ślubowania. Podajemy terminy sesji w największych samorządach województwa lubelskiego.

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

W meczach 22. kolejki LKS Milanów rozgromił Tytana Wisznice 11:0, Orlęta Łuków pokonały Victorię Parczew 6:0. Nie odbyło się spotkanie Lutni Piszczac z Młodzieżówką Radzyń Podlaski, goście nie przyjechali na mecz. W smeczu Orła Czemierniki z Kujawiakiem Stanin goście w drugiej połowie ukarani zostali trzema czerwonymi kartkami. To konsekwencja pokazanych w pierwszej części żółtych kartoników

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła
galeria

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła

Na majówkę prace przystopowały, ale zaraz po niej znów ruszą pełną parą. Pod koniec kwietnia rozpoczęła się budowa nowej hali sportowej przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, popularnie zwanym Elektrykiem.

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień
ZDJĘCIA
galeria

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień

Z okazji Dnia Flagi biało-czerwona dumnie powiewa na maszcie na lubelskim ratuszu.

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury zrezygnował ze stanowiska. A przy okazji z Facebooka zniknął oficjalny profil ośrodka. Wszystko to dzieje się tuż przed zmianą władzy w mieście. Jerzy Rębek z PiS oddaje stery w ręce Jakuba Jakubowskiego.

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Kierowcy, uważajcie na trasie z Siedlec do Łukowa. Na drodze krajowej numer 63 zderzyły się dwa samochody.

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Skazywana na pożarcie Unia Hrubieszów z nowym trenerem Piotrem Stadnickim przegrała 0:2 z Hetmanem Zamość, ale wstydu nie przyniosła. Kolejną niespodziankę sprawił Graf Chodywańce kończąc świetną serię Gromu Różaniec

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium