Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

7 maja 2003 r.
17:13
Edytuj ten wpis

Nie kierujmy się przekorą

Autor: Zdjęcie autora (pai maro)
0 0 A A

Arcybiskup lubelski Józef Życiński mówi, aby podejmując decyzję w sprawie referendum akcesyjnego Polski do Unii Europejskiej, nie kierować się przekorą. Metropolita lubelski wezwał do odrzucenia partyjnych ocen, zachęcał do myślenia kategoriami ojczyzny i Europy oraz do słuchania głosu Jana Pawła II i Kościoła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Odwołując się do naszych królów, do naszych wieszczów narodowych, w święto 3 Maja 2003 biskup Pieronek stwierdził, że Polacy powinni zagłosować w referendum. - Trzeba zwrócić się do obywateli tego kraju, by odpowiedzieli się za, by odpowiedzieli odpowiedzialnością, by teraz, kiedy rzeczywiście, a to się zdarza rzadko, mieli tak wielki wpływ za losy ojczyzny w przyszłości, by nie zawiedli. Referendum, które już za miesiąc rozstrzygnie tę sprawę, będzie dla Polaków poważnym sprawdzianem ich dojrzałości obywatelskiej, ale także egzaminem odpowiedzialności moralnej - powiedział w Krakowie rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie bp Pieronek.
Metropolita lubelski wezwał do odrzucenia partyjnych ocen, zachęcał do myślenia kategoriami Ojczyzny. - W wolnej ojczyźnie nie wolno nam działać, kierując się prawem przekory - powiedział abp Życiński. - Na polskich skrzyżowaniach dziejowych potrzeba nam myślenia w kategoriach ponadpartyjnych, w kategoriach ojczyzny, którą wszyscy mamy wspólną, w kategoriach rodziny ludzkiej, w kategoriach Europy, której przyszłość zależy w dużym stopniu także od roli polskich katolików w kształtowaniu duchowego oblicza zmęczonego kontynentu - stwierdził.
Metropolita lubelski nawiązał do przygotowanego przez biskupów komunikatu, w którym hierarchowie polskiego Kościoła wzywają do udziału w referendum, lecz nie wskazują wprost, jak w nim głosować, w odróżnieniu od episkopatów Litwy i Węgier, wzywających do głosowania za przystąpieniem do UE.
- Polscy biskupi nie użyli podobnego sformułowania, nie dlatego, żebyśmy mieli inne poglądy niż nasi bracia na Litwie czy na Węgrzech, tylko inna była nasza tradycja, inne dramaty historii - zaznaczył abp Józef Życiński. - Litwa doświadczyła bezpośrednio, co to znaczy być jedną z republik, dlatego też innym językiem można do nich przemawiać i innych argumentów trzeba używać - tłumaczył metropolita lubelski.
W Warszawie podczas mszy świętej odprawionej w warszawskiej Bazylice św. Krzyża w intencji ojczyzny, w której uczestniczyli m.in. żona prezydenta Jolanta Kwaśniewska, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Marek Ungier, przedstawiciele rządu i parlamentu, bp polowy Wojska Polskiego gen. Leszek Sławoj Głódź mówił: Nie oglądajmy się na nogę prawą czy nogę lewą czy inną protezę. Nie stańmy się uciążliwą protezą społeczną, która hamuje, nie nadąża, pozwala się wyminąć innym. Nie bądźcie taką obywatelską protezą!
Zdaniem biskupa Europa pamięta o tym, co dwadzieścia lat temu rozpoczęło się na polskiej ziemi. - Wiatr od morza, wiatr Solidarności otworzył bramy wolności w tylu krajach Europy, ogarniętych systemem totalitarnym. To Polska - wielu o tym w Europie pamięta - była tym detonatorem, który rozbił mur berliński. Dlaczego zapomnieli o tym ci, którzy teraz pragną na nowo ten mur wznieść, odwrócić się od Europy, zabarykadować się przed nią niechęcią, obmową i strachem? - pytał bp Głódź.
Biskup polowy Wojska Polskiego powiedział, że wszystkim znane są obawy, które budzi Unia Europejska i wiele z nich jest również obawami Kościoła, m.in. tendencje ujawniające się w życiu społecznym krajów Zachodu, takie jak laicyzacja życia, konsumpcjonizm, odsuwanie Boga poza kontekst życia społecznego, laickie ustawodawstwo, niekiedy negujące podstawowe normy chrześcijaństwa. - Sprawia ból, że z Karty Europy usunięto wszelkie bezpośrednie odwołania do religii. Budzi niepokój, sposób rozwiązywania niektórych zagadnień gospodarczych, sposób naszej partycypacji w europejskim podziale pracy. Budzi obawy rozdział środków finansowych - przyznał hierarcha.
Biskup polowy zwrócił się też z apelem, aby z odwagą podejmować wezwania czasu. - Przed nami stoi dziejowa szansa pełnego otwarcia na wartości europejskie - przekonywał biskup.

Pozostałe informacje

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”
foto
7 maja 2024, 18:00

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

Festiwal po raz ósmy odbędzie się w CSK w Lublinie, w dniach 7-18 maja. Kantor, Mądzik, Szajna – to nazwiska, które będą osią przewodnią wydarzenia. Spektaklom towarzyszyć będą wystawy i specjalne pokazy filmowe. Festiwal zwieńczy Gala Finałowa „Złota Kieszeń”.

Tragedia w Smólsku Dużym. Nie żyje 65-letnia rowerzystka

Tragedia w Smólsku Dużym. Nie żyje 65-letnia rowerzystka

Do śmiertelnego wypadku z udziałem rowerzystki doszło dzisiaj na drodze wojewódzkiej nr 853 w Smólsku Dużym w powiecie biłgorajskim, w gminie Biłgoraj. Kierujący renault potrącił 65-letnią kobietę.

