Masowe pozwy za ściąganie nielegalnych plików w sieci torrent

Dodano: 22 września 2011, 0:01 Autor:

700 zł ma zapłacić mieszkanka Lublina, jeśli nie chce odpowiadać przed sądem za naruszenie praw autorskich. Podobne konsekwencje czekają kilkanaście tysięcy osób w całym kraju.
Pobieranie i rozpowszechnianie treści chronionych prawem autorskim może być traktowane jak kradzież lub paserstwo. Jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat

Pobieranie i rozpowszechnianie treści chronionych prawem autorskim może być traktowane jak kradzież lub paserstwo. Jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Udostępnij na FB


Nasza Czytelniczka dostała wezwanie do zapłaty w poniedziałek. W piśmie z Kancelarii Prawnej Pro Bono czytamy, że przy użyciu programu torrentowego (patrz ramka) bezprawnie rozpowszechniała utwory pod koniec grudnia poprzedniego roku.

– Przyznaję, ściągałam pliki, ale nie wiedziałam, że je rozpowszechniam. Może moje dziecko coś robiło – zastanawia się lublinianka.

Wraz z wezwaniem otrzymała wzór ugody. Jeśli ją podpisze i w ciągu 7 dni, zapłaci 700 zł, a zawiadomienie o popełnieniu przez nią przestępstwa będzie wycofane. W podobnej sytuacji znalazło się wiele osób z całej Polski.

Informacje o tym, że naruszali prawa autorskie, trafiają do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. – Dotyczą osób, które nielegalnie ściągają utwory muzyczne. Nikomu nie przedstawiono jeszcze zarzutów. Postępowanie toczy się w sprawie, a nie przeciwko komuś – informuje Adam Kozub, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Ile jest takich zawiadomień? – Około 13 tysięcy, a kilka razy więcej jest w przygotowaniu – odpowiada Dariusz Puczydłowski, właściciel Kancelarii Prawnej Pro Bono.

Kancelaria reprezentuje wydawnictwa książkowe, wydawnictwa muzyczne i producentów filmów. – To w sumie 8 firm, a kolejne są zainteresowane podpisaniem z nami umowy – dodaje Puczydłowski. Zapowiada, że osoby, które nie przyjmą wezwania do zapłaty, mogą spodziewać się sprawy sądowej.

– Jeśli ktoś podpisze ugodę, niczego nie musi się obawiać – zapewnia szef kancelarii Pro Bono.

Ile kosztuje ugoda? To zależy m.in. od ilości ściągniętych i rozpowszechnionych plików. – Nasi klienci żądają i tak mniejszych kwot, niż by mogli. Kary mają po prostu odstraszać od ściągania – tłumaczy Puczydłowski. Dodaje, że rekordzista pobrał około siedemdziesięciu książek jednego wydawcy.

Za piractwo może grozić nie tylko kara finansowa.

– Pobieranie i rozpowszechnianie treści chronionych prawem autorskim może być traktowane jak kradzież lub paserstwo. Jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat. Dodatkowe konsekwencje to m.in. zabezpieczenie komputera, laptopa wraz z danymi w celu zbadania przez biegłego – mówi Renata Laszczka-Rusek z lubelskiej policji.

– Ale nawet na etapie postępowania sądowego, w przypadku pojednania stron i naprawienia szkody, może dojść do umorzenia lub warunkowego umorzenia postępowania – podsumowuje Aleksandra Machel-Dzik, zastępca przewodniczącego III Wydziału Karnego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód.

Programy torrentowe

Pozwalają na wymienianie się plikami w Internecie. Komputer, na który ściągamy plik, staje się jednocześnie źródłem, z którego inni Internauci mogą go pobierać. To nic innego, jak udostępnianie plików innym. A to jest karalne.

Czytaj więcej o:
  • boys
  • kara
  • pozew
  • torrent
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Działki w Lublinie: Nikt nie chciał gruntów na Czechowie

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Najlepsze kino w Lublinie to:

wyniki głosowania
Liczba głosów: 4862.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.