Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

24 stycznia 2012 r.
13:30
Edytuj ten wpis

Szkoły do likwidacji w woj. lubelskim. Pełna lista

0 14 A A
W Chełmie miasto planuje wygaszenie dwóch szkół: Gimnazjum nr 3 i SP nr 10. Choć rada jeszcze nie pr
W Chełmie miasto planuje wygaszenie dwóch szkół: Gimnazjum nr 3 i SP nr 10. Choć rada jeszcze nie pr

Już 21 szkół wyznaczonych do likwidacji zgłosiły do tej pory do lubelskiego kuratorium samorządy z naszego regionu. Lista może być znacznie dłuższa, bo gminy dopiero szykują największe cięcia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Największego nasilenia spodziewamy się na koniec stycznia i lutego – zapowiada Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. – Ale już można się przypuszczać, że zagrożonych placówek może być w tym roku więcej niż w ubiegłym.

Rok temu liczba szkół z naszego regionu wyznaczonych do likwidacji, przekształcenia lub przekazania stowarzyszeniom przekroczyła 70. Mimo protestów rodziców i związków zawodowych zmiany dotknęły ponad tysiąc uczniów i przeszło 200 nauczycieli. Część z nich straciła pracę.

Decyzję o likwidacji szkół podejmują samorządy. O takim zamiarze do końca lutego muszą poinformować rodziców i kuratorium. To ono wydaje opinię w każdej sprawie. – Która i tak w przypadku likwidacji nie jest wiążąca – podkreśla Babisz. – Wyjątkiem jest połączenie szkoły podstawowej z gimnazjum, gdzie organ prowadzący musi uszanować naszą opinię.

To zablokowało plany urzędników z Międzyrzeca, którzy chcieli połączyć przedszkole z podstawówką i gimnazjum. Kuratorium się sprzeciwiło. – M.in. dlatego, że przedszkole mieściłoby się w innym budynku, oddalonym o kilkaset metrów od reszty zespołu – tłumaczy kurator. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego, a potem do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten drugi (podobnie jak pierwszy wcześniej) uznał właśnie, że opinia kuratorium była słuszna.

Do łączenia dojdzie za to w gminie Stężyca. W jego wyniku zlikwidowane zostaną przedszkole i szkoła podstawowa w Paprotni. Dzieci przeniosą do zespołu szkół w sąsiednich Piotrowicach. – To wręcz modelowy sposób załatwienia sprawy, gdzie gmina podjęła decyzję o likwidacji wspólnie z nauczycielami i rodzicami, przy ich zgodzie – podkreśla kurator.

W innych miejscowościach takiej zgody nie ma. Np. w Chełmie, gdzie magistrat chce zlikwidować kilka szkół, protestujący przeciwko temu rodzice wyszli w ub. tygodniu na ulice. Ci z SP nr 10 zablokowali w piątek ul. Lubelską.

Dzień wcześniej spotkali się z władzami miasta. – Propozycja wygaszenia to nie zamach na waszą szkołę, ale odpowiedzialne podejście do sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Uczniów jest coraz mniej. Nie stać nas na utrzymanie dotychczasowej sieci szkół. Wiem, ze wszystkich nie sposób zadowolić, ale musimy wybrać mniejsze zło – mówiła prezydent Agata Fisz. – Szukacie oszczędności? Zacznijcie od siebie – wołali rodzice.

– Oszczędności do niekoniecznie likwidacja szkoły. Warto zwrócić uwagę na organizację szkoły, liczbę uczniów w klasach, stanowisk kierowniczych czy osób zatrudnionych w administracji – podkreśla kurator Babisz. – Mieliśmy przypadek szkoły, gdzie w klasach było po 15-16 uczniów, a klas tak wiele, że można było stworzyć etat wicedyrektora. Zmniejszenie liczby klas – żeby było w nich po 25 uczniów – to jeden czy dwa etaty nauczycielskie mniej i kilkadziesiąt tys. zł oszczędności rocznie.

Kurator apeluje też do samorządów o konsultowanie decyzji z rodzicami i nauczycielami. I żeby zamiast likwidować szkoły, przekazywać je do prowadzenia np. stowarzyszeniom.





Do likwidacji

szkoły filialne:
ZS Szkoła Podstawowa w Wojsławicach Kolonii Szkoła Filialna w Putnowicach Wielkich
ZS Szkoła Podstawowa w Wojsławicach Kolonii Szkoła Filialna w Hucie
ZS Szkoła Podstawowa w Wojsławicach Kolonii Szkoła Filialna w Majdanie Ostrowskim
Zespół Szkół i Przedszkola w Tarnawatce Szkoła Filialna w Niemirówku
Zespół Szkół Publicznych w Łaszczówce Szkoła Filialna w Rudzie Wołoskiej

przedszkola:
Zespół Placówek Oświatowych w Paprotni Publiczne Przedszkole w Paprotni

szkoły podstawowe:
Zespół Placówek Oświatowych w Paprotni Szkoła Podstawowej w Paprotni
Szkoła Podstawowa im M. Kopernika w Wólce Okopskiej
Szkoła Podstawowa im P Szydłowskiego w Michałówce
Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Dołholisce
Szkoła Podstawowa w Dubicy
Szkoła Podstawowa w Polubiczach
Szkoła Podstawowa w Jezierni
Szkoła Podstawowa w Ulowie
Szkoła Podstawowa w Przeorsku
Szkoła Podstawowa w Justynówce
Szkoła Podstawowa w Typinie
Szkoła Podstawowa im. Ks. Bp. Ignacego Krasickiego w Pławanicach
Szkoła Podstawowa w Matczu
Szkoła Podstawowa w Kopyłowie

gimnazja:
ZSO z Oddziałami Integracyjnymi w Brzeźnie
Gimnazjum w Brzeźnie

internaty:
Internaty w ZS Nr 1 i w ZS Nr 4 w Tomaszowie Lubelskim

Do przekazania stowarzyszeniom

szkoły filialne:
Szkoła Podstawowa w Przybysławicach Szkoła Filialna w Borkowie

szkoły podstawowe:
Szkoła Podstawowa w Stanisławowie
Szkoła Podstawowa w Górecku Starym
Szkoła Podstawowa w Czerniejowie

Pozostałe informacje

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach u boku prezydenta Michała Litwiniuka (PO), Maciej Buczyński zmienił miejsce pracy. Od wtorku jest szefem bialskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zarobi tu mniej niż w ratuszu.

Uwaga na oszustów. LPEC ostrzega mieszkańców

Uwaga na oszustów. LPEC ostrzega mieszkańców

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ostrzega, że w ostatnim czasie oszuści podszywają się pod pracowników firmy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium