niedziela, 25 lutego 2018 r.

Artykuły sponsorowane

Kredyt hipoteczny 2016 - jak wygląda sytuacja w bankach

Dodano: 18 marca 2016, 00:00
Autor: Promocja

Od początku roku można wziąć kredyt na mieszkanie z 15% wkładem własnym. Niższy

wkład jest możliwy tylko w niektórych sytuacjach, ściśle określonych przez ustawę. Jakie to

sytuacje? Jakie banki umożliwiają 10% wkład własny? Zapraszamy do artykułu.

Wyższy wkład

Nowy Rok przyniósł kolejne wzrosty na niekorzyść kredytobiorców marzących o własnych czterech kątach. O 5% - tyle wzrósł minimalny wkład własny przy zakupie nieruchomości poprzez kredyt hipoteczny. Komisja Nadzoru Finansowego zgadza się jednak na gotówkę w wysokości 10%, o ile brakująca kwota zostanie ubezpieczona lub w przypadku, kiedy kredytobiorca przedstawi dodatkowe zabezpieczenie tej sumy. Osoby, które spełnią te warunki, będą mogły wziąć kredyt jeszcze na starych zasadach. Eksperci ostrzegają jednak, że tendencja wzrostowa jest również tendencją stałą – w 2017 roku możemy więc spodziewać się wkładu własnego o wysokości 20% wartości kredytu.

Jakie banki zabezpieczają na 10%?

Do dnia dzisiejszego, kredytów z 10 procentowym wkładem własnym udziela 14 banków, m.in. mBank, PKO BP, Bank Pocztowy czy Deutsche BP. Wymagają one jednak (zgodnie z panującą ustawą) dodatkowych form zabezpieczenia brakujących kwot. Konkretne wymagania są zależne od banku i indywidualnie od każdego klienta (warto skorzystać z porównywarki kredytów na stronie www.kalkulator.pl/kredyt-hipoteczny). Przykładowo w Deutsche Bank jest to lokata bankowa i papiery SP, jak i również ubezpieczenie niskiego wkładu własnego (NWW), które jest wykupywane przez Deutsche BP i pokrywa ryzyko. Sytuacja podobnie wygląda również w PKO BP, gdzie również jednym ze sposobów na niższy wkład własny jest dodatkowe ubezpieczenie wkładu własnego. W mBanku jest to natomiast jedyna możliwa droga.

Pozostałe banki? Za lub przeciw

Tymczasem bank BGŻ BNP Paribas nie akceptuje już pokrycia wkładu własnego gotówką o wysokości 10 procent. Bank wdrożył bowiem wymagany wkład własny, a innych możliwości nie weźmie pod uwagę. Trzeba będzie więc pokryć tą część kredytu bezpośrednio w gotówce, niezależnie od chęci kredytobiorcy do wykupienia osobnego ubezpieczenia czy własnych zabezpieczeń

BZ WBK, Raiffeisen Polbank, PEKAO, BOŚ, Eurobank i Milennnium –te banki jeszcze nie przedstawiły swoich wymagań przyszłym kredytobiorcom, wciąż pracując nad ostatecznymi wymaganiami. Na ich decyzje klienci będą musieli więc jeszcze poczekać.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!