Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

28 stycznia 2011 r.
13:04
Edytuj ten wpis

Nasz raport: Polak na zakupach

0 0 A A
Średni czas spędzony w centrum handlowym to już około 2 GODZINY, wynika z sondażu przeprowadzonego p
Średni czas spędzony w centrum handlowym to już około 2 GODZINY, wynika z sondażu przeprowadzonego p

Zakupy to wciąż domena kobiet, choć im wyższy poziom wykształcenia małżonków, tym częściej jest to wspólne zadanie. Najwięcej czasu poświęcamy na sprawunki w piątki i soboty. Zwracamy uwagę na cenę i datę ważności produktów. Nie ufamy promocjom i wybieramy te marki, które dobrze znamy. Większość z nas ma swój ulubiony sklep niedaleko w domu, w którym najchętniej się zaopatruje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Na co zwracam uwagę robiąc zakupy? Oczywiście na jakość tego, co kupuję i na ceny – mówi Joanna Mucha, posłanka PO. – Codzienne zakupy robię w osiedlowym sklepiku. Jest rewelacyjny; świeże i smaczne produkty, miła obsługa. A co dwa, trzy tygodnie uzupełniam zapasy w hipermarkecie. Sądzę, że nie jestem pod tym względem oryginalna.

Mąż i żona na zakupach

Zakupy to dziedzina życia, w której wciąż obowiązuje tradycyjny podział ról. W Polsce to kobiety są przede wszystkim odpowiedzialne za zaopatrzenie domu – wynika z badań Pentora. Tylko CO DZIESIĄTY MĘŻCZYZNA bierze na siebie ten obowiązek.

Największe rabaty w mieście. Sprawdź!

Im jednak większe miasto, wyższe wykształcenie małżonków i niższy wiek, tym częściej robią oni zakupy wspólnie. Przybywa też mężczyzn, którzy ten ciężar biorą wyłącznie na siebie. – Nie sądziłem, że robienie zakupów przez mężczyzn jest czymś wyjątkowym – dziwi się Krzysztof Wiejak, redaktor naczelny Dziennika Wschodniego. – W naszym domu to głównie ja robię zakupy. Po pierwsze lubię to robić. Po drugie wiem, co chcę i muszę kupić, pilnując tym samym domowego budżetu.

Zapasy na cały tydzień

Przeciętny Polak spędza na zakupach średnio 3 GODZINY W TYGODNIU. Ludzie starsi, mieszkańcy wsi i bezrobotni częściej robią zakupy przedpołudniem. Osoby z największych miast, czynne zawodowe i młodsze odwiedzają sklepy po godzinie 16. Niezależnie od tego gdzie mieszkamy zdecydowanie najwięcej czasu w ciągu tygodnia poświęcamy na zakupy w piątki i soboty. Z badań Pentora wynika, że te dni na uzupełnienie zapasów wybiera jedna trzecia Polaków.

– Większe zakupy robię w sobotę rano, gdy reszta rodziny jeszcze śpi. Wtedy nie ma tłoku w moim osiedlowym hipermarkecie i dzięki temu mogę się szybko uwinąć – mówi Krzysztof Wiejak.

Sobota w hipermarkecie

Sobota jest tym dniem, który najchętniej wybieramy na większe sprawunki. I częściej niż w tygodniu robimy to wspólnie z małżonkiem.
– W każdą sobotę wybieramy się z żoną na większe zakupy do pobliskiego hipermarketu. Pakujemy KOSZYK DO PEŁNA i w ciągu tygodnia uzupełniamy tylko bieżące produkty – mówi Krzysztof Sudoł, zastępca okręgowego inspektora pracy w Lublinie.

Ale, jak zauważył Pentor, od kilku lat klienci rozkładają zakupy na różne dni tygodnia, w zależności od potrzeb. Co ciekawsze, coraz rzadziej odwiedzamy sklepy w niedziele. Do dużych zakupów w ten dzień przyznaje się tylko 2 na 100 Polaków.

Wygodnie, bo blisko

Nasze ulubione sklepy to te, do których czas dojścia nie przekracza 10 minut. 79 proc. Polaków idzie na zakupy nie dłużej niż 10 minut. Większość z nas codzienne zakupy robi w okolicy swojego domu. Według Pentora aż 83 proc. respondentów ma swój ULUBIONY SKLEP, któremu jest wierna. Dotyczy to zwłaszcza osób po 60 roku życia (89 proc.).

– Najważniejsza jest wygoda i dlatego idę do najbliższego sklepu. Wiem, czego się mogę w nim spodziewać. A jeśli ceny są w nim wyższe? Nie kupuję takich ilości jedzenia, by zrujnowało to mój budżet – mówi prof. Halina Kowalska-Pyłka, emerytka.

Małe godne zaufania

Przez ostatnie 10 lat hipermarkety i supermarkety zdominowały rynek. Pentor wyliczył, że 42 proc. Polaków zaopatruje się w sklepach samoobsługowych. Tylko 19 proc. wybiera sklepy, w których towar podaje sprzedawca. Najbardziej przywiązane do tradycyjnych sklepów są osoby najstarsze i o najniższym miesięcznym dochodzie. Małe sklepy wybierają też te osoby, które chcą uniknąć jednorazowych dużych wydatków. Ale nie tylko. Ostatnio znów do łask wracają małe sklepy, w których np. sprzedawane są produkty regionalne. ŚWIEŻE I SPRAWDZONE.

– W swoim ulubionym, malutkim sklepiku kupuję pyszny chleb orkiszowy i biały ser. Do hipermarketów zaglądam tylko po to, by kupić produkty, które się nie psują, typu kawa, herbata – mówi Irena Szafrańska, ekspert Strefy Biznesu.

– Wolę zadać sobie trud i znaleźć taki sklep, w którym mam pewność, że to, co kupuję jest świeże i smaczne – dodaje Czesława Borowik, reportażystka Radia Lublin.

Patrzymy na cenę i datę ważności

Co jeszcze się liczy przy wyborze sklepu? Oczywiście ceny. Aż 97 proc. osób wskazało "niską cenę” jako ważny element decydujący o wyborze placówki handlowej. Wysoka jakość i atrakcyjność towarów to czynnik ważny dla 92 proc. badanych. A 91 proc. zwraca uwagę na miłą obsługę. Nieco mniej ważne jest oddalenie sklepu od miejsca pracy, czy też możliwość płacenia kartami płatniczymi i kredytowymi (choć waga tego ostatniego szybko rośnie).

Gdy już wybierzemy sklep, to zakupy robimy uważnie. 61 proc. Polaków zawsze dokładnie sprawdza DATĘ WAŻNOŚCI TOWARÓW. A 66 proc. respondentów kontroluje za każdym razem cenę wybieranego produktu. – Doskonale znam ceny poszczególnych produktów i zawsze sprawdzam daty przydatności do spożycia – mówi Krzysztof Wiejak.

Nie ufamy promocjom

Polacy nie mają zaufania do reklamowanych produktów. Aż 68 proc. wyraża niechęć do nabywania reklamowanych nowości. Kupują te produkty, które dobrze znają lub wypróbowali. Niechętnie także zmieniają marki kupowanych produktów.

– Bacznie przyglądam się cenom, ale równie uważnie patrzę na markę. Muszę mieć ZAUFANIE DO PRODUCENTA. Nie do końca ufam promocjom. Tani produkt to niekoniecznie musi być dobry produkt – mówi Grażyna Gwiazda, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie. – Im większa promocja i niższe ceny, tym bardziej z daleka trzymam się od takich "okazji” – dodaje Irena Szafrańska.

W raporcie "Zachowania zakupowe Polaków” Pentor zauważa, że od 2007 roku maleje liczba Polaków, którzy kupili produkt wcześniejszej nieplanowany, pod wpływem promocji napotkanej w sklepie. Spada też liczba konsumentów, których promocja skłoniła do zakupu nowej, nieużywanej wcześniej marki towaru. Coraz rzadziej odwiedzamy też sklepy specjalnie z powodu akcji promocyjnych. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn oraz starszych konsumentów.

Po buty do galerii

Jak wynika z badania firmy Market Side, odzież i obuwie kupujemy od kilku lat najchętniej w centrach handlowych. W tej konkurencji zdecydowanie przegrywają tradycyjne sklepy, czy hipermarkety. Statystyczny Polak z dużego miasta średnio ok. 12 razy w roku, czyli raz w miesiącu wybiera się na zakupy do centrum. Częściej niż raz w tygodniu galerię handlową odwiedza 6 proc. ankietowanych, a 9 proc. w ogóle nie robi tam zakupów.

Średni czas spędzony w centrum handlowym to już około 2 GODZINY, wynika z sondażu przeprowadzonego przez Silesia City Center. Rekordziści potrafią spędzić w centrum handlowym nawet 10 godzin.

Panowie lubią galerie

Na co najwięcej wydają klienci centrów handlowych? Ponad 50 proc. wydatków trafia do sklepów z ubraniami, 20 proc. pochłaniają sklepy ze sprzętem, 10 procent restauracje i kawiarnie. 2 proc. trafia do kin, a 15 proc. do sklepów z kosmetykami – wynika z badań Silesia City Center.

