Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

28 czerwca 2021 r.
16:04

Przecinarki tlenowe - radzimy, do jakich tworzyw najlepiej ich używać

0 A A

Sposobów cięcia materiałów jest mnóstwo. Jedną z nich jest maszyna do cięcia tlenem. Wspomniane cięcie tlenem to proces opierający się na doświadczeniu Lavoisiera. Składa się z trzech etapów, czyli: rozgrzania stali do temperatury zapłonu, spalania materiału w czystym tlenie, wydmuchiwania materiału przez strumień pod wysokim ciśnieniem. Jest to bardzo popularne rozwiązanie w wielu przedsiębiorstwach, a co za tym idzie bardzo bezproblemowe. Jakie materiały można poddać cięciu tlenowemu? Co jeszcze warto wiedzieć o tym procesie?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do czego można wykorzystać cięcie tlenem?

Maszyna do cięcia tlenem wykorzystywana jest do obróbki stali, w tym również blach pokrytych korozją. Cięcie tlenowe można wykorzystać do obróbki stali o większej grubości, nawet do 300 mm. Maszyna do  cięcia tlenem potrafi precyzyjnie wykonać cięcia, szczególnie dzięki sprawdzonej technice palnika i automatycznemu zapłonowi.

Przecinarki tlenowe zdecydowanie nadają się do obróbki stali konstrukcyjnych niskowęglowych i niskostopowych. Szczególnie zaleca się pracę z materiałami, które nie nagrzewają się zbyt mocno podczas całego procesu. Tym samym maszyna do cięcia tlenem sprawdzi się w przypadku takich materiałów, jak: mosiądz, brąz, żeliwo, tytan i wolfram.

W przypadku wymienionych materiałów nie zachodzi ryzyko wytworzenia skrajnie wysokich temperatur. Pamiętajmy jednak, że temperatura wytwarzana podczas cięcia tlenem sprawia, że nie zaleca się stosowania tej metody w przypadku aluminium czy stali nierdzewnej. Jakościowe i wszechstronne maszyny umożliwiające cięcie tlenowe oferuje m.in. Eckert. Jest to firma od lat znana w branży i wysoko ceniona za profesjonalizm.

Jakie gazy wykorzystuje maszyna do cięcia tlenem?

Najlepiej sprawdza się acetylen, ale ze względu na jego cenę stosuje się zazwyczaj propan-butan, gaz miejski i ziemny. Do cięć bardziej skomplikowanych, na przykład pod wodą, stosuje się również wodór.

W całym procesie z reguły używa się palników uniwersalnych, takich samych jak do spawania. Oczywiście ma to miejsce dopiero po nałożeniu odpowiedniej nasadki na palnik. Za pomocą tlenu można ciąć zarówno ręcznie w małych zakładach, czy warsztatach, jak i zastosować tę technikę w automatycznym cięciu w większych przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Jakie zalety oferuje cięcie tlenem?

Jakie korzyści wynikają ze stosowania maszyny do cięcia tlenowego?  Ze względu na to, że jest to dość popularna technika, okazuje się też bardzo korzystna w ujęciu finansowym. Cięcie tym sposobem jest bardziej ekonomiczne, niż  na przykład proces cięcia plazmowego.

Poza tym technika cięcia tlenowego pozwala na cięcie pod różnymi kątami. Minusem jest możliwość wykrzywienia się cieńszej blachy, spowodowanego zbyt dużym rozgrzaniem. Niemniej jednak przecinarki tlenowe zdają się posiadać zdecydowanie więcej zalet niż wad.

Wybór maszyny do cięcia tlenem

Jak wybrać odpowiedni sprzęt do cięcia metalu? Koniecznie trzeba się zdecydować, na jakiej przestrzeni chcemy go używać, oraz do jakiego rodzaju metalu będziemy go stosować. Następnie porozmawiać z konsultantem na temat parametrów jakiegoś konkretnego modelu. Można też poczytać opinie innych użytkowników, którzy cięli już konkretnym sposobem i dowiedzieć się jaki rodzaj urządzeń preferują.

Jakie maszyny do cięcia tlenem są  najlepsze? Które cieszą się najlepszymi opiniami? AGAT to sprzęt, uchodzi za niezawodny, trwały i prosty w obsłudze. Do kompletu można dodać system filtrowentylacji, który pochłania i filtruje wszelkie pyły powstałe w wyniku cięcia. Niemniej jednak najlepiej po prostu wybrać sprzęt po parametrach, aby najlepiej odpowiadał indywidualnym potrzebom.

 

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Unikatowe samochody z różnych stron świata, zabytkowe motocykle, amerykańskie krążowniki, auta sportowe i popularne wyroby polskiej myśli technologicznej - to wszystko i wiele więcej będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę w Puławach.

Autorzy najlepszej pracy konkursu o mieście przyszłości - uczniowie z SP nr 28 w Lublinie zdobyli dla swojej szkoły główną nagrodę - 25 tysięcy złotych
galeria

Amfiteatr, zieleń, zabawki. Tak młodzież wyobraża sobie Lublin w przyszłości

Młodzi ludzie pokazali jak wyobrażają sobie Lublin w przyszłość. Dzisiaj zakończyła się gala podsumowująca projekt. Najlepsi okazali się uczniowie z SP nr 28, którzy pokazali makietę pt. Koziołkowice. To pomysł na zagospodarowanie terenu za galerią VIVO w centrum miasta.

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych
LUBLIN

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych

Jeszcze tylko dwa tygodnie na rejestrację mają uczniowie, którzy wezmą udział w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Lublinie. W tym roku w klasach pierwszych liceów, techników i szkół branżowych przygotowano niemal 3000 miejsc. Koniec czasu 21 czerwca.

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego
9 czerwca 2024, 18:30

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego

9 czerwca 2024 w lubelskim Trybunale Koronnym w Lublinie, odbędzie się koncert kameralny "Ludomir Michał Rogowski im memoriam", w 70. rocznicę śmierci chorwacko - polskiego kompozytora.

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy
LUBLIN/ZDJĘCIA
galeria

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy

W środę (5 czerwca) w Ogrodzie Saskim od godziny 9.00 miasto rozdawało bratki z miejskich kwietników z Parku Bronowickiego i właśnie Ogrodu Saskiego. Kwiaty rozchodziły się jak świeże bułeczki.

- Zobaczyłam zamaskowaną osobę. Sparaliżowało mnie. Stanęłam w bezruchu - relacjonuje jedna z pracownic banku spółdzielczego

Napadała na banki, stanęła przed sądem. "Podeszłam do niej z wyciągniętym nożem"

36-letnia Anna A. obrabowała banki w Kurowie i Puławach na ponad 50 tys. zł. Przed sądem opowiedziała co ją do tego skłoniło i jak bardzo żałuje swojego czynu. Kobiecie grozi do 20 lat więzienia.

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Początkowo zarządu powiatu puławskiego nowej kadencji liczył czworo etatowych członków zarządu oraz jednego społecznego. To już nieaktualne. Głosami Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Danuty Smagi z PiS, do grona etatowców dołączył Łukasz Skowyra.

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

Wczoraj wieczorem w lesie niedaleko Chodlika znaleziono dół, w którym znajdowały się granaty z okresu drugiej wojny światowej. Na miejsce skierowano policję, która wezwała patrol saperski.

Do 10 czerwca mieszkańcy gminy mają czas do zgłoszenia projektów na jubileuszową edycję budżetu obywatelskiego.

Marzysz o zmianie miasta? Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego Świdnika

Jeszcze tylko 4 dni świdniczanie mają by zgłosić swoje pomysły do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców jest milion zł.

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Pizza – ulubiona potrawa wielu z nas, może być prawdziwą ucztą dla podniebienia, jeśli zostanie przygotowana z odpowiednich składników.

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy państwowej. Zmarł dzisiaj w godzinach popołudniowych w Wojskowym Insytucie Medycznym w Warszawie.

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

W czwartek poznaliśmy terminarz PKO BP Ekstraklasy na sezon 2024/2025. Motor Lublin na dzień dobry zagra przed własną publicznością z Rakowem Częstochowa. Pierwszą kolejkę zaplanowano na dni: 19-21 lipca.

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Kolejne burze nadchodzą nad województwo lubelskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alert dla całego województwa.

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Przed nami 20 widowiskowych pokazów fontanny multimedialnej. Przez cały czerwiec będą rozpoczynać się o nowej godzinie.

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Lubelski dworzec idzie jak burza i zdobywa kolejne nagrody. Teraz został doceniony za dostępność dla osób niepełnosprawnych. Podczas uroczystej gali w pałacu prezydenckim nagrodę odebrał dyrektor Grzegorz Malec.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium