czwartek, 22 marca 2018 r.

Artykuły sponsorowane

Jak skutecznie, szybko i ekologicznie wyczyścić dywan?

Dodano: 24 listopada 2015, 10:51

Przyjemny w dotyku czysty dywan
Przyjemny w dotyku czysty dywan

Dywany to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu lub mieszkania. Najlepsze wrażenie robią wtedy, kiedy są zadbane i czyste. Jednak wbrew pozorom, ciężko jest utrzymać taki stan cały czas. Zwłaszcza, że podczas codziennego użytkowania dywany są narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Co zatem należy zrobić, by szybko i skutecznie wyczyścić dywan?

Widzisz plamę – reaguj natychmiast!

Dlaczego czas reakcji ma takie znaczenie? Bo im później się zabierzemy do usuwania plamy, tym ciężej będzie ją zmyć. Gdy więc widzimy, że jakaś ciecz się rozlała, natychmiast szukamy pod ręką czegoś, co może wchłonąć jej nadmiar, np. ręcznik papierowy lub miękka ścierka. Jeśli jednak zabrudzenia na dywanie nie znajdują się w stanie płynnym, należy je delikatnie zebrać – choćby za pomocą noża. Dopiero wtedy możemy zabrać się do czyszczenia dywanu.

By dobrze i skutecznie usunąć plamy musimy wybrać odpowiedni środek myjący. Czyszczenie zaczynamy od krawędzi i delikatnie, acz stanowczo przesuwamy się do środka. Dzięki temu, plama nie będzie mogła się rozprzestrzeniać. Pamiętajmy, by przy czyszczeniu dywanu nie używać dużej ilości wody oraz suszyć go jedynie w temperaturze pokojowej.

Sklepowe detergenty do czyszczenia dywanów

Obecnie mamy ogromny wybór środków do czyszczenia dywanów. Możemy wyróżnić preparaty do prania na sucho, pianki, płyny piorące. Jednak czy któryś spełni nasze oczekiwania w 100%? Trudno przewidzieć, chociaż trzeba przyznać, że sklepowe preparaty do czyszczenia dywanów są bardzo proste w użytkowaniu, ale są jednak wolne od wad. Pierwszą z nich niewątpliwie jest cena, która wbrew pozorom nie idzie w parze z jakością. Wiele preparatów działa drażniąco na skórę i ma chemiczny, nieprzyjemny zapach. Na pewno nie sprawdzą się jako środek do czyszczenia dywanów u osób ze skłonnością do alergii. Dlatego najlepiej dla takich preparatów poszukać innych, alternatywnych rozwiązań.

 

A może babcine sposoby?

Babcine sposoby na czyszczenie dywanów nie wymagają żadnych środków piorących i – co istotne – są bardzo skuteczne.

Zamiast detergentów, można wykorzystać sodę oczyszczoną. Delikatnie posypujemy nią dywan, odczekujemy kilka godzin i zaczynamy odkurzanie. Dzięki temu nasz dywan będzie czysty, a ze względu na wykorzystanie sody oczyszczonej, pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów. Ważne, środek ten jest tak delikatny, że mogą używać osoby ze skłonnością do alergii.

Kolejnym ze babcinych sposobów jest wykorzystanie śniegu do wyczyszczenia dywanów. Oczywiście, z pomysłu tego możemy skorzystać wyłącznie zimą, ale z pewnością warto. Potrzebujemy do tego jedynie trzepaczki. Dywan wynosimy na świeży śnieg. Kładziemy tak, by przód dywanu leżał na śniegu i delikatnie, acz stanowczo trzepiemy dywan. Po jakimś czasie przenosimy go obok i kilkakrotnie powtarzamy czynność – aż momentu, w którym zauważymy, że śnieg znajdujący się pod dywanem jest biały.

Co robić, gdy plamy nie znikają, czyli kiedy oddać dywan w ręce fachowców?

Zdarza się, że pomimo naszych wysiłków plamy nie schodzą, a my wykorzystaliśmy już wszystkie porady i środki do czyszczenia. W takim wypadu należy skontaktować się z profesjonalistami, którzy pomogą nam usunąć problematyczne plamy oraz odświeżą nasz dywan. Zanim jednak zdecydujemy się na odpowiednią firmę, warto zapoznać się z opiniami w Internecie, by znaleźć najlepszą. Będzie ją z pewnością charakteryzowała troska o środowisko, co wiąże się z używaniem nowoczesnych i biodegradowalnych środków do czyszczenia dywanów, które zostaną dobrane do materiału, z którego nasze dywany zostały wykonane.

Więcej na temat ekologicznego prania dywanów znajdziesz na blogu firmy Czysty Dom.

Czyszczenie dywanu to zajęcie dla mężczyzny
Czyszczenie dywanu to zajęcie dla mężczyzny
Sprzątanie domu to bardzo złożony proces
Sprzątanie domu to bardzo złożony proces
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!