środa, 21 lutego 2018 r.

Artykuły sponsorowane

Monitor do grania - na jakie parametry zwrócić uwagę?

Dodano: 15 czerwca 2016, 00:00

Jednym z najważniejszych urządzeń w domu gracza jest z pewnością monitor komputerowy. Bez odpowiedniego ekranu, nawet najlepsza produkcja multimedialna nie zachwyci kolorem, kontrastem, dokładnym odwzorowaniem detali i dynamiką. Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze monitora dla gracza?

Gracze komputerowi to bardzo specyficzna grupa odbiorców. Ich oczekiwania względem grafiki, dynamiki i ostrości obrazu są mocno wygórowane i nie każdy sprzęt ma szansę je spełnić. Monitory produkowane z myślą o graczach wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, a w parze z ich funkcjonalnością idzie często także bardzo dynamiczny design. Wygląd monitora jest jednak kwestią drugorzędną, najważniejsza jest w tym wypadku wysoka jakość obrazu. W sklepach dominują dwa typy monitorów: wyposażone w matrycę IPS lub w matrycę TN. Te określenia niewiele mówią laikom, ale można łatwo je rozszyfrować. Matryca IPS wykorzystuje w swoim działaniu technologię ciekłych kryształów, zapewnia obraz o znakomitym odwzorowaniu kolorów i detali oraz o szerokim kącie widzenia. Tańsze matryce IPS mają niski czas reakcji, co jest bardzo niekorzystne dla graczy – przy wyborze monitora wyposażonego w matrycę IPS, należy zwrócić uwagę na to, by miał jak najlepszy czas reakcji. Monitory z matrycą TN mają bardzo dobry czas reakcji, ale zauważalnie gorsze odwzorowanie kolorów i detali, choć i to się zmienia na korzyść. Najnowsze modele monitorów z matrycami TN mają coraz lepsze parametry. Nie warto sięgać po egzemplarze z najniższej półki – te będą raczej budżetowymi propozycjami do podstawowych zastosowań.

Najważniejsze parametry monitora dla graczy to: czas reakcji, odświeżanie oraz rozdzielczość ekranu. Im krótszy czas reakcji, tym lepiej. Ten parametr ma bardzo duże znaczenie w dynamicznych grach, podczas scen walki i w scenerii plenerowej – krótki czas reakcji zapewnia płynność obrazu, bez wrażenia minimalnego przycinania i opóźnień. Kolejną istotną kwestią jest odświeżanie ekranu w monitorze. Im wyższe, tym płynniejszy obraz i mniejszy dyskomfort dla oczu gracza. Optymalne odświeżanie to 120 Hz lub więcej. Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze monitora dla gracza jest wielkość ekranu i jego rozdzielczość. Im większy monitor, tym większy obraz i lepsze wrażenia wizualne. Wysoka rozdzielczość musi iść w parze z odpowiednią kartą graficzną, więc warto upewnić się przed zakupem monitora, że posiadany układ graficzny będzie dobrze współpracował z docelową rozdzielczością ekranu. Absolutnie podstawowa rozdzielczość dla gracza to: 1920 x 1080 pikseli.

Monitory do gier wyróżniają się nie tylko dobrą rozdzielczością i wielkością ekranu, muszą oferować również odpowiednie parametry wyświetlanego obrazu. Duże znaczenie ma jasność monitora i wygodna zmiana tego parametru w zależności od potrzeb. Na zbyt ciemnym monitorze będzie trudno prowadzić rozgrywki z niezbyt dobrze zacienionym wnętrzu. Duże znaczenie ma również odpowiedni kontrast – dość wyraźny, który dodatkowo podkreśli detale grafiki. Nie bez znaczenia są również odpowiednie kąty widzenia, które ułatwiają nie tylko rozgrywki w duecie, ale także grę indywidualną. Ciekawą propozycją są lekko zakrzywione ekrany dla graczy, które sprawiają, że obraz jest jeszcze lepiej widoczny, a komfort gry staje się jeszcze wyższy. Wybór monitora dla gracza jest wyzwaniem. Oferta tych urządzeń zaskakuje różnorodnością modeli i parametrów. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest wsparcie dla technologii 3D. Jeśli zamierzamy korzystać z produkcji tego typu, musimy posiadać adekwatną kartę graficzną i odpowiedni monitor.

Gry komputerowe na dobre rozgościły się w wielu domach. Trudno się dziwić – najnowsze produkcje stają się coraz bardziej realistyczne, dynamiczne i interesujące. Jednak nawet najlepsza gra nie sprawi użytkownikowi wielkiej radości, jeśli nie będzie uruchomiona na dobrym monitorze. To od solidnego ekranu zależy przyjemność prowadzenia rozgrywki.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!