Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 grudnia 2011 r.
14:26
Edytuj ten wpis

Budowa S17: Archeolodzy znaleźli ceramikę, narzędzia i ozdoby

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 0 A A
Budowa S17 (Maciej Kaczanowski)
Budowa S17 (Maciej Kaczanowski)

Budowa drogi jest jak pudełko czekoladek: nigdy nie wiadomo, na co się trafi. W tym wypadku nie wiadomo, co kryje ziemia pod wierzchnią, orną, warstwą humusu. Na budowanej S17 archeolodzy udali się na wycieczkę w przeszłość, nawet w czasy naszych neolitycznych praprzodków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ceramika, narzędzia i ozdoby. To tylko niektóre znaleziska, na jakie natrafiły ekipy archeologów prowadzące wykopaliska pod obecnie budowaną trasą S17.

Zanim wejdą maszyny

Budowa drogi nie może ruszyć bez wcześniejszego zwiadu archeologicznego. Zawsze na wiosnę poszukiwacze artefaktów minionego czasu przemierzają trasę przyszłej drogi, by rozejrzeć się za tym, co "urodziła” ziemia. Niepozorne skorupki, kawałki ceramiki, są sygnałem dla archeologów, że metr, dwa pod ziemią, kryją się – bezcenne dla historii – pozostałości po naszych przodkach. Takie miejsca archeolodzy znaczą na mapach, aby powrócić z ekipami i poszukać, tego co kryje ziemia.

– Przed rozpoczęciem prac budowlanych S17 wyznaczono 37 stanowisk archeologicznych, które w większości już zostały zbadane. W sumie, archeolodzy przekopali kilkadziesiąt hektarów ziemi. Takie postępowanie jest standardowe przed rozpoczęciem budowy drogi. Także w trakcie realizacji inwestycji bez przerwy działa nadzór archeologiczny, który w przypadku ciekawego odkrycia ma za zadanie zbadanie i zabezpieczenie znalezisk – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Puchar lejkowaty

– Trasa S17 to bardzo ciekawy pod względem archeologicznym fragment Lubelszczyzny. Żyzne lessy od tysięcy lat przyciągały ludzi. Znajdowaliśmy przedmioty, pozostałości ludzkich domostw, świadczące o wielokulturowej przeszłości naszej ziemi – mówi Mieczysław Bienia z firmy archeologicznej "Izis” z Białej Podlaskiej. – W okolicach Panieńszczyzny odkryliśmy pozostałości osady z czasów kultury pucharów lejkowatych, datowanej na lata od 3400 do 2800 przed narodzeniem Chrystusa. Odkryliśmy znaczące ilości ceramiki, narzędzi krzemiennych. Cennym znaleziskiem są także przęśliki, czyli ciężarki do krosna. Jednak zdecydowanym hitem jest pacior bursztynowy.

W Sieprawicach archeolodzy natrafili na osadę kultury malickiej, datowaną na neolit, czyli 3600 lat przed naszą erą. – W Sługocinie znaleźliśmy kurhan, w którym nasi przodkowie złożyli, w ramach pochówku, ceramikę, grociki, siekierki i inne półprodukty krzemienne służące do wyrobu narzędzi – dodaje Bienia.

Jamy i piece

Na odcinku Sielce–Bogucin archeolodzy musieli zbadać tylko na jednym stanowisku prawie 2 hektary gruntu. – Trafiliśmy na pozostałości osad z okresu neolitu – mówi Mariusz Matyaszewski, archeolog z Pracowni Badań i Nadzorów Archeologicznych w Lublinie. – To głównie ceramika i narzędzia codziennego użytku. Udało nam się odkryć również ślad osady z XI–XIII wieku, m.in. np. półziemianki. Znaleźliśmy jamy do wypalania dziegciu, który przed wiekami był naszym towarem eksportowym. To unikatowe odkrycia – dodaje Mariusz Matyaszewski. – Trafiliśmy także na świetnie zachowanego denara krzyżowego z X–XI wieku, kabłączki skroniowe, czyli damskie ozdoby z XII–XIII wieku i siekierki krzemienne sprzed 6 tysięcy lat.

Sensacją było odkrycie przez archeologów pieca do wypalania ceramiki sprzed 2000 lat. Archeolodzy są zdania, że odkrycie pochodzi z czasów rzymskich. – Bardzo często były znajdowane piece do wypalania dziegciu, ceramiki, pozostałości cmentarzysk. To oznacza, że żyzne lessy Lubelszczyzny od wieków były gęsto zaludnione – dodaje Mieczysław Bienia.

Nie tylko neolit

Poszukiwacze artefaktów natrafiali także na znaleziska z czasów nam bliższych. – W Snopkowie odkryliśmy okopy, prawdopodobnie, z II wojny światowej. W ziemi zachowało się sporo łusek i całych naboi. W Sługocienie ziemia odkryła ładny składzik ołowianych kul, prawdopodobnie do strzelby. Przypuszczamy, że jest to pamiątka po powstańcu styczniowym – dodaje Mieczysław Bienia.

W Łagiewnikach natrafiono na transzeje z czasów I wojny, zaś w Pliszczynie na dobrze zachowaną osadę i cmentarzysko neolityczne.

W okolicach Świdniczka poszukiwacze odkryli pozostałości XVI-wiecznej fabryczki kafli oraz…ślady działalności hien cmentarnych. W jamie ziemnej znajdował się prawdopodobnie składzik na mięso. Pod połciami zostały ukryte ozdoby z X wieku, prawdopodobnie zrabowane przez hieny cmentarne ze starej nekropolii. Te ozdoby przy okazji budowy drogi ujrzały światło dzienne.

Co dalej…

Każda skorupka, kolczyk czy grocik jest przez archeologów dokładnie opisany i sfotografowany już na miejscu znalezienia. Następnie jest zapakowany i oznaczony sygnaturą.

– Te wszystkie artefakty trafiają do pracowni archeologicznej. Tutaj jeszcze raz podlegają dokładnej ocenie i są jeszcze raz dokładnie opisane. W przypadku ceramiki staramy się, aby kawałki skleić i przywrócić wazie, misie, pucharowi czy garnkowi, pierwotny kształt. To jest benedyktyńska praca. Czasami rozłożona na lata – mówi Dariusz Włodarczyk, archeolog z Pracowni Badań i Nadzorów Archeologicznych w Lublinie.

Archeolodzy wykopali z S17 kilkadziesiąt tysięcy eksponatów. Teraz trwa ich opracowanie. Potrwa to rok, dwa, a może dłużej. Być może efekty pracy archeologów poznamy na specjalnej wystawie. Jedno jest pewne – lubelska archeologia wzbogaciła się o bezcenne eksponaty z naszej przeszłości. A to nie koniec, bo nie zbadano jeszcze przejścia przez dolinę Bystrzycy. A tam ziemia może kryć wiele tajemnic…

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium