Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

29 czerwca 2017 r.
0:15

Jak powinna się odżywiać kobieta w ciąży?

Autor: Zdjęcie autora Promocja
0 8 A A

Sposób odżywiania się w ciąży jest jednym z najważniejszych aspektów, który będzie wpływał na prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu. Jest to okres w którym kobieta w szczególny sposób powinna kontrolować swoje posiłki, a w tym dostarczane organizmowi składniki odżywcze, mineralne i witaminy. Będzie to miało wpływ zarówno na rozwój dziecka w okresie płodu jaki i w dzieciństwie, a nawet w dorosłości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W okresie ciąży zapotrzebowanie na energię wzrasta, przez co należy zwiększyć ilość dostarczanych kalorii. Jest to spowodowane rozwojem płodu, łożyska i tkanek matczynych.  Gdy zwiększa się masa ciała kobiety w ciąży, wzrasta również podstawowa przemiana materii. W pierwszych dniach ciąży zwiększona kaloryczność powinna być znikoma. Na wzrost ilości dostarczanych kalorii należy zwrócić uwagę pod koniec I trymestru, w II i III trymestrze. Szacuje się, iż w I trymestrze wzrost kaloryczności powinien wynosić ok. 150kcal/dobę. Jeśli natomiast kobieta przed okresem ciąży nie miała niedowagi, nie ma potrzeby zwiększania kaloryczności. Według polskich norm żywienia w II trymestrze kaloryczność należy zwiększyć o 360kcal/dobę, natomiast w III o 475kcal/dobę. Na całkowitą przemianę materii będą miały wpływ takie czynniki jak: wiek, masa ciała kobiety przed zajściem w ciążę, aktywność fizyczna, rodzaj wykonywanej pracy i styl życia. Nie wolno dopuścić również do rozwoju otyłości u kobiety w ciąży, ponieważ będzie to bezpośrednio korelowało z masą urodzeniową dziecka. Kobiety borykające się z nadwagą i otyłością w szczególny sposób powinny zwrócić uwagę na sposób odżywiania się, aby dostarczać organizmowi niezbędne składniki odżywcze, które nie będą źródłem zbyt dużej ilości kalorii. Na pewno należy wykluczyć produkty wysokokaloryczne takie jak chipsy, słodycze, żywność typu fast-food, które dostarczają tylko „pustych kalorii”. W zamian tych produktów należy wprowadzić żywność pełnowartościową.

 



 

Białko – największe zapotrzebowanie na białko występuje w drugiej połowie ciąży. Z polskich norm żywienia można odczytać, iż kobiety ciężarne białko powinny spożywać w ilości 1,2g/kg mc. na dobę. 60% powinno stanowić białko zwierzęce. Ze względu na zagrożenia mikrobiologiczne kobiety w ciąży powinny unikać takich produktów jak: surowe mięso i ryby, niepasteryzowane mleko, sery pleśniowe z niepasteryzowanego mleka. Pozostałą część 40% powinno stanowić białko roślinne.

Źródła pełnowartościowego białka zwierzęcego: mleko i jego przetwory, mięso zwierząt, drobiu i ryb.

Źródła pełnowartościowego białka roślinnego: rośliny strączkowe - fasola, groch, bób czy soja.

 

Tłuszcz – w zapotrzebowaniu dziennym na energię tłuszcz powinien stanowić 20 – 30% całodziennej energii. Warto zwrócić uwagę, aby wyeliminować z diety nasycone kwasy tłuszczowe. Istotną rolę będą odgrywały natomiast niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe w tym z grupy omega – 3. Należy również zwrócić uwagę na stosunek kwasów omega-6 do omega-3, który nie powinien przekraczać 4:1.

Źródła NNKT z grupy omega – 3: tłuste ryby takie jak śledź, makrela, łosoś oraz olej rzepakowy, orzechy włoskie, siemię lniane.

Źródła NNKT z grupy omega – 6: omega-6 są oleje: słonecznikowy, kukurydziany, sojowy, z wiesiołka

 

Węglowodany – są podstawowym źródłem energii dla każdego z nas, powinny one pokrywać 55-60% całodziennej energii. Zawsze należy wybierać w przewadze węglowodany złożone. Są one trawione znacznie dłużej niż węglowodany proste przez układ pokarmowy, dzięki czemu dostarczają energię organizmowi stopniowo, zapobiegając skokom cukru we krwi,.

Źródła węglowodanów złożonych: pełne ziarna zbóż, warzywa bogate w skrobię i warzywa strączkowe. 

Błonnik – ważny z punktu profilaktyki zaparć u kobiety ciężarnej. Zalecane dzienne spożycie błonnika to 20 - 40g na dobę.

Źródła błonnika: produkty zbożowe (np. grube kasze, pieczywo razowe, płatki owsiane), warzywa (np. marchew, brokuły, seler) oraz owoce (np. jabłka, pomarańcze, brzoskwinie)


Składniki mineralne i witaminy – kobiety w ciąży powinny zwracać również szczególną uwagę na składniki mineralne i witaminy, które dostarczają swojemu organizmowi. Przy niedoborach witaminy D, folianów, jodu, żelaza i cynku może dochodzić do zaburzeń rozwoju płodu. Dlatego też, posiłki kobiet w ciąży powinny być odpowiednio zbilansowane, aby pokrycie tych składników było zawsze jak najbardziej zbliżone 100%. Tu warto również sięgnąć po ogólnodostępne suplementy, które pomogą to zapotrzebowanie pokryć. Szczególnie istotny będzie tu kwas foliowy, który powinien być suplementowany już przed planowaną ciąża. Co do żelaza, powinno być ono również suplementowane w dawce 30mg dziennie, a w przypadku niedokrwistości 60- 120mg – zawsze jednak pod nadzorem lekarza. Wzrasta również zapotrzebowanie na jod do 220mg na dobę, a suplementacja powinna wynosić 150μg. Natomiast jako wystarczający poziom suplementacji Wit. D według polskich zaleceń dietetycznych to dawka 400IU/d, a od II trymestru to 800 – 1000 IU/d.

Oczywiście program suplementacji powinien  być indywidualnie dopasowany do ciężarnej i uzależniony od dotychczasowych nawyków żywieniowych. Istotne jest, aby dieta kobiet w ciąży była urozmaicona, przez co w łatwiejszy sposób będzie można pokryć zapotrzebowanie na poszczególne składniki. Właściwy dobór składników będzie zapobiegał ewentualnym niedoborom pokarmowym.

Woda – nie należy również zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Woda będzie niezbędna do produkcji płynu owodniowego oraz do prawidłowego rozwoju i funkcji tkanek płodu. Zapotrzebowanie na wodę u kobiet w ciąży od samego początku wzrasta o najmniej 300 ml na dobę. W sumie kobiety w ciąży powinny dziennie dostarczać organizmowi 2300 ml. Jest ona również ważna,  przy redukcji uciążliwych dolegliwości ciążowych takich jak: poranne mdłości, wymioty, zaparcia, suchość skóry i infekcje dolnego odcinka dróg moczowych. Istotna jest również temperatura spożywanej wody, zaleca się, aby wynosiła ona ok. 15⁰C. Należy unikać napojów gazowanych, kofeinowych i alkoholi. Nie ma bezpieczniej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży, dlatego powinien być całkowicie wyeliminowany z diety.

Podsumowanie:

Szczególnie w okresie ciąży jest ważny styl żywienia kobiety. Powinien się opierać na prawidłowych i racjonalnych zasadach żywienia z uwzględnieniem odpowiedniej podaży energii, podziału makroskładników i dostarczanych składników mineralnych i witamin. Należy zwrócić uwagę również na suplementację tych składników, na które w czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie. W okresie ciąży warto skonsultować swój sposób odżywiania z dietetykiem, ponieważ istnieje coraz więcej badań udowadniających, iż niedobory żywieniowe matki zwiększają podatność na miażdżycę w późniejszych okresach. W dorosłym życiu u takich osób występuje częściej nietolerancja glukozy, nadciśnienie tętnicze, otyłość i choroba niedokrwienna serca. Wybierając dietetyka warto skorzystać z wyszukiwarki dietetyków jaką daje nam Kcalmar.com. Poprzez wybranie specjalizacji, która nas interesuje, w tym przypadku – ciąża, mamy podgląd do profilu publicznego danego dietetyka, gdzie możemy sprawdzić opinie innych pacjentów i umówić się bezpośrednio na wizytę. Dodatkowe informacje na temat odżywiania w ciąży można uzyskać na specjalistycznym blogu https://kcalmar.com/blog/ 

 

Pozostałe informacje

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci
LUBLIN/WIDEO
film

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci

Lubelscy policjanci pomogli 39-letniej kobiecie, która nie dawała oznak życia. Wokół byli inni przechodnie.

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

W czwartek na zakończenie 29. kolejki Fortuna I Ligi bezbramkowo zremisował w Katowicach z tamtejszym GKS. Jak spotkanie oceniają szkoleniowcy obu ekip?

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin otrzymał grant w wysokości ponad 900 tysięcy zł z funduszy europejskich i państwowych na wdrożenie rozwiązań informatycznych z zakresu cyberbezpieczeństwa. Szkoły w mieście otrzymają dostęp do bezpiecznej sieci bezprzewodowej, a infrastruktura sieciowa Urzędu Miasta będzie lepiej chroniona.

Poważny sprawdzian Padwy Zamość, AZS AWF Biała Podlaska zagra z Anilaną

Poważny sprawdzian Padwy Zamość, AZS AWF Biała Podlaska zagra z Anilaną

W 28. kolejce KPR Padwa Zamość zmierzy się już w piątek o godzinie 19 z Handball Stalą Mielec. W sobotę, o godzinie 18 przed swoimi kibicami zaprezentują się szczypiorniści AZS AWF Biała Podlaska.

Wreszcie będzie przyjemnie  -  pogoda na weekend
Pogoda na weekend
film

Wreszcie będzie przyjemnie - pogoda na weekend

Po chłodach wreszcie pogoda będzie bardziej przyjemna. Napływające ciepłe powietrze już odczuwamy. Tradycyjnie w piątkowe przedpołudnie prezentujemy prognozę pogody na weekend. Przygotowali ją meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje ją Gabriela Szewczyk.

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol
LUBLIN

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol

Policjanci z Lublina złapali mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania przez ostatnie 5 lat. Wystawiona za nim została czerwona nota Interpolu oraz ENA. Mężczyzna został znaleziony na terenie Anglii i został ekstradowany do Polski.

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium