Jesteś tu: Strona główna Agrobiznes Artykuł

Zbiór ślimaków winniczków rusza w piątek

Dodano: 19 kwietnia 2012, 9:15 Autor:

W tym roku, wcześniej niż zwykle, bo już 20 kwietnia rozpocznie się skup ślimaków winniczków. W województwie lubelskim limit zbioru tych mięczaków ustalono na ok. 100 ton. Zbieracze już dopytują w punktach skupu o cenę za kilogram.

– W poniedziałek albo we wtorek będę wiedzieć ile będziemy płacić w tym roku za ślimaki – zapowiada Stanisława Sowa z Chełma, która od 16 lat skupuje winniczki w punkcie przy ul. Lubelskiej 91. – Dwa lata temu, podczas ostatniego zbioru płaciliśmy 1 zł za kg winniczków. Osoby, które zbierają już do nas dzwonią.

Czy na ślimakach można zarobić? Wszystko zależy od tego jak dużo uda się ich zebrać. – Mamy jednego takiego zbieracza, który dziennie potrafił przynieść na skup 50 kg ślimaków. Ale 2 lata temu prowadziliśmy zbiór tylko przez 9 dni, bo wyczerpał nam się limit. Skupiliśmy w sumie 7,5 tony ślimaków.

W tym roku, po raz pierwszy, ze zbiorem winniczków nie trzeba będzie czekać aż do maja. Ze względu na pogodę skup ruszy już w piątek. Aby zbierać winniczki trzeba mieć odpowiednie pozwolenie.

– Do dnia 17 kwietnia do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie wpłynęło 13 wniosków na pozyskiwanie ślimaka winniczka – tłumaczy Paweł Duklewski z RDOŚ w Lublinie. – Pozwolenie to będzie ważne tylko w okresie pomiędzy 20 kwietnia, a 31 maja b.r.

Ogólne zasady zbioru nie zmieniły się. Ślimaków nie wolno zbierać w parkach krajobrazowych, narodowych i rezerwatach. Można zbierać tylko te ślimaki, których muszla ma średnicę nie mniejszą niż trzy centymetry.

Mięczaki trafiają na stoły m.in. w Francji i Belgii.

Czytaj więcej o:
  • ślimaki
  • agrobiznes
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.