piątek, 23 marca 2018 r.

Artykuły sponsorowane

KRD - jak działa i sprawdza historię kredytową

Dodano: 29 grudnia 2017, 00:51
Autor: Promocja

Krajowy Rejestr Długów to najdłużej działające polskie biuro informacji gospodarczej. Jakie dane gromadzi KRD? W jaki sposób przyczynia się do oceny zdolności kredytowej? Jakie są powody trafienia na “czarną listę” dłużników? Dowiesz się tego z naszego tekstu.

Do czego służy KRD?

Podstawową funkcją Krajowego Rejestru Długów jest udostępnianie danych dotyczących sytuacji finansowej firm oraz, od kilku lat, również konsumentów indywidualnych. Po informacje zamieszczone w rejestrze sięgają zarówno banki, aby sprawdzić kredytobiorcę, jak i kontrahenci chcący uniknąć współpracy z nieuczciwymi przedsiębiorstwami. W KRD, na wniosek wierzyciela, zapisane zostają niespłacone zobowiązania finansowe, z uregulowaniem których dłużnik zwleka powyżej 60 dni.

Kto trafia do rejestru dłużników?

W przypadku konsumentów indywidualnych kwota zadłużenia kwalifikująca do wpisu w rejestrze wynosi już 200 zł, natomiast przedsiębiorcy trafiają na listę dłużników, jeżeli ich zobowiązanie przekracza 500 zł. Te relatywnie niewysokie kwoty mogą stać się przyczyną odmowy udzielenia kredytu mieszkaniowego na kilkaset tysięcy złotych, pożyczki gotówkowej w wysokości kilkuset złotych, a nawet ratalnego zakupu sprzętu AGD czy RTV. Zostały ustalone na takim poziomie, aby zniechęcić do przekraczania wyznaczonego terminu spłaty - windykacja długów bywa długa, skomplikowana i często nieskuteczna, dlatego lepiej wcześniej motywować potencjalnych dłużników.

Miej kontrolę nad swoją historią kredytową

Z pewnością warto sprawdzić informacje na swój temat zawarte w raporcie KRD przed rozpoczęciem starania się o kredyt bankowy. Wyprzedzisz tym samym instytucję finansową, która będzie zajmować się Twoim wnioskiem o kredyt. Aby “wyczyścić” swój rejestr, jak najszybciej ureguluj zaległości. Obowiązkiem wierzyciela jest złożenie wniosku do KRD o usunięcie wpisu w ciągu 14 dni od otrzymania informacji o spłaceniu długu. Jeżeli tego nie zrobi, będzie musiał ponieść karę finansową. Pamiętaj, że mogłeś zostać wpisany do kilku rejestrów - aktualizacja KRD BIG nie oznacza, że przestaniesz figurować w pozostałych dwóch biurach informacji gospodarczej, takich jak BIG InfoMonitor bądź Rejestr Dłużników ERIF.

Przezorność się opłaca

Jeżeli jesteś przekonany, że nie brałeś nigdy żadnej pożyczki i Twoim zmartwieniem nie będzie niespłacony dług, lecz po prostu lekko niekorzystny w oczach banku brak historii kredytowej - sprawdź zarówno BIK, jak i KRD. Dlaczego? Zdarzają się przypadki posługiwania się cudzym dowodem tożsamości celem uzyskania zakupu ratalnego, podjęcia pożyczki gotówkowej (tzw. “chwilówki”) czy podpisania umowy na kablówkę. Banki dokładnie prześwietlają tożsamość osoby starającej się o kredyt, lecz niestety instytucje pozabankowe, parabanki i firmy obsługujące sprzedaż ratalną w sklepach nie przykładają tak dużej wagi do sprawdzenia pożyczkobiorcy. Dostęp do własnego raportu KRD jest bezpłatny, dlatego nic nie tracisz a możesz zyskać bezcenną wiedzę i odpowiednio zareagować.

Czytaj więcej o:
fufu
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

fufu
fufu (4 stycznia 2018 o 18:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja sprawdzam po prostu po tym certyfikacie rzetelnej firmy. Jak ktoś to ma, to długów nie ma i w KRD nie widnieje;)
Rozwiń
Gość
Gość (29 grudnia 2017 o 23:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Całkiem przydatna rzecz. Usłyszałam o możliwości sprawdzania się w KRD tak by kontrolować swoje finanse i zaczęłam korzystać z tej możliwości.Teraz już wiem jak dbać o to by mieć czyste konto i wziąć ewentualną pożyczkę.
Rozwiń
Gość
Gość (29 grudnia 2017 o 12:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w KRD sprawdzam swoich kontrahentów. to naprawdę ułatwia prowadzenie biznesu. sprawdzam czy kontrahent nie ma długów i dzięki temu wiem czy jest uczciwy. polecam każdemu przedsiębiorcy takie rozwiązanie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!