Grupa Azoty Puławy podsumowała niezwykle trudny rok. 2023 zakończył się historyczną stratą

Grupa Azoty Puławy podsumowała niezwykle trudny rok. 2023 zakończył się historyczną stratą

Ponad 600 milionów złotych na minusie – tyle wyniosła strata netto Grupy Azoty Puławy za cały 2023 rok. Tak źle jeszcze dotąd nie było. – Raportowane wyniki, potwierdzają, że poprzednie władze spółki nie potrafiły znaleźć efektywnej odpowiedzi na kluczowe problemy Grupy Azoty Puławy. Zabrakło przede wszystkim kompleksowych działań naprawczych i restrukturyzacyjnych – mówi pełniący obowiązki prezesa Zarządu Grupy Azoty Puławy, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Hubert Kamola.

Wracają pokazy na fontannie multimedialnej. Jutro pierwszy spektakl

Wracają pokazy na fontannie multimedialnej. Jutro pierwszy spektakl

To już jutro! Z początkiem maja, po zimowej przerwie, wracają pokazy na fontannie multimedialnej na placu Litewskim w Lublinie. Na inaugurację sezonu będzie można obejrzeć spektakle „Wieniawski IMPRO” i „Symfonia Nauki”.

42-letni kierowca nie żyje. Dwie osoby trafiły do szpitala

42-letni kierowca nie żyje. Dwie osoby trafiły do szpitala

Do tragicznego wypadku doszło we wtorkowe popołudnie na drodze powiatowej pomiędzy Białą Podlaską a Rokitnem. W zderzeniu trzech aut osobowych śmierć na miejscu poniósł 42-letni kierowca volkswagena. Do szpitala trafiły dwie osoby.

MKS FunFloor Lublin w środę zagra z Młynami Stoisław Koszalin

MKS FunFloor Lublin w środę zagra z Młynami Stoisław Koszalin

To będzie przygotowanie do rywalizacji w Orlen Pucharze Polski

Pacjencie, tu możesz się poskarżyć!

Pacjencie, tu możesz się poskarżyć!

Całodobowo i 7 dni w tygodniu działa bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta. Można otrzymać wsparcie i pomoc zwłaszcza w nagłych przypadkach, które zagrażają zdrowiu lub życiu.

Katarzyna Nosowska wystąpi na Świdnik Air Festival

Katarzyna Nosowska wystąpi na Świdnik Air Festival

Kolejna gwiazda Świdnik Air Festival ogłoszona. 15 czerwca na scenie wystąpi Katarzyna Nosowska.

Trudne wyzwanie KUL. Uczelnia będzie kształciła specjalistów psychoterapii uzależnień

Trudne wyzwanie KUL. Uczelnia będzie kształciła specjalistów psychoterapii uzależnień

Media społecznościowe, gry, alkohol to najczęstsze powody uzależnień, zwłaszcza wśród młodzieży. KUL będzie kształcił specjalistów pomagających osobom zmagającym się z tego typu problemami.

Sławomir Ćwik liderem lubelskiej listy Trzeciej Drogi w wyborach do Europarlamentu. Kto jeszcze kandyduje?
WYBORY 2024

Sławomir Ćwik liderem lubelskiej listy Trzeciej Drogi w wyborach do Europarlamentu. Kto jeszcze kandyduje?

Posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego otwierają lubelską listę koalicyjnej Trzeciej Drogi. W gronie 10 kandydatów znaleźli się także były marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski oraz Henryk Smolarz, były poseł, a obecnie szef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Tutaj w czasie majówki wystąpią utrudnienia w ruchu

Tutaj w czasie majówki wystąpią utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją w Lublinie obchodów świąt majowych, a także wielkanocnych z kalendarza juliańskiego i Dni Kultury Studenckiej w czasie majówki mieszkańców stolicy regionu czeka sporo utrudnień na drogach.

Pierwszy raz na jachcie. Jak przygotować się do żeglarskiej przygody na Mazurach?

Pierwszy raz na jachcie. Jak przygotować się do żeglarskiej przygody na Mazurach?

Marzysz o przecięciu błękitnych fal, czując wiatr we włosach, ale nigdy nie miałeś okazji stanąć za sterem? Mazury, znane jako Kraina Tysiąca Jezior, oferują idealne warunki dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją żeglarską przygodę. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, krystalicznie czyste wody i przyjazna atmosfera sprawiają, że jest to doskonałe miejsce zarówno dla doświadczonych żeglarzy, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę na wodzie.

Górski chillout. Jak spędzić leniwy weekend w Bukowinie Tatrzańskiej?

Górski chillout. Jak spędzić leniwy weekend w Bukowinie Tatrzańskiej?

Zapomnij o zgiełku codzienności i otwórz się na spokój, jaki oferują góry. Bukowina Tatrzańska, zakątek pełen malowniczych pejzaży i górskiej ciszy, jest jak balsam dla duszy szukającej odpoczynku. Odkryj z nami, jak cieszyć się każdą chwilą, delektując się pięknem i spokojem, jakie niesie ze sobą Bukowina Tatrzańska.

Za nami spotkania trzeciej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami spotkania trzeciej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Kopacze FC dostali solidne lanie 3:17 od Kelnerów MTS Akapelka, Franciszkanie FC okazali się gorsi od Piekarzy Adampol Team (3:6), a Bukmacherzy FC Wahadłowi, po emocjonującym meczu, ulegli Ekologom Eco-World 7:9

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium