Chełm: Dokończą budowę kościoła za makulaturę

Dodano: 6 lipca 2011, 11:30 Autor:

W chełmskiej parafii pw. Świętej Rodziny księża i parafianie zbierają makulaturę. Pieniądze pójdą na wykończenie budowli. – Moim marzeniem jest zebranie 100 ton – mówi ks. Jan Pokrywka, proboszcz parafii.

Zbiórka zaczęła się dwa tygodnie temu i będzie trwać tak długo, aż parafia zbierze odpowiednie fundusze. Do tej pory parafianie przynieśli około 6 ton makulatury. Tektura, gazety i ulotki trafiają do piwnicy plebanii. – Zebrałam wszystkie zeszyty córki z czasów, gdy chodziła do szkoły – mówi pani Wanda, parafianka. – Było tego całkiem sporo. Do tego wygrzebałam stare gazety i katalogi. Musiałam zrobić aż dwa kursy, bo nie dałam rady zanieść wszystkiego naraz.

Kilogram makulatury kosztuje ok. 35 gr. Pieniądze zarobione na zbiórce zostaną przeznaczone na wykończenie kościoła. – Koszt to 7 milionów złotych. A my już mamy kredyt do spłacenia, nie chcemy brać kolejnego. Sporo pieniędzy idzie też na opłacenie składek ZUS – mówi ks. Jan Pokrywka. – Stąd pomysł na taką akcję.

Choć msze odbywają się już w nowym budynku kościoła, to prac i pieniędzy wymaga jeszcze m.in. dokończenie wieży i rozwiązanie problemu z drogim ogrzewaniem. Do proboszcza zgłaszają się parafianie, ale także osoby z innych dzielnic Chełma, a nawet spoza miasta. – Opróżniłem piwnicę ze starych gazet i kartonów – mówi pan Mieczysław, który stara się przynieść jak najwięcej makulatury. – Poprosiłem także rodzinę spoza Chełma, by oddali mi to, co zalega u nich w domach. Nie mam zbyt wiele pieniędzy, ale chociaż tak mogę pomóc.

Ludzie przynoszą wszystko, co nadaje się na zbiórkę makulatury. Do kancelarii parafialnej trafił nawet egzemplarz Encyklopedii Współczesnej z 1959 roku.

To nie pierwsza taka akcja organizowana przez parafię Świętej Rodziny. Kilka lat temu księża zbierali złom. Za zarobione pieniądze parafia pomalowała kościół i kupiła dzwon za 60 tys. zł.

– Ludzie śmieją się ze mnie, że jestem śmieciarz i złomiarz – uśmiecha się proboszcz. – Ale przecież nie mogę ciągle brać od nich pieniędzy. A oni oddają nam coś, co nie jest im potrzebne.

Czytaj więcej o:
  • Chełm
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy jesteś za przekształceniem chełmskiego szpitala w spółkę prawa handlowego?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 358.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.