Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

10 sierpnia 2018 r.
15:26

Produkty finansowe w małej firmie

0 1 A A

Prowadzenie małego przedsiębiorstwa wiąże się z posiadaniem sporego kapitału. Środki potrzebne są nie tylko „na start”, ale również na rozwój czy inne działania pomagające osiągnąć założony cel biznesowy. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z zewnętrznych form finansowania, które – wbrew pozorom – wcale nie są zarezerwowane wyłącznie dla dużych firm. Dowiedz się, jakie produkty finansowe mogą być dobrym wsparciem prowadzonej przez Ciebie działalności.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Zewnętrzne formy finansowania biznesu stanowią wsparcie, dzięki któremu można zbudować flotę pojazdów, sfinansować nowy sprzęt itp. – przy jednoczesnym zachowaniu płynności finansowej.

1. Kredyty bankowe

Kredyty bankowe to jedna z najbardziej popularnych form finansowania działalności. Rozbudowana oferta sprawia, że każdy przedsiębiorca znajdzie rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb oraz aktualnej sytuacji finansowej.

Szczególną popularnością wśród przedsiębiorców cieszą się takie produkty kredytowe jak:

  • kredyt obrotowy
  • kredyt inwestycyjny
  • linia kredytowa w rachunku firmowym.

Kredyty bankowe pozwalają m.in. na:

  • sfinansowanie zakupu pojazdów, sprzętu
  • pokrycie bieżących wydatków
  • sfinansowanie planowanych inwestycji.

Sprzyjają przy tym zachowaniu płynności finansowej – poprzez rozłożenie płatności na miesięczne raty przedsiębiorstwo nie musi „zamrażać” nadwyżki kapitału w całości.

2. Leasing

Leasing pozwala sfinansować zakup pojazdów, sprzętu, maszyn rolniczych, a nawet nieruchomości – bez konieczności angażowania całej nadwyżki finansowej. Przedsiębiorca zobowiązany jest do terminowego regulowania miesięcznych rat leasingowych – zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje leasingu:

  • operacyjny
  • finansowy.

W leasingu operacyjnym przedmiot umowy pozostaje własnością leasingodawcy – to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Natomiast przedsiębiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu opłatę wstępną (tzw. czynsz inicjalny), całą miesięczną ratę (część odsetkową i kapitałową) oraz inne wydatki związane z eksploatacją sprzętu. W przypadku leasingu finansowego przedmiot umowy wliczany jest do składników majątku w ewidencji środków trwałych przedsiębiorcy – i to przedsiębiorca zobligowany jest do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Ponadto może on wliczyć w koszty część odsetkową raty oraz wszelkie wydatki związane z codziennym użytkowaniem sprzętu.

Korzyścią wynikającą z leasingu jest przede wszystkim możliwość pozyskania niezbędnego sprzętu przy zachowaniu płynności finansowej. Miesięczne raty zostają ustalone na takim poziomie, aby nie stanowiły nadmiernego obciążenia dla firmy.

3. Pożyczki z gwarancją de minimis

Alternatywą dla kredytów są pożyczki z gwarancją de minimis. Tego rodzaju produkty finansowe dedykowane są przedsiębiorcom, którym zależy na utrzymaniu płynności finansowej, a którzy borykają się z przejściowymi kłopotami utrudniającymi uzyskanie „standardowego” kredytu bankowego.

Gwarancja de minimis oznacza pomoc publiczną państwa. Gwarant zobowiązany jest do spłaty zobowiązania wówczas, gdy przedsiębiorca nie będzie zdolny do uregulowania należności wobec banku.

4. Faktoring

Faktoring to usługa finansowa, która nie jest już zarezerwowana wyłącznie dla dużych firm. Obecnie, m.in. dzięki ofercie Finiata.pl również małe przedsiębiorstwa mogą skorzystać z zalet, jakie daje tzw. mikrofaktoring.

Zrozum lepiej poszczególne rodzaje faktringu dzięki artykułowi na blogu Finiata.pl: finiata.pl/blog/rodzaje-faktoringu

Istotą tej usługi jest przejęcie przez faktora (firmę faktoringową) nieprzeterminowanych faktur z odroczonym terminem płatności wystawianych przez faktoranta (przedsiębiorcę) swoim kontrahentom. Zgłaszając wybrane faktury do systemu online, firma otrzymuje indywidualny limit faktoringowy – może swobodnie korzystać z przyznanych środków.

Faktoring to rozwiązanie, dzięki któremu mała firma:

  • unika zatorów płatniczych
  • zachowuje płynność finansową
  • może liczyć na korzystniejsze warunki finansowe z dostawcami – w zamian za przedterminowe regulowanie zobowiązań
  • zmniejsza ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahentów.

Nie bój się korzystać z zewnętrznych form finansowania bieżącej działalności. Tego rodzaju produkty pomagają utrzymać płynność finansową – element, od którego zależy „być albo nie być” Twojego biznesu na rynku.

undefined

Pozostałe informacje

Gol Karola Świderskiego otworzył wynik poniedziałkowego spotkania

Polska lepsza od Turcji, ale martwi przedwczesne zejście z boiska Lewandowskiego

W generalnym sprawdzianie przed Euro 2024 reprezentacja Polski po szalenie trudnym meczu pokonała na PGE Stadionie Narodowym Turcję 2:1. Wynik może cieszyć, ale kibiców zmartwiło przedwczesne opuszczenie boiska przez Karola Świderskiego i Roberta Lewandowskiego

Magdalena Szymkiewicz (z prawej) grała w tym sezonie przeciwko Polskiemu Cukrowi AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pozyskał młodą rozgrywającą

Akademicka drużyna przybiera nową twarz i trzeba zauważyć, że to oblicze jest bardzo młode. Lubelski klub właśnie ogłosił zakontraktowanie Magdaleny Szymkiewicz. To zawodniczka, która lwią część swojej kariery spędziła w zespołach z Gdyni. Wyróżniono ją tytułami MVP turniejów finałowych mistrzostw Polski juniorek (2019 rok) oraz juniorek starszych (2021 rok).

Motor

Drużyna U24 Motoru Lublin rozbita w Toruniu. Spadli na dno tabeli

W poniedziałek młodzież Motoru Lublin odrobiła zaległości z szóstej kolejki Ekstraligi U24. Niestety, „Koziołki” nie będą miło wspominać występu w Toruniu. Tamtejszy KS był zdecydowanie lepszy i ostatecznie wygrał aż 60:30. Po tej porażce drużyna Macieja Kuciapy wylądowała na ostatnim miejscu w tabeli.

Wieczór z kabaretem Em-Ce-eS
11 czerwca 2024, 19:00

Wieczór z kabaretem Em-Ce-eS

We wtorek (11 czerwca) będzie próbował rozweselić nas oficjalny kabaret ACKiM UMCS Chatka Żaka – Em-Ce-eS, który zaaplikuje solidną dawkę humoru w premierowym programie „Czwarty stopień”. Wstęp wolny!

Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi! – apelował Jan Paweł II w sobotę 12 czerwca 1999 roku, podczas liturgii słowa na placu przy Kościele Matki Boskiej Królowej Polski w Zamościu, do ponad 300 tys. wiernych
12 czerwca 2024, 17:15
galeria

To już ćwierć wieku. Jak Zamość uczci rocznicę pobytu Jana Pawła II?

W najbliższą środę minie 25 lat od dnia, gdy do Zamościa przyjechał Jan Paweł II. Z okazji tej rocznicy wizyty papieża planowane są uroczystości.

Festyn osiedlowy „XXIII Dzień Węglina”
15 czerwca 2024, 10:00

Festyn osiedlowy „XXIII Dzień Węglina”

W najbliższą sobotę, na „Węglin Arenie” przy ulicy Judyma 1 odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Węglin – Dzień Węglina.

Spektakl „Bożyszcze Kobiet” w Centrum Kongresowym
15 czerwca 2024, 19:00

Spektakl „Bożyszcze Kobiet” w Centrum Kongresowym

W nadchodzącą sobotę, na scenie Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbędzie się spektakl w gwiazdorskiej obsadzie pt. „Bożyszcze kobiet”.

15-latek „pożyczył” auto rodziców. Jazdę zakończył na drzewie

15-latek „pożyczył” auto rodziców. Jazdę zakończył na drzewie

Chłopak wybrał się na przejażdżkę po okolicznych miejscowościach. Jego podróż skończyła się jednak szybciej, niż myślał. Teraz odpowie przed sądem

Środkowy Rafał Obermeler będzie już siódmy sezon występował w Avii Świdnik

PZL Leonardo Avia Świdnik przedłużyła kontrakt ze środkowym

Środkowy Rafał Obermeler nadal będzie grał w PZL Leonardo Avii w sezonie 2024/2025. Zawodnik podpisał nową umowę z klubem ze Świdnika.

Bennie Tuinstra to kolejny zawodnik, który wzmocnił klub z Lublina

Jeden z największych talentów holenderskiej siatkówki zagra w Bodgance LUK Lublin

Bennie Tuinstra nowym przyjmującym Bogdanki LUK Lublin. Trzy ostatnie sezony Holender był zawodnikiem drużyny Ziraat Bankkart Ankara.

Wpadł, bo wybrał się na stand up
Lublin

Wpadł, bo wybrał się na stand up

Mężczyzna awanturował się podczas występów artystycznych. Okazało się, że był poszukiwany listem gończym.

Nad regionem przechodzą burze

Nad regionem przechodzą burze

Poniedziałek upływa pod znakiem burz i intensywnego deszczu. Synoptycy ostrzegają

Rozmawiali o innowacjach w turystyce. AI śpieszy z pomocą
Zdjęcia
galeria

Rozmawiali o innowacjach w turystyce. AI śpieszy z pomocą

To była nie tylko okazja do zdobycia cennej wiedzy i nawiązania wartościowych kontaktów, ale również kluczowy krok w kierunku przekształcenia polskiej turystyki w bardziej zrównoważoną i innowacyjną branżę. Mowa o konferencji „Współpraca-Innowacje-Zrównoważona Turystyka”, organizowanej w Lublinie przez Polską Organizację Turystyczną i Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną. Partnerem honorowym konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Co będzie modne w tym sezonie? Dowiesz się na tej gali
KONKURS DLA CZYTELNIKÓW
19 czerwca 2024, 20:00

Co będzie modne w tym sezonie? Dowiesz się na tej gali

O tym, jakie trendy będą panować w najnowszym sezonie, a czego unikać dowiemy się już w przyszłą środę w Rezydencji w Szczerym Polu. Dla Czytelników mamy konkurs.

Hanna Czerska z Trzeciej Drogi w swojej gminie zdobyła pierwsze miejsce, a w powiecie była trzecia, ustępując jedynie liderom listy PiS i KO. Jej wynik pozwolił zdobyć trzecie miejsce dla TD, spychając z podium Konfederację, której przewodził Mirosław Piotrowski

W ryckim Trzecia Droga spycha Konfederację poza podium

W powiecie ryckim do eurowyborów poszło 16 857 obywateli. Większość opowiedziała się za kandydatami Prawa i Sprawiedliwości. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, a trzecie - Trzecia Droga. Najlepszy wynik indywidualnie, ponad 4 tysiące głosów, zdobył lider listy PiS, Mariusz Kamiński.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium