Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2012 r.
21:23
Edytuj ten wpis

Konkurs rowerowy: Trasa Puławy-Nałęczów-Kazimierz Dolny-Janowiec

0 0 A A
Po drodze warto zatrzymać się w Kazimierzu Dolnym (Czytelnik Krzysztof)
Po drodze warto zatrzymać się w Kazimierzu Dolnym (Czytelnik Krzysztof)

Publikujemy pierwszą trasę przysłaną na konkurs Dziennika Wschodniego "Opisz trasę, wygraj rower". Wyprawę z Puław przez Nałęczów, Kazimierz Dolny, do Janowca zaproponował nasz Czytelnik, pan Krzysztof.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Trasa: Puławy-Nałęczów-Kazimierz Dolny-Janowiec

Pierwsze miejsce na mojej trasie zajmują Puławy, gdzie zachowało się kilka cennych zabytków, położonych w obrębie kompleksu parkowo-pałacowego nad skarpą wiślaną.

Najbardziej znaną i okazałą budowlą jest pałac Czartoryskich, wzniesiony przez Lubomirskich, a po zniszczeniu przez Szwedów odbudowany w stylu klasycystycznym przez rodzinę Czartoryskich. Centralne fragmenty pałacu udostępnione są turystom.

Mało kto wie, że Puławy są ważnym w naszym kraju ośrodkiem muzealnictwa. Powstało tu pierwsze w Polsce muzeum i zarazem najstarsze muzeum w Europie Środkowej. Mowa o Świątyni Sybilli - niezwykle ciekawej budowli, w której w 1801 roku Izabela Czartoryska założyła muzeum mające pobudzać do patriotyzmu w okupowanej Polsce.

Poza tym, w parku znajdują się: Dom Gotycki, Dom Grecki, Brama Rzymska, Altana Chińska czy Domek Żółty zwany Aleksandryjskim, gdyż zamieszkiwał go car Aleksander II.

Następnym miejscem jest Nałęczów, czyli wspaniałe uzdrowisko kardiologiczne, leżące w obrębie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Historia tego uzdrowiska sięga aż 1878 roku. Od wieków sercem miejscowości jest Park Zdrojowy założony w XVIII wieku przez Stanisława Małachowskiego. To tutaj znajdują się najważniejsze i najpiękniejsze zabytki związane z uzdrowiskiem.

Według mnie jednym z piękniejszych są Stare Łazienki ulokowane nieco na uboczu. W centrum natomiast, nad stawem, wznosi się Sanatorium Książę Józef. Niedaleko jest też Pijalnia Wód Mineralnych, Palmiarnia i inne obiekty.

Alejki prowadzą pomiędzy okazałym starodrzewiem ze starannie dobranymi gatunkami drzew rodzimych i nie tylko. Poza parkiem warto zobaczyć zabytkowe wille drewniane, które dziś zamienione są na pensjonaty i muzea, m.in. Chatę Stefana Żeromskiego - dawną letnią pracownię pisarza, a obecnie Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.

Kolejnym miejscem jest Kazimierz Dolny - miasto artystów, bo tak bywa nazywany Kazimierz Nad Wisłą, to miejscowość o niesamowitym klimacie, odczuwanym nie tylko na magicznym Rynku, ale i na pobliskich uliczkach.

Kazimierz malowniczo ulokował się w Małopolskim Przełomie Wisły. Ciekawych miejsc jest w Kazimierzu Dolnym wiele.

Polecam Rynek z charakterystyczną studnią i wspaniałymi kamienicami, szczególnie kamienicami Przybyłów z bogato zdobionymi fasadami. Stoi tutaj również piękny kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, a dalej można wspiąć się, by zobaczyć ruiny zamku, zbudowanego ponoć przez Kazimierza Wielkiego i basztę, z której roztacza się wspaniała panorama okolicy.

Ponad Rynkiem wznosi się też wzgórze Trzech Krzyży. Przy ulicy Senatorskiej łączącej Rynek z bulwarem nadwiślańskim stoją piękne kamienice, m.in. kamienica Celejowska z Oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego, a przy ulicy Puławskiej natomiast zachowały się liczne zabytkowe spichlerze, m.in. Spichlerz Ulanowskich z Muzeum Przyrodniczym. W wielu z nich mieszczą się luksusowe hotele.

Ostatnie miejsce na mojej trasie to sąsiadujący z Kazimierzem Dolnym - Janowiec. Obie miejscowości położone są malowniczo nad brzegiem Wisły i połączone przeprawą promową.

Choć dziś Janowiec jest zaciszną wioską, niegdyś było to miasto o dużym znaczeniu. Prawa miejskie Janowiec otrzymał już w 1537 roku na podstawie przywileju otrzymanego od króla Zygmunta Starego. Na początku XVI wieku powstał tu wspaniały zamek wybudowany przez Michała i Piotra Firlejów. Okazałe ruiny tego potężnego zamku wznoszą się ponad Janowcem do dnia dzisiejszego i stanowią Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Tuż obok zamku znajduje się ciekawy zespół dworski - niewielki skansen złożony z dworu Wierzbickich, spichlerza, stodoły i lamusa. Schodząc ze wzniesienia, trafiamy na urokliwy rynek, przy którym stoi zabytkowy kościół z około 1350 roku. Za czasów Firlejów został gruntownie przebudowany w stylu renesansowym, w jego wnętrzu znajduje się nagrobek tej rodziny dłuta Santi Gucciego z Florencji.

Nasz konkurs: Opisz trasę, wygraj rower

Masz pomysł na ciekawą wyprawę rowerową i chcesz się nim podzielić? Opracuj propozycję trasy, a w nagrodę możesz zdobyć rower miejski Elops 3 B'TWIN! Zapraszamy do nowej zabawy Dziennika Wschodniego.

Propozycje tras można wysyłać do redakcji drogą e-mailową na adres rowery@dziennikwschodni.pl. Zdjęcia i mapy można dołączyć do e-maila. Wszystkie Wasze propozycje trafią do serwisu rowerowego Dziennika Wschodniego, który można znaleźć pod adresem www.dziennikwschodni.pl/rowery.

Przeczytaj więcej o konkursie:

Nasz konkurs: Opisz trasę, wygraj rower

Pozostałe informacje

Zdaniem gminy – wykonanie tej drogi było istotne zarówno z punktu widzenia infrastruktury drogowej jak i bezpieczeństwa mieszkańców

Betonzowe pobojowisko, czy potrzebna inwestycja? Spór o drogę w Starym Uścimowie

Na trasie parku krajobrazowego zostały wycięte 200-letnie drzewa, a w ich miejsce wylany asfalt. – To nieodwracalna decyzja dla przyszłych pokoleń – twierdzą mieszkańcy.

Straty szacowane są na 900 zł.
Biała Podlaska

Nie miał jak wrócić do domu, więc… wybił szybę wiaty przystankowej

Gdy okazało się, że wszystkie autobusy odjechały, 32-latka poniosły emocje. Teraz grozi mu więzienie

Gala Kultury za nami. Nagrody i pieniądze rozdane
Zdjęcia
galeria

Gala Kultury za nami. Nagrody i pieniądze rozdane

Poznaliśmy laureatów Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok 2023. Podczas Gali Kultury, która odbyła się w piątkowy wieczór w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach.

Weekendowe szaleństwa w Berecie
foto

Weekendowe szaleństwa w Berecie

Weekend to czas, w którym zaczyna się prawdziwa zabawa! Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z weekendowych szaleństw w Beretowym stylu! Zobaczcie, co się działo na parkiecie. Tak się bawi Lublin!

Tegoroczny „Bieg po uśmiech” odbywa się w wyjątkowym dla Stowarzyszenia czasie
Nasz Patronat

Kraśnik. 28. „Bieg po uśmiech” SOS Wiosek Dziecięcych

To już tradycja – zawodowcy i amatorzy już dzisiaj połączą swoje siły we wspólnym „Biegu po uśmiech”. Na terenie programu SOS Wioski Dziecięce w Kraśniku dzisiaj wielkie święto dobroczynności połączone z dobrą zabawą i rywalizacją sportową.

Pozytywnie zakręceni znów w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Pozytywnie zakręceni znów w Lublinie

Już jutro, w niedzielę, 9 czerwca, Plac Litewski w Lublinie stanie się miejscem niezwykłego wydarzenia. Od godziny 11:00 do 16:00 będzie można uczestniczyć w czternastym festynie "Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych", który co roku przyciąga entuzjastów i miłośników nietypowych hobby.

Na jednym tankowaniu minimum 300 km. Lublin kupi 20 autobusów wodorowych

Na jednym tankowaniu minimum 300 km. Lublin kupi 20 autobusów wodorowych

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie ogłosiło przetarg na zakup 20 autobusów wodorowych. Wartość zamówienia to 80 mln zł.

Zielony potwór z napędem na tył
Do Wozu
film

Zielony potwór z napędem na tył

Zapraszamy na kolejny odcinek z serii "Do Wozu!". Dziś gościmy zielone BMW E46 compot z legendarnym silnikiem 3.0 d, który generuje oszałamiającą liczbę koni mechanicznych!

Donice z kwiatami na Placu Chopina to jeden ze zwycięskich małych projektów BO. Innym wykonanym zadaniem na placu jest wiata z ładowarkami do telefonów komórkowych

Jak ulepszyć Puławy? Urzędnicy już czekają na pomysły

Tężnie solankowe, darmowe zajęcia sportowe, sterylizacja zwierząt, ławki, kwietniki, zabawki, publikacje, występy artystyczne, murale - to przykładowe pomysły, jakie można składać w ramach puławskiego budżetu obywatelskiego. Trwa nabór wniosków do nowej edycji na rok 2025.

Kibice w Lublinie znowu byli świadkami wysokiego zwycięstwa Orlen Oil Motoru
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Kibice w Lublinie znowu byli świadkami wysokiego zwycięstwa Orlen Oil Motoru

KIbice Orlen Oil Motoru znowu mieli powody do radości. Ich pupile bez najmniejszych problemów pokonali ZOOleszcz GKM Grudziądz 40:20. Efekt? Po ośmiu kolejkach "Koziołki" mają na koncie komplet punktów. Mecz musiał zostać przerwany po dziesięciu biegach, z powodu opadów deszczu. Sprawdźcie jak kibicują w Lublinie.

Probierz zdecydował. Znamy ostateczną kadrę na Euro 2024

Probierz zdecydował. Znamy ostateczną kadrę na Euro 2024

Po meczu z Ukrainą selekcjoner reprezentacji Polski ogłosił ostateczną kadrę Biało-Czerwonych na Euro 2024

Arkadiusz Milik w meczu z Ukrainą doznał kontuzji

Polska lepsza od Ukrainy w sparingu przed Euro 2024

W pierwszym meczu towarzyskim w trakcie przygotowań do Euro 2024 reprezentacja Polski po dobrej grze pokonała na PGE Stadionie Narodowym Ukrainę 3:1. Jednak w spotkaniu groźnie wyglądającego urazu doznał Arkadiusz Milik i jego wyjazd na mistrzostwa Europy do Niemiec stanął pod znakiem zapytania

Kamil Wojtkowski w koszulce Motoru rozegrał 40 meczów

Pomocnik żegna się z Motorem Lublin

Kamil Wojtkowski to kolejny zawodnik, który nie będzie w sezonie 24/25 występował w Motorze Lublin. W piątek beniaminek PKO BP Ekstraklasy poinformował, że umowa 26-latka nie zostanie przedłużona.

Michał Paluch zdobył w piątek dwa gole

Udany mecz na koniec sezonu. Świdniczanka jako pierwsza zatrzymała Siarkę

W sezonie 2023/2024 Siarka Tarnobrzeg zanotowała przed własną publicznością: 14 zwycięstw, dwa remisy i jedną porażkę. Na wiosnę mogła się za to pochwalić kompletem siedmiu zwycięstw. Niedawno rozbiła nawet Wieczystą Kraków 6:2. Dopiero w piątek, przy okazji ostatniej serii gier gospodarzy zatrzymała Świdniczanka. Goście przegrywali już 0:2, ale w końcówce zdobyli dwa gole i pozytywnym akcentem zakończyli rozgrywki.

Marsz kibiców Orlen Oil Motoru pod ratusz. „Walczymy o nowy stadion” [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Marsz kibiców Orlen Oil Motoru pod ratusz. „Walczymy o nowy stadion” [zdjęcia, wideo]

Zgodnie z planem, po meczu z ZOOleszcz GKM Grudziądz kibice Orlen Oil Motoru ruszyli pod ratusz, aby powalczyć o nowy stadion żużlowy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

sprzedam siedlisko

Karczmiska Pierwsze

0,00 zł

Praca -> Zatrudnię

praca w Holandii

Wałcz

16,00 zł

Nauka -> Inne

poszukuję korepetytora

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

Zamość

55,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

redukc

Zamość

55,00 zł

Komunikaty