Więcej czasu w galeriach spędzają kobiety, średnio ok. 3 godzin, ale aż 26 proc. mówi o ponad 4 GODZINACH. Panom zakupy w galerii zajmują niecałą godzinę. Ale z każdym rokiem rośnie liczba mężczyzn, którzy spędzają czas w centrach handlowych na zakupach. Co ciekawsze, panowie chętnie robią zakupy z kolegami. Najczęściej odwiedzają sklepy ze sprzętem i księgarnie (60 proc.) Sklepy z ubraniami odwiedza tylko 21 proc. panów.

źródła: "Zachowania zakupowe Polaków 2010” Pentor Research International, www.e-gospodarka.pl, www.strefabiznesu.dziennikwschodni.pl

Pozostałe informacje

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

Policjanci zabezpieczali teren, a wojskowi saperzy zajęli się neutralizacją niewybuchów

Leśniczy wziął turystów do lasu. Musieli ściągać policję i saperów

Nie takiego odkrycia spodziewali się turyści, gdy z leśniczym szli na spacer. W lesie w okolicach Lubyczy Królewskiej (pow. tomaszowski) natrafili na niewybuchy z czasów II wojny światowej.

St. kpt. mgr inż. Kamil Bereza (na zdjęciu z prawej) jest od dzisiaj już oficjalnie komendantem straży pożarnej w Krasnymstawie

Strażacy mają komendanta na stałe. Dziś objął stanowisko

Od lutego był pełniącym obowiązki, a dzisiaj st. kpt. mgr inż. Kamil Bereza już oficjalnie objął stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Krasnymstawie.

Franciszkanie FC pokonali Kopaczy FC 8:4

Ruszyły rewanże w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej w Świdniku

Zespoły z grupy „open” rozegrały pierwszą kolejkę rundy rewanżowej Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Pościg zakończył się zatrzymaniem 21-latka

Uciekał przed policją z narkotykami. Zatrzymali go w pościgu

Sceny jak z sensacyjnego filmy rozegrały się minionej nocy w Lublinie. Policja ścigała 21-latka, który nie chciał się zatrzymać do kontroli.

W wypadku brały udział dwa samochody dostawcze i jeden osobowy

Matka i córka w szpitalu. Groźny wypadek wydarzył się nad ranem

38-letnia kobieta i jej 17-letnia córka ucierpiały w wypadku, który dzisiaj rano wydarzył się w miejscowości Płonka (gm. Rudnik).

Do wypadku doszło w poniedziałek po południu

Wypadek w Szczekarowie. 13-latek potrącona na pasach

13-laetni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak w poniedziałek po południu został potrącony przez samochód w Szczekarowie pod Lubartowem.

Parking przy ul. Partyzantów, popularnie zwany w Zamościu „przy PZU”, podobnie jak ten w sąsiedztwie Parku Miejskiego są płatne przez 6 miesięcy w roku

Darmowe parkingi odkorkują Starówkę?

Będzie więcej darmowych miejsc parkingowych w sąsiedztwie Starego Miasta w Zamościu? Z taką propozycją wyszedł przewodniczący osiedla. Prezydent nie powiedział „nie”. Zniesienie opłat, oznaczałoby jednak stratę niemałych pieniędzy.

Do pożaru doszło nocą z poniedziałku na wtorek

Pożar od paneli słonecznych. Spaliło się poddasze

Przez 2 godziny 23 strażaków gasiło minionej nocy pożar na jednym z osiedli w Zamościu. Zapaliły się panele słoneczne, ogień strawił sporą część poddasza.

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Montaż kominka wpływa na wygląd wnętrza, a także na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do jego instalacji pojawia się wiele pytań, w tym dwa zasadnicze: czy montaż kominka jest trudny i czy jego przeprowadzenie wymaga pozwolenia? Zagadnienie budzi wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które dopiero rozważają to rozwiązanie.

Julian Kot dzielnie walczył na czwartym etapie Orlen Wyścigu Narodów

Bardzo dobra jazda Juliana Kota w Orlen Wyścigu Narodów

Tegoroczny Orlen Wyścig Narodów był wyjątkowym dla kibiców w województwie lubelskim. Nasz region był bowiem bardzo mocno reprezentowany w tych najważniejszych zmaganiach orlików w naszym kraju. Impreza organizowana przez LangTeam w tym roku zresztą wykroczyła poza Polskę.

Waldemar Robak

Najpierw kontrola. Później resort kultury odwołał dyrektora szkoły muzycznej

Waldemar Robak nie jest już dyrektorem szkoły muzycznej w Białej Podlaskiej. Ze stanowiska odwołało go ministerstwo kultury.

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium