Sobibór: Sensacyjne odkrycie w dawnym obozie zagłady

Dodano: 17 września 2012, 11:05 Autor:

Archeolodzy zlokalizowali "Himmelfahrt-Strasse”, czyli drogę do nieba oraz znaleźli wiele przedmiotów, jakie mieli ze sobą więzieni w obozie Żydzi, także dokumenty 6-letniej dziewczynki, jednej z ofiar Niemców - pisze dzisiejszy "Super Tydzień Chełmski"

Archeolodzy poszukiwali przede wszystkim komór gazowych. - Mimo przekopania znacznego obszaru, nie natrafiliśmy na nie. Podejrzewam, że znajdują się pod placem asfaltowym i pomnikiem więźniarki z dzieckiem oraz wieżą kamienną - opowiada tygodnikowi Wojciech Mazurek, archeolog z Chełma.

Badacze znaleźli natomiast tzw. "drogę do nieba" czyli trasę prowadzącą od obozu nr II do komór gazowych. - Ta droga była kręgosłupem całego obozu - mówi Mazurek. Miała 250 metrów i była bardzo kręta - tak żeby więźniowie nie widzieli, co ich czeka na jej końcu.

Niezwykły przedmiot archeolodzy znaleźli między rampą a obecnym budynkiem muzeum. To aluminiowa płytka z wyrytym imieniem i nazwiskiem holenderskiej dziewczynki ("Lea Judith de la Penha"). Urodziła się w Amsterdamie w 1937 r. Zginęła mając 6 lat.

- Uważam, że to historyczne znalezisko, bo to jedyna potwierdzona osoba z listy liczącej kilkadziesiąt tysięcy nazwisk tych, którzy ponieśli śmierć w obozie. Jej rodzinę prawdopodobnie odnaleziono w Portugalii. Być może zechcą przyjechać nawet tutaj, aby jakoś upamiętnić miejsce spoczynku Judith - tłumaczy Mazurek.

Czytaj więcej o:
  • historia
  • Sobibór
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy podobają Ci się rzeźby stojące na miejskim bulwarze w Chełmie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 725.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.