Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

11 maja 2012 r.
13:44
Edytuj ten wpis

W Chełmie rozpoczynają się Dni Kultury Chrześcijańskiej

Autor: Zdjęcie autora sad
0 3 A A
Jednym z gości ubiegłorocznej imprezy był Zbigniew Zamachowski (Organizatorzy)
Jednym z gości ubiegłorocznej imprezy był Zbigniew Zamachowski (Organizatorzy)

Tegoroczna impreza rozpoczyna się w niedzielę i potrwa do 27 maja. To już jej dziewiąta odsłona. W programie znalazło się wiele ciekawych wydarzeń i zaskakujących niespodzianek. Wśród nich warsztaty kulinarne, podczas których bp Karpiński będzie smażył placki ziemniaczane.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Imprezę organizuje, jak co roku Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana”. W ciągu najbliższych dwóch tygodni czekają nas wystawy, wykłady, koncerty, warsztaty, projekcje filmowe oraz spotkania z ciekawymi gośćmi.

– Zapraszanie wielkich osobowości dających swym życiem świadectwo wiary w wyższe wartości stało się niewątpliwie tradycją imprezy – mówi Tadeusz Boniecki, prezes Stowarzyszenia Civitas Christiana w Chełmie. – Naszym głównym celem jest wskazanie osobom szukającym celów życiowych, godnych do naśladowania wzorców.

Gościem specjalnym w tym roku będzie Artur Barciś. To ceniony aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także reżyser. Wybitny reżyser i scenarzysta Krzysztof Zanussi wygłosi wykład pt.: "Rola autorytetów we współczesnym świecie”. Będzie też okazja, aby porozmawiać z dziennikarzem Krzysztofem Ziemcem, reżyserką i scenarzystką Magdaleną Piekorz, pisarzem i dziennikarzem Rafałem Ziemkiewiczem oraz chełmskim literatem Henrykiem Radejem.

– W tym roku będziemy gościć niesamowitych podróżników, którzy opowiedzą nam o swoich wyprawach – dodaje Boniecki. – Dominik Włoch pielgrzymuje pieszo do różnych miejsc. Jego najbardziej znane wyprawy to podróż z Gdańska do Jerozolimy oraz pielgrzymka pokoju Moskwa-Fatima-Jerozolima-Asyż. Krzysztof Skok, w 2008 roku wyruszył w samotną podróż rowerem z Sopotu do Pekinu. Podobną inicjatywę podjął Piotr Kuryło, który obiegł cały świat w intencji pokoju. Igor Strojecki, prawnuk topografa, etnografa i archeologa Leona Barszczewskiego, opowie o podróżach oraz badaniach swojego pradziadka.

Ale to nie wszystko. W programie Dni Kultury Chrześcijańskiej znajdzie się też m.in. przegląd twórczości filmowej Magdaleny Piekorz. Nowym wydarzeniem będzie Mini Maraton Literacki Ryszarda Kapuścińskiego.

Przed nami też warsztaty m.in. literackie i genealogiczne. – Niewątpliwą atrakcją będą warsztaty kulinarne poprowadzone przez ks. bpa Ryszarda Karpińskiego – zdradza Boniecki i dodaje: Biskup będzie osobiście smażył placki ziemniaczane według własnej receptury. Opowie również o tym, jak owe placki smakowały Janowi Pawłowi II. Spotkanie będzie również okazją do rozmowy o pontyfikacie naszego papieża.

Wstęp na wszystkie imprezy związany z DKCh będzie bezpłatny.

Program Dni Kultury Chrześcijańskiej

Niedziela, 13 maja
godz. 12:00
• Msza św. inaugurująca Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie
- Kościół p.w. Rozesłania św. Apostołów (ul. Lubelska)

Poniedziałek, 14 maja

Dzień Ryszarda Kapuścińskiego
godz. 11:00
• "Hombre Kapuściński” – promocja książki; wykład wygłosi Mirosław Ikonowicz, dziennikarz PAP
• warsztaty dziennikarskie dla zainteresowanych poprowadzi Mirosław Ikonowicz - IV LO (ul. Św. Mikołaja)

Wtorek, 15 maja
godz. 11:00
• "Zaklinanie języka” - warsztaty poetyckie dla młodzieży realizuje
Henryk Radej, poeta i publicysta – I LO (ul. S. Czarnieckiego)
godz. 12:00
• "Rola autorytetów we współczesnym świecie” – wykład reż. Krzysztofa Zanussiego - ZSO nr 6 (ul. Powstańców Warszawy)

Środa, 16 maja
Przegląd Filmów Magdaleny Piekorz
godz. 12:00
• "Arystokraci w nowej Rosji”, " Labirynt”, " Przybysze” , "Znaleźć,
zobaczyć, pochować”, "Dziewczyny z Szymanowa” – filmy dokumentalne – Chełmska Biblioteka Publiczna (ul. Partyzantów) – wstęp wolny

Czwartek, 17 maja
Przegląd Filmów Magdaleny Piekorz
godz. 12:00
• "Senność ” - projekcja filmu – ChBP (ul. Partyzantów) – wstęp wolny
godz. 12:00
• " Dla ducha i ciała - placki ziemniaczane księdza biskupa” - warsztaty
kulinarne – prowadzi ks. bp Ryszard Karpiński – ZSE i III LO (ul. Sienkiewicza)

Piątek, 18 maja
Przegląd Filmów Magdaleny Piekorz
godz. 11:30
• "Pręgi” - projekcja filmu – ChBP (ul. Partyzantów) – wstęp wolny
godz. 13:00
• Spotkanie z reżyser Magdaleną Piekorz – ChBP (ul. Partyzantów)


Poniedziałek, 21 maja
godz. 11:00
• "Aktorstwo – gwiazdowanie czy powołanie?” – spotkanie z aktorem Arturem Barcisiem - Zespół Wychowania i Pomocy Psychologicznej (ul. Trubakowska)
godz. 9:50
• "Rowerem do Pekinu” – spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Skokiem z Gdańska – ZSO nr 8 (ul. Połaniecka )
godz. 17:30
• "Rozmowy bez retuszu” – wywiad-rzeka z Arturem Barcisiem, promocja książki aktora i Marzanny Graff – ChBP (ul. Partyzantów)

Wtorek, 22 maja
godz. 10:00
• "Pielgrzym pokoju – pieszo do Asyżu” – spotkanie z podróżnikiem Dominikiem Włochem z Gdańska – IV LO (ul. Św. Mikołaja)
godz. 12:00
• "Pielgrzym pokoju – pieszo do Asyżu” – spotkanie z podróżnikiem Dominikiem Włochem z Gdańska – ZSE i III LO (ul. H. Sienkiewicza)
godz. 12:00
• "Rowerem do Ziemi Świętej” – spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Skokiem z Gdańska – ZSO nr 6 (ul. Powstańców Warszawy 10)

Środa, 23 maja
godz. 12:00
• "Kultura chrześcijańska a współczesny postmodernizm” – wykład wygłosi Rafał Ziemkiewicz, dziennikarz "Rzeczpospolitej” i "Uważam Rze” – I LO (ul. S. Czarnieckiego)
godz. 17:30
• "Fletnia i łuk” – najnowszy tom wierszy Henryka Radeja – spotkanie autorskie – (Dyskusyjny Klub Książki Chełmskiej Biblioteki Publicznej, ul. Partyzantów 40)

Czwartek, 24 maja
godz. 12:30
• Otwarcie wystawy "Leon Barszczewski (1849 -1910). Od Samarkandy do Siedlec” z udziałem Igora Strojeckiego, prawnuka L. Barszczewskiego – ZSO nr 6 (ul. Powstańców Warszawy)
godz. 13:00
• Gawęda na temat podróżnika i etnografa Leona Barszczewskiego – Igor Strojecki z Warszawy – ZSO nr 6 (ul. Powstańców Warszawy)
godz. 17:00
Zlot miłośników twórczości Ryszarda Kapuścińskiego
Pawłów – "Kapumaniacy”
• "Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller” – promocja książki i spotkanie z Markiem Millerem, dziennikarzem, twórcą Laboratorium Reportażu przy Uniwersytecie Warszawskim – ChBP (ul. Partyzantów)

Piątek, 25 maja
godz. 10.30
• "Odkrywamy rodzinne korzenie” – warsztaty genealogiczne prowadzi Igor Strojecki z Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego – ZSO nr 6 (ul. Powstańców Warszawy)
godz. 18:00
• Wystawa " XIX-wieczna Azja Środkowa w obiektywie Leona Barszczewskiego” – spotkanie z Igorem Strojeckim, dziennikarzem i genealogiem, prawnukiem L. Barszczewskiego – Galeria Ryszarda Karczmarskiego (ul. Lwowska 24)
godz. 18:00
• Msza św. w intencji uczestników DKCh połączona z koncertem chórów – Kościół p.w. Rozesłania św. Apostołów (ul. Lubelska)

Niedziela, 27 maja
godz. 11:00
• "Pieszo dla pokoju” – spotkanie z podróżnikiem Piotrem Kuryło z Augustowa, który samotnie obiegł ziemię w intencji pokoju – I LO (ul. S. Czarnieckiego)

Pozostałe informacje

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Już w piątek drugi w nowym sezonie, domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin. Tym razem mistrzowie Polski zmierzą się z Apatorem Toruń.

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów
ZDJĘCIA
galeria
film

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów

Wyjątkowe warsztaty odbyły się w czwartek, 25 kwietnia w puławskiej Mediatece.

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia
26 kwietnia 2024, 18:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Weekend tuż, tuż. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto najciekawsze naszym zdaniem propozycje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty