Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

15 września 2009 r.
12:41
Edytuj ten wpis

Pod władzą najeźdźcy

0 0 A A

Okupanci nie czuli większej potrzeby, by inwestować w Lublinie. Bodajże największym przedsięwzięciem był obóz na Majdanku. Ale też nie poczynili proporcjonalnie tak wielkich zniszczeń, jak w Warszawie. A nawet chcieli odbudować Stare Miasto, by udowodnić, że Lublin to... niemiecki gród.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Niemcy nie przewidywali specjalnych rewolucji w mieście – przyznaje Grażyna Jakimińska, kierownik Muzeum Historii Miasta Lublina. – Nadali większe znaczenie kościołowi ewangelickiemu i uczynili Ogród Saski parkiem w stylu Tyrolskim. Postawili tam m.in. piwiarnię.

Nie oznacza to, że okupanci nie mieli żadnych planów wobec Lublina. W lipcu 1941 roku Heinrich Himmler zdecydował, że w mieście powstanie specjalna dzielnica przeznaczona m.in. dla esesmanów. Miała pomieścić aż 60 tys. ludzi.
Szczególny nacisk projektanci mieli położyć na teren Starego Miasta. Hitlerowcy wmawiali, że to niemieckie miasto, bo w zamierzchłej przeszłości było oparte na prawie niemieckim. Mało tego, doszukiwali się tu wręcz pomników niemieckiej architektury. Być może dlatego częściowa odbudowa zniszczeń na Starym Mieście zaczęła się już w październiku 1939 r.
W swej propagandzie mającej wmówić nam germańskość Lublina okupanci posuwali się bardzo daleko. W jednym z materiałów z tamtych lat można było przeczytać, że "pierwsza wojna światowa była ciężkim okresem próby dla niemieckości Lublina. W 1915 roku niemieccy wieśniacy byli wywiezieni w głąb Rosji (...). W niedługim czasie przypadło miasto zmartwychwstałej Polsce.
Jednak dwudziestoletnie polskie panowanie pozostało tylko epizodem. Bowiem 18 września 1939 roku powróciła do Lublina zwycięska armia Wielkich Niemiec”.
Niemcom o wiele lepiej niż inwestycje wychodziły zmiany nazw ulic. W sumie około stu. 1 września 1940 r. w pierwszą rocznicę wybuchu wojny na pl. Litewskim zorganizowano wielkie uroczystości z okazji przemianowania placu na Adolf Hitler Platz. I tak np. ul. Ruska stała się Świdnikerstrasse, Al. Racławickie – Warschauerstrasse, a Skłodowskiej – Reinhard-Heydrich-Strasse.
W 1940 r. generalny gubernator zgodził się na zaciągnięcie przez Zarząd Miejski 1,75 mln zł pożyczki na przebudowę jezdni Krakowskiego Przedmieścia, wybrukowanie ul. Kąpielowej, budowę bocznicy kolejowej dla Elektrowni Miejskiej, budowę mostu na Czerniejówce w ciągu ul. Pawiej, czy też uregulowanie Bystrzycy. Cały czas działała Nadzwyczajna Komisja Budowlana, która miała opracować wytyczne do odbudowy Lublina.

W styczniu 1941 Zarząd Miejski przymierzał się do kontynuacji budowy stadionu koło Bystrzycy, przebudowy Al. Racławickich, ul. Staszica, uliczek Starego Miasta, ul. Lubomelskiej, Wieniawskiej i budowę ul. Startowej.
Największą inwestycją okupanta był obóz koncentracyjny na Majdanku. Polecenie jego budowy zostało wydane we wrześniu 1941 r. Dwa miesiące później prace były zaawansowane tak mocno, że obóz był już zdolny przyjąć 10 tys. więźniów. W czerwcu 1942 r. obóz został podłączony do miejskiej sieci kanalizacyjnej, wtedy też uruchomione zostało tu krematorium.
W lipcu 1942 r. Elektrownia Miejska musiała na polecenie Niemiec zastąpić miedzianą sieć przesyłową siecią wykonaną z aluminium. Najeźdźca zyskał w ten sposób 70 ton miedzi. W ramach planów zgermanizowania Lublina (który przed wojną liczył 140 tys. mieszkańców, w lipcu 1943 r. miał 89 tys., a docelowo miał mieć tylko 60 tys. mieszkańców, by stworzyć miejsce dla ludności niemieckiej) Himmler planował m.in. rozbudowę sieci sanitarnej, do której wykorzystane miały być materiały z rozbiórki wyburzonego getta w Warszawie.
Jesienią 1943 r. Niemcy spodziewali się już, że nie wygrają tej wojny i że będą musieli ewakuować się z Lublina pod naporem wojsk radzieckich. Wtedy też powstał plan zakładający zniszczenie przy użyciu bomb zegarowych wielu obiektów na terenie miasta. Wśród nich był gmach Poczty Głównej, Zamek, elektrownia, wszystkie urządzenia wodociągów i kanalizacji, a także obóz na Majdanku.
Z piwiarni i innych obcych elementów, które hitlerowcy postawili w Ogrodzie Saskim nie zostało już nic. – Wyrzuciliśmy to wszystko jak tylko można było to wyrzucić – mówi Jakimińska.

Pozostałe informacje

Świdniczanka mocno postraszyła KSZO Ostrowiec Świętokrzyski [zdjęcia]
galeria

Świdniczanka mocno postraszyła KSZO Ostrowiec Świętokrzyski [zdjęcia]

W spotkaniu 28. kolejki trzeciej ligi Świdniczanka Świdnik zremisowała bezbramkowo z KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski

Lublinalia - dzień drugi (zdjęcia)
galeria

Lublinalia - dzień drugi (zdjęcia)

Piątkowe Lublinalia przyciągnęły prawdziwe tłumy. Kolejka oczekujących ciągnęła się przez całą ulicę Bernardyńską.

Górnik Łęczna wciąż w grze o PKO BP Ekstraklasę [zdjęcia]
galeria

Górnik Łęczna wciąż w grze o PKO BP Ekstraklasę [zdjęcia]

Bardzo ważna wygrana na swoim stadionie Górnika Łęczna. Po dwóch domowych porażkach podopieczni trenera Pavola Stano pokonali Odrę Opole i wciąż mogą myśleć o grze w barażach o PKO BP Ekstraklasę

MKS Funfloor Lublin w finale Orlen Pucharu Polski

MKS Funfloor Lublin w finale Orlen Pucharu Polski

W środę MKS Funnfloor Lublin pokonał na wyjeździe Młyny Stoisław Koszalin w ramach Orlen Superligi Kobiet. W piątek podopieczne trener Edyty Majdzińskiej wygrały z tymi samymi rywalkami w półfinale Orlen Pucharu Polski i o trofeum zagrają z Zagłębiem Lubin

Świdnik. Wiwat maj, trzeci maj
galeria

Świdnik. Wiwat maj, trzeci maj

W Świdniku uczczono 233. rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 maja. Święto jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej.

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin rozpocznie walkę o to, żeby zakończyć sezon z jakimś trofeum. Na początek turnieju Final Four w Kaliszu wicemistrzynie Polski zmierzą się z Młynami Stoisław Koszalin

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska rozpoczęły bój o dwa zwycięstwa

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska rozpoczęły bój o dwa zwycięstwa

W 29. serii spotkań dwaj przedstawiciele naszego regionu wystąpią na boiskach rywali

Wisła Grupa Azoty Puławy zagra na wyjeździe z Radunią Stężyca

Wisła Grupa Azoty Puławy zagra na wyjeździe z Radunią Stężyca

Po niezwykle ważnym domowym zwycięstwie nad Skrą Częstochowa Wisła Grupa Azoty Puławy w sobotę (godz. 12) powalczy o punkty w Stężycy z tamtejszą Radunią

Barwny korowód polonezem uczcił 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja
ZDJĘCIA
galeria

Barwny korowód polonezem uczcił 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

Już od 14 lat święto Konstytucji 3 maja lublinianie czczę uroczystym polonezem. W korowodzie biorą udział władze miasta i członkowie zespołu im. Wandy Kaniorowej. W tym roku uczestnicy dopisali i padł rekord.

Pijany nie pojechał dalej – zatrzymał go inny kierowca
KRASNYSTAW

Pijany nie pojechał dalej – zatrzymał go inny kierowca

Policjanci zatrzymali 49-letniego obywatela Gruzji, który prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Udało się to dzięki obywatelskiej postawie innego kierowcy, który powiadomił służby.

Niech nam żyje 3 maja - uroczyste obchody święta w Lublinie
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Niech nam żyje 3 maja - uroczyste obchody święta w Lublinie

W Lublinie trwają obchody święta Konstytucji 3 Maja. Po części oficjalnej zaplanowano rodzinny piknik oraz spacer szlakiem konstytucji.

Najlepsi zawodnicy i trenerzy Orlen Basket Ligi

Najlepsi zawodnicy i trenerzy Orlen Basket Ligi

Victor Sanders z Anwilu Włocławek został MVP sezonu zasadniczego

Uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym
galeria

Uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym

W Lublinie rozpoczęły się obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. Uroczystości rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miasta z udziałem prezydenta miasta Krzysztofa Żuka, wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego oraz miejskich radnych, przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, konsulów oraz lubelskich posłów, senatorów oraz służb mundurowych.

Prawie 6 kg narkotyków zabezpieczyli lubelscy policjanci

Prawie 6 kg narkotyków zabezpieczyli lubelscy policjanci

Lubelscy kryminalni zatrzymali mężczyznę, który w wynajmowanej piwnicy przechowywał hurtowe ilości narkotyków. Wśród znalezionych rzeczy była marihuana, mefedron, grzybki halucynogenne oraz tabletki ekstazy.

Ciężki czas dla strażaków. Potrzebny był samolot gaśniczy
ZDJĘCIA
galeria

Ciężki czas dla strażaków. Potrzebny był samolot gaśniczy

Słoneczna i ciepła pogoda sprzyja spacerom i przebywaniu na świeżym powietrzu. Niestety to także czas gdy o pożar w lesie czy na łące nie trudno.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium