Szkoły do likwidacji w woj. lubelskim. Pełna lista

Dodano: 24 stycznia 2012, 13:30 Autor:

W Chełmie miasto planuje wygaszenie dwóch szkół: Gimnazjum nr 3 i SP nr 10. Choć rada jeszcze nie przesądziła likwidacji, rodzice z obu placówek rozpoczęli protesty. Na zdjęciu pikieta SP nr 10

W Chełmie miasto planuje wygaszenie dwóch szkół: Gimnazjum nr 3 i SP nr 10. Choć rada jeszcze nie przesądziła likwidacji, rodzice z obu placówek rozpoczęli protesty. Na zdjęciu pikieta SP nr 10 (fot. Joanna Sadowska)

Już 21 szkół wyznaczonych do likwidacji zgłosiły do tej pory do lubelskiego kuratorium samorządy z naszego regionu. Lista może być znacznie dłuższa, bo gminy dopiero szykują największe cięcia.

– Największego nasilenia spodziewamy się na koniec stycznia i lutego – zapowiada Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. – Ale już można się przypuszczać, że zagrożonych placówek może być w tym roku więcej niż w ubiegłym.

Rok temu liczba szkół z naszego regionu wyznaczonych do likwidacji, przekształcenia lub przekazania stowarzyszeniom przekroczyła 70. Mimo protestów rodziców i związków zawodowych zmiany dotknęły ponad tysiąc uczniów i przeszło 200 nauczycieli. Część z nich straciła pracę.

Decyzję o likwidacji szkół podejmują samorządy. O takim zamiarze do końca lutego muszą poinformować rodziców i kuratorium. To ono wydaje opinię w każdej sprawie. – Która i tak w przypadku likwidacji nie jest wiążąca – podkreśla Babisz. – Wyjątkiem jest połączenie szkoły podstawowej z gimnazjum, gdzie organ prowadzący musi uszanować naszą opinię.

To zablokowało plany urzędników z Międzyrzeca, którzy chcieli połączyć przedszkole z podstawówką i gimnazjum. Kuratorium się sprzeciwiło. – M.in. dlatego, że przedszkole mieściłoby się w innym budynku, oddalonym o kilkaset metrów od reszty zespołu – tłumaczy kurator. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego, a potem do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten drugi (podobnie jak pierwszy wcześniej) uznał właśnie, że opinia kuratorium była słuszna.

Do łączenia dojdzie za to w gminie Stężyca. W jego wyniku zlikwidowane zostaną przedszkole i szkoła podstawowa w Paprotni. Dzieci przeniosą do zespołu szkół w sąsiednich Piotrowicach. – To wręcz modelowy sposób załatwienia sprawy, gdzie gmina podjęła decyzję o likwidacji wspólnie z nauczycielami i rodzicami, przy ich zgodzie – podkreśla kurator.

W innych miejscowościach takiej zgody nie ma. Np. w Chełmie, gdzie magistrat chce zlikwidować kilka szkół, protestujący przeciwko temu rodzice wyszli w ub. tygodniu na ulice. Ci z SP nr 10 zablokowali w piątek ul. Lubelską.

Dzień wcześniej spotkali się z władzami miasta. – Propozycja wygaszenia to nie zamach na waszą szkołę, ale odpowiedzialne podejście do sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Uczniów jest coraz mniej. Nie stać nas na utrzymanie dotychczasowej sieci szkół. Wiem, ze wszystkich nie sposób zadowolić, ale musimy wybrać mniejsze zło – mówiła prezydent Agata Fisz. – Szukacie oszczędności? Zacznijcie od siebie – wołali rodzice.

– Oszczędności do niekoniecznie likwidacja szkoły. Warto zwrócić uwagę na organizację szkoły, liczbę uczniów w klasach, stanowisk kierowniczych czy osób zatrudnionych w administracji – podkreśla kurator Babisz. – Mieliśmy przypadek szkoły, gdzie w klasach było po 15-16 uczniów, a klas tak wiele, że można było stworzyć etat wicedyrektora. Zmniejszenie liczby klas – żeby było w nich po 25 uczniów – to jeden czy dwa etaty nauczycielskie mniej i kilkadziesiąt tys. zł oszczędności rocznie.

Kurator apeluje też do samorządów o konsultowanie decyzji z rodzicami i nauczycielami. I żeby zamiast likwidować szkoły, przekazywać je do prowadzenia np. stowarzyszeniom.

Do likwidacji

szkoły filialne:
ZS Szkoła Podstawowa w Wojsławicach Kolonii Szkoła Filialna w Putnowicach Wielkich
ZS Szkoła Podstawowa w Wojsławicach Kolonii Szkoła Filialna w Hucie
ZS Szkoła Podstawowa w Wojsławicach Kolonii Szkoła Filialna w Majdanie Ostrowskim
Zespół Szkół i Przedszkola w Tarnawatce Szkoła Filialna w Niemirówku
Zespół Szkół Publicznych w Łaszczówce Szkoła Filialna w Rudzie Wołoskiej

przedszkola:
Zespół Placówek Oświatowych w Paprotni Publiczne Przedszkole w Paprotni

szkoły podstawowe:
Zespół Placówek Oświatowych w Paprotni Szkoła Podstawowej w Paprotni
Szkoła Podstawowa im M. Kopernika w Wólce Okopskiej
Szkoła Podstawowa im P Szydłowskiego w Michałówce
Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Dołholisce
Szkoła Podstawowa w Dubicy
Szkoła Podstawowa w Polubiczach
Szkoła Podstawowa w Jezierni
Szkoła Podstawowa w Ulowie
Szkoła Podstawowa w Przeorsku
Szkoła Podstawowa w Justynówce
Szkoła Podstawowa w Typinie
Szkoła Podstawowa im. Ks. Bp. Ignacego Krasickiego w Pławanicach
Szkoła Podstawowa w Matczu
Szkoła Podstawowa w Kopyłowie

gimnazja:
ZSO z Oddziałami Integracyjnymi w Brzeźnie
Gimnazjum w Brzeźnie

internaty:
Internaty w ZS Nr 1 i w ZS Nr 4 w Tomaszowie Lubelskim

Do przekazania stowarzyszeniom

szkoły filialne:
Szkoła Podstawowa w Przybysławicach Szkoła Filialna w Borkowie

szkoły podstawowe:
Szkoła Podstawowa w Stanisławowie
Szkoła Podstawowa w Górecku Starym
Szkoła Podstawowa w Czerniejowie

Czytaj więcej o:
  • edukacja
  • likwidacja szkół lubelskie
  • szkoły do likwidacji
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Starosta i burmistrz organizują blokadę drogi Lublin - Warszawa

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Jaki jest najlepszy stok narciarski w woj. lubelskim?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 1755.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.