czwartek, 22 marca 2018 r.

Artykuły sponsorowane

Jak powstaje nowotwór złośliwy?

Dodano: 3 listopada 2017, 11:00
Autor: Promocja

Listopad uznawany jest na całym świecie jako Miesiąc Świadomość Raka Płuca. W tym okresie wiele mówi się na temat choroby nowotworowej, jej profilaktyki oraz innowacyjnych metod leczenia raka. Z tej okazji portal onkologiczny zwrotnikraka.pl prowadzi kampanię edukacyjną mającą na celu szerzenie rzetelnej wiedzy o nowotworach. Przedstawiamy artykuł przygotowany przez Jarosława Goślińskiego, redaktora naczelnego portalu zwrotnikraka.pl na temat tego, jak powstaje nowotwór złośliwy.

NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY – CO TO JEST

Ludzki organizm funkcjonuje jako uporządkowane społeczeństwo komórek, w którym istnieje precyzyjny podział pracy oraz zewnętrzna kontrola namnażania i przeżycia komórek. Liczba komórek danego rodzaju znajdująca się w danym miejscu organizmu jest stosunkowo stała, dlatego nasz organizm zachowuje latami zbliżoną wielkość i wygląd. Co ważne, zdrowe komórki współpracują, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemu.

W chorobie nowotworowej komórki wyrywają się spod nadzoru organizmu. Zmutowana komórka zaczyna sama wytwarzać bodziec umożliwiający jej przeżycie i rozmnażanie, a nowotwór rozwija niezależnie od sygnałów płynących z organizmu.

- Nowotwór to nabyta choroba genetyczna powstała w wyniku mutacji zachodzących w komórkach ukształtowanego organizmu. Choroba zaczyna się od mutacji w jednej komórce, która staje się komórką macierzystą nowotworu. W jej obrębie mogą zachodzić kolejne mutacje prowadzące do rozwoju coraz bardziej złośliwych podklonów. W rezultacie powstają miliardy komórek potomnych, które mogą zabić chorego – tłumaczy Jarosław Gośliński, redaktor naczelny portalu onkologicznego zwrotnikraka.pl.

 

JAK POWSTAJE NOWOTWÓR ?


Szacuje się, że zdrowe komórki macierzyste tkanek człowieka mogą wykonać około 50 tzw. podziałów samoodnawiania, co umożliwia im przeżycie około 120 lat. Jest to spowodowane skracaniem końców chromosomów, tzw. telomerów. Niestety, w komórkach nowotworowych może dojść do odblokowania genu dla telomerazy czyli enzymu odbudowywującego telomery. Komórka nowotworowa staje się praktycznie nieśmiertelna.

Komórki rakowe posiadają zdolność przełamania również bariery odżywienia. W normalnych warunkach, do dowolnego miejsca organizmu dostarczana jest wyłącznie taka ilość tlenu i składników odżywczych, która jest niezbędna. Mechanizm ten posiada jednak pewne rezerwy. Jeśli w danym miejscu powstanie klon nowotworowy, może on korzystać z tej rezerwy, rozwijając liczebność komórek do około miliona – czyli wielkości główki od szpilki.

Po przekroczeniu wspomnianej granicy, niewielka część komórek nowotworowych umiera z powodu głodu w mechanizmie martwicy. Śmierć w wyniku martwicy jest rozpoznawana przez makrofagi patrolujące tkanki organizmu jako rana. Makrofagi inicjują proces gojenia i wydzielają cytokiny pobudzające wytwarzanie nowych naczyń krwionośnych i poprawę zaopatrzenia w tlen oraz substancje odżywcze, co umożliwia dalszy rozrost nowotworu.

Guz nowotworowy (nowotwór pierwotny lub guz przerzutowy) staje się wykrywalny, kiedy osiągnie średnicę około 1 cm (jest to około miliarda komórek). Nowotwór złośliwy zabija człowieka, kiedy osiągnie około biliona komórek.

Podsumowując - rozwój nowotworu odbywa się przez kolejne stadia: inicjacji, promocji, progresji, tworzenia guza, przerzutów i wywoływania skutków miejscowych i ogólnoustrojowych. Na szczęście, współczesna onkologia posiada metody lecznicze skierowane przeciwko każdemu z tych etapów.

- Warto w tym miejscu podkreślić znaczenie czujności onkologicznej, która powinna obowiązywać całe społeczeństwo. Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa szansa na zastosowanie skutecznej terapii onkologicznej. Nowotwór to nie wyrok – dodaje Jarosław Gośliński z portalu onkologicznego zwrotnikraka.pl

Czytaj więcej o:
aneta
Gość
Gość
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

aneta
aneta (8 listopada 2017 o 13:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ojciec ma raka trzustki, wykryty w lutym tego roku. Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy chemiczne" czyli na cykle chemii i Tato wyszukał w necie Sklep internetowy i kupił tam   ekstrakt konopny CBD + CBDA 6 % , napisze stronę   choć co nie który będą odbierać to za reklamę konopiafarmacja pl   , ale warto kupić takie rzeczy z sprawdzonych źródeł   Świeże wyniki rezonansu - choroba cofnęła się o 40%. Zaznaczam ... rozwiń całość tylko, że to rak w IV notabene ostatniej fazie, więc lekarze nie dawali żadnych szans a teraz przychodzą i robią "rybkę".... Cóź nauka i medycyna jest potrzebna, ale nie można jej zawierzać w 100% tylko szukać innych rozwiązań oczywiście w granicach rozsądku. Lekarze mówią, że to cud.... hmm
Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2017 o 18:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mysle, że przyczyny nowotworów szukacie nie tu gdzie trzeba. I tak, nie znam przypadku raka płuc u palacza, ale za to  znam trzy u niepalacych, którzy nawet nie byli biernymi palaczami.
Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2017 o 18:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
RTG klatki piersiowej robiłam 30 lat temu i jak na razie  żyje jeszcze.  U lekarza tez byłam cos koło tego i może dlatego jeszcze sie trzymam.
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2017 o 18:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak ma nie być nowotworów skoro ludzie piją wodę która płynie starymi zasyfionymi rurami a do tego jest chlorowana
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2017 o 14:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Smog i tak nas wykończy.. od tego biorą się wszystkie choróbska
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!