Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

22 czerwca 2016 r.
0:00

Na wakacje samochodem zabytkowym/historycznym

0 A A

W Polsce przybywa samochodów zabytkowych, a ich właściciele coraz częściej spędzają urlopy na wspólnych wyprawach po całej Europie. Na wycieczkę najlepiej wybrać się właśnie w zorganizowanej grupie. Trzeba tylko pamiętać o spełnieniu kilku podstawowych warunków formalnych, potrzebnych do zarejestrowania i ubezpieczenia zabytkowego wozu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Samochody osobowe to dla wielu miłośników motoryzacji także sposób na inwestowanie pieniędzy. Ale zanim zarobimy, trzeba też sporo zainwestować. Europejskie szacunki mówią, że łączna wartość aut historycznych przekroczyła już 20 mld euro. Na całym kontynencie zarejestrowanych jest ok. 1,5 mln takich pojazdów. Szacuje się, że w Polsce liczba zarejestrowanych samochodów tego rodzaju wynosi 50 tys. (źródło: http://www.motofakty.pl/artykul/pojazdy-zabytkowe-w-polsce-jest-ich-juz-50-tys-video.html).

Inwestycja i hobby

Dla wielu osób zakup starego, niekiedy mocno zniszczonego auta to sposób na inwestycję z dużą szansą zwrotu. Eksperci uważają, że po odrestaurowaniu samochodu, można go sprzedać nawet za cenę dwukrotnie wyższą (źródło: http://nf.pl/po-pracy/auta-zabytkowe-sposobem-na-niezly-zarobek,,48557,260). Trzeba jednak pamiętać, że zanim samochód będzie nadawał się do sprzedania, właściciel musi ponieść spore wydatki – m.in. na jego remont czy późniejsze koszty ubezpieczenia. Druga grupa posiadaczy oldtimerów to osoby, dla których posiadanie auta zabytkowego to hobby – związane często z wyjazdami, zlotami, wspólnym spędzaniem czasu. Grupa miłośników starych samochodów szybko się powiększa. Chcąc dołączyć do grona szczęśliwych posiadaczy czterokołowych zabytków, którymi będzie można poruszać się po drogach publicznych, trzeba pamiętać o spełnieniu kilku podstawowych warunków formalnych, niezbędnych do zarejestrowania i ubezpieczenia auta.

Do zarejestrowania samochodów trzeba spełnić 3 podstawowe warunki: samochód musi mieć co najmniej 25 lat, jego produkcja powinna była zakończyć się co najmniej 15 lat wcześniej oraz musi posiadać co najmniej 75% oryginalnych części (źródło: http://oldtimery.com/index.php?option=com_content&view=article&id=130:rejestracja-zabytkowego-kryteria&catid=49:porady-prawne&Itemid=714). Po zarejestrowaniu samochodu właściciel otrzymuje specjalne tablice w kolorze żółtym oraz wieczysty przegląd techniczny. Ponadto odnośnie do aut zabytkowych obowiązuje zasada – „nie jeździsz, nie płacisz”, która dotyczy ubezpieczenia OC. Oznacza to możliwość wykupienia polisy krótkookresowej, nawet tylko na jeden miesiąc. Często bowiem auta te są używane tylko w miesiącach letnich, natomiast zimą bywają jedynie garażowane i serwisowane. Eksperci firmy Lancaster Insurance zauważają, że ubezpieczając auto klasyczne można korzystać z ofert firm z całej Europy. Niekiedy firmy zagraniczne są bardziej elastyczne w oferowaniu interesujących opcji ochrony, bo proponują dodatkowe zniżki (np. Lancasterinsurance daje 25% zniżki, jeżeli właściciel auta jest członkiem klub motoryzacyjnego).

Wakacje samochodem zabytkowym

Członkostwo w takich klubach daje także inne profity: możliwość uczestniczenia w zlotach, rajdach i spotkaniach klubowiczów. Kalendarz imprez (polskich i zagranicznych) można znaleźć na stronach Polskiego Związku Motorowego (pzm.pl). Ale można też zapisać się do organizacji zagranicznych (jak Classing Traveling), gdzie organizowane są wyjazdy rekreacyjne i wakacyjne po całej Europie. Eksperci dobierają najbardziej malownicze trasy, organizują kolumny pojazdów oraz eskortę. Każda wyprawa ma odpowiednio przygotowane parkingi i miejsca odpoczynku, a uczestnicy są wyposażani w mapy i przewodniki. Do każdej kolumny przydzielone są samochody serwisowe, których załogi służą pomocą w razie awarii lub usterek. Przykładowo, w lipcu organizowana jest ponad dwutygodniowa podróż po Toskanii. Uczestnicy każdego dnia pokonują ok. 150 km malowniczymi drogami, zatrzymując się w niewielkich miejscowościach na noclegi i zwiedzanie (źródło: http://classictravelling.com/tuscany-umbria/). Do innych, niezwykle popularnych wyjazdów należą wyprawy na Maltę, do Francji czy na Sycylię.

Miłośnicy podróżowania po polskich (coraz lepszych) drogach także mają szerokie pole manewru. Przybywa hoteli, malowniczo położonych ośrodków, a organizacje zrzeszające miłośników starych aut są coraz lepiej zorganizowane. Wszystko wskazuje na to, że na polskich trasach będziemy znacznie częściej widywać samochody z żółtymi tablicami.

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium