Rekordowa czarna lista: 135 szkół do likwidacji w woj. lubelskim

Dodano: 2 marca 2012, 0:01 Autor:

19 lutego nauczyciele i rodzice przeszli ulicami Bychawy, demonstrując w ten sposób w obronie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala” w Bychawie. Szkoła ma być połączona z Zespołem Szkół im. ks. Antoniego Kwiatkowskiego.

19 lutego nauczyciele i rodzice przeszli ulicami Bychawy, demonstrując w ten sposób w obronie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala” w Bychawie. Szkoła ma być połączona z Zespołem Szkół im. ks. Antoniego Kwiatkowskiego. (fot. Agnieszka Antoń-Jucha)

Nasze samorządy chcą w tym roku zlikwidować co najmniej 135 szkół – ponad dwa razy więcej niż w 2011 r. Powody wszędzie te same – mniej uczniów i oszczędności.

Zobacz listę szkół do likwidacji i zmian (PDF

Decyzję o likwidacji szkół podejmują samorządy. Do końca lutego musiały poinformować rodziców i kuratorium. – Nasza opinia w przypadku likwidacji szkoły nie jest wiążąca – podkreśla Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty.

W tym roku na liście jest aż 135 placówek do likwidacji, 21 do przekazania stowarzyszeniom i 37 do przekształcenia (stan na 29 lutego).

– Niektóre samorządy podejmowały uchwały w tej sprawie ostatniego dnia lutego i informacje mogą do nas dotrzeć pocztą za kilka dni – zaznacza kurator. Lista może być więc jeszcze dłuższa, choć już dziś jest rekordowa.

Rok temu taka sama lista sięgnęła 70 pozycji. Zmiany dotknęły ponad tysiąc uczniów i przeszło 200 nauczycieli. Część z nich straciła pracę. Mimo protestów związkowców, rodziców i apeli kuratora, żeby nie likwidować, a oddawać szkoły np. stowarzyszeniom.

W tym roku w samym Lublinie do zamknięcia jest 19 szkół (m.in. liceów profilowanych), w Białej Podlaskiej – 7, w Chełmie – 2 (Gimnazjum nr 3 i SP nr 10). Rodzice z Chełma mieli nadzieję, że podjęte przez radnych uchwały o zamiarze likwidacji uchyli wojewoda. Tak się nie stało.

Na dziś protest przeciwko likwidacji szkół zapowiada chełmski oddział ZNP. W manifestacji wezmą udział rodzice i nauczyciele z powiatu chełmskiego. Początek o godz. 14 na placu Niepodległości. – Postulujemy zdjęcie z barków samorządu odpowiedzialności za oświatę – mówią organizatorzy protestu. – Radni nie mogą wybierać miedzy drogą a szkołą. Działania zmierzające do likwidacji placówek są szkodliwe i antyspołeczne. Edukacja nie jest przywilejem, ale prawem.

Rodzice chełmskich uczniów protestowali w tym roku już kilka razy. Odpowiedź urzędników ciągle jest taka sama. – Nie stać nas na utrzymanie dotychczasowej sieci szkół. Wiem, że wszystkich nie sposób zadowolić, ale musimy wybrać mniejsze zło – mówiła na spotkaniach z rodzicami prezydent Agata Fisz.

– Sytuacja jest dramatyczna. Nie wiem, czy wszyscy zdają sobie sprawę, jak bardzo. To pożar w naszej edukacji – podkreśla Teresa Misiuk, szefowa oświatowej "Solidarności” w regionie. I wskazuje, że winna jest zmiana w systemie oświaty z 2008 r. – Przekazanie większych kompetencji samorządom. A samorządy patrzą na szkoły tylko przez pryzmat ekonomii – tłumaczy. – Jedynym rozsądnym wyjściem jest zmiana tego systemu.

Argumenty samorządów

• niż demograficzny, mniej uczniów
• oszczędności, gminy muszą utrzymywać szkoły
• uczniowie będą mieli zapewnioną edukację w innych placówkach
• to gminy decydują o kształcie oświaty na swoim terenie

Argumenty rodziców

• prowadzenie szkół to obowiązek samorządów
• odległość, po przeniesieniu do innych szkół uczniowie będą mieli dalej
• tradycja, niektóre zamykane szkoły działały przez lata
• nauczyciele stracą pracę

Czytaj więcej o:
  • likwidacja
  • region
  • szkoły
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Jaki jest najlepszy stok narciarski w woj. lubelskim?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 1755.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.