Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

6 grudnia 2022 r.
14:29

Potrzeba więcej energii z odpadów

0 A A
fot. Archiwum KHK SA
fot. Archiwum KHK SA

W Polsce powinno powstać przy najmniej kilkanaście elektrociepłowni produkujących energię z odpadów. To szansa na znaczącą eliminację węgla, niższe rachunki za ogrzewanie, ograniczenie wzrostu opłat za śmieci i tańszą energię elektryczną dla miast. Takie wnioski płyną z ogólnopolskiej konferencji, która odbyła się w dniach 22 i 23 grudnia w Gdańsku z udziałem samorządowców, ciepłowników, naukowców i przedstawicieli instytucji rządowych. Budowa tego typu instalacji planowana jest m.in. w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

ZAMIAST WĘGLA

Energia z odpadów była tematem ubiegłotygodniowej konferencji w Gdańsku. W wydarzeniu wzięło udział ponad 300 osób, w tym samorządowcy, eksperci branży energetycznej, odpadowej oraz przedstawiciele instytucji rządowych. Zdaniem Dominika Bąka, Wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w Polsce powinno powstać w najbliższych latach co najmniej kilkanaście instalacji przekształcających w prąd i ciepło odpady nienadające się do recyklingu. W praktyce chodzi o ok. 2 mln ton śmieci, które są obecnie kierowane na składowiska. - W przypadku Polski, w najbliższych latach brakuje ok. 16 mld zł nakładów inwestycyjnych, abyśmy zmienili strukturę „radzenia sobie” z odpadami. W obliczu obecnego kryzysu, odpady to istotny zasób energetyczny. Energia z odpadów może zaspokoić 10 proc. zapotrzebowania na ciepło sieciowe w skali całego kraju. Wykorzystanie tej energii stanowi realną szansę na podniesienie jakości życia i oszczędność w portfelach mieszkańców, a w obliczu panującego kryzysu zwiększa bezpieczeństwo energetyczne miast i gmin – podkreśla Dominik Bąk.

SPALARNIE W KOLEJNYCH MIASTACH

NFOŚiGW wspiera finansowo realizację tego typu projektów ze środków przeznaczonych na modernizację sektora energetycznego. Na dofinansowanie oczekuje obecnie kilkanaście wniosków, co oznacza, że w najbliższych latach kolejne miasta ogrzeje tańsza i ekologiczna energia z odpadów, ograniczając przy tym spalanie węgla. Takie rozwiązanie od ponad 6 lat funkcjonuje w Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Krakowie, Koninie czy Białymstoku. Miasta, które nie posiadają własnych instalacji muszą płacić dużo więcej, nierzadko tysiąc złotych za 1 tonę odpadów przekazanych do zagospodarowania. Z kolei tam, gdzie spalarnie już funkcjonują koszt zagospodarowania odpadów wynosi nawet 1/5 tej kwoty. Jest to możliwe dzięki sprzedaży energii cieplnej i elektrycznej – podkreśla Jacek Borek z Polskiego Funduszu Rozwoju, instytucji zaangażowanej w realizację olsztyńskiej instalacji do produkcji energii z odpadów. Tego typu elektrociepłownia powstaje także w Gdańsku. Kolejne instalacja planowane są m.in. w Suwałkach, Gliwicach, Nowym Sączu, Włocławku czy Zduńskiej Woli.

Wśród barier ograniczających powstawanie nowych instalacji w Polsce, uczestnicy konferencji zwrócili szczególną uwagę na dezinformację szerzoną przez organizacje pseudoekologiczne oraz niski poziom wiedzy merytorycznej. Za istotny elementem transformacji ciepłownictwa w Polsce uznano kwestię edukacji społeczeństwa. Jej celem powinno być neutralizowanie obaw i wątpliwości oraz rzetelna informacja zarówno na temat potrzeb energetycznych, jak i bezpiecznych technologii niskoemisyjnych.

fot. Archiwum KHK SA

TAŃSZE CIEPŁO

Wraz z realizacją kolejnych projektów inwestycyjnych, odpady mogą stanowić ważny element dekarbonizacji miejskich systemów ciepłowniczych. - Spalarnie odpadów to obecnie dużo tańsza i bardziej ekologiczna alternatywa wobec tradycyjnych ciepłowni węglowych. Instalacje tego typu mają nie tylko najnowocześniejsze technologie, które spełniają najostrzejsze normy środowiska określone w prawie krajowym i UE, ale nie są obecnie objęte systemem ETS. Dzięki temu produkcja ciepła jest jednostkowo tańsza niż produkcja na innych nośnikach, które tymi kosztami są objęte –zwraca uwagę Jacek Szymczak, Prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki za 2020 rok średnia cena ciepła produkowanego w Polsce z odpadów komunalnych wyniosła 34,91 zł/GJ i była tańsza o około 20 % od węgla kamiennego (43,88 zł/GJ) oraz o ponad 30% od gazu ziemnego (53,64 zł/GJ). Dane nie uwzględniają drastycznych wzrostów cen węgla i gazu w 2022 roku.

PORA NA LUBLIN

Lublin ma także szanse dołączyć do grona miast ogrzewających szkoły, przedszkola i tysiące mieszkań ciepłem pochodzącym z wytwarzanych przez mieszkańców odpadów. Będzie to możliwe z chwilą uruchomienia planowanej Eko Elektrociepłowni Zadębie. Realizację inwestycji zapowiada Centrum Nowoczesnych Technologii S.A. - Instalacja zasilana paliwem z odpadów umożliwi pokrycie w 100% podstawy ciepłowniczej miasta, co w praktyce oznacza, że przez okres 6-7 miesięcy lublinianie będą czerpać ciepło wyłącznie z ekologicznej instalacji – mówi Michał Skórski, przedstawiciel Inwestora.

 

fot. Archiwum KHK SA
fot. Archiwum KHK SA
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Hanna Czerska z Trzeciej Drogi w swojej gminie zdobyła pierwsze miejsce, a w powiecie była trzecia, ustępując jedynie liderom listy PiS i KO. Jej wynik pozwolił zdobyć trzecie miejsce dla TD, spychając z podium Konfederację, której przewodził Mirosław Piotrowski

W ryckim Trzecia Droga spycha Konfederację poza podium

W powiecie ryckim do eurowyborów poszło 16 857 obywateli. Większość opowiedziała się za kandydatami Prawa i Sprawiedliwości. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, a trzecie - Trzecia Droga. Najlepszy wynik indywidualnie, ponad 4 tysiące głosów, zdobył lider listy PiS, Mariusz Kamiński.

Przyjechał na wybory swoim Seicento, ale wrócił już pieszo

Przyjechał na wybory swoim Seicento, ale wrócił już pieszo

Pijany 61-latek wsiadł w auto i pojechał zagłosować. Stracił auto, pieniądze i grozi mu odsiadka.

W przypływie złości wywrócił urnę wyborczą. Był mężem zaufania

W przypływie złości wywrócił urnę wyborczą. Był mężem zaufania

34-latek wszczął awanturę podczas wczorajszego głosowania. Teraz może odpowiedzieć za to przed sądem.

PiS i długo nic - tak głosowali w powiecie lubartowskim

PiS i długo nic - tak głosowali w powiecie lubartowskim

W wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięło udział 25 171 mieszkańców powiatu lubartowskiego. Większość z nich - ponad 51 proc. postawiła krzyżyk przy nazwiskach kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Drugie miejsce zajęli politycy Koalicji Obywatelskiej, a trzecie - Konfederacji.

Powiat kraśnicki nie do zdobycia dla KO
WYBORY 2024

PiS wygrywa w rodzinnym mieście Marty Wcisło. Kraśnik nie do zdobycia dla PO

Wyniki wyborów parlamentarnych w powiecie kraśnickim nikogo nie zaskoczyły. W rodzinnym mieście już europosłanki Marty Wcisło wciąż bezgranicznie kochaj Prawo i Sprawiedliwość. Ta partia zdobyła w tym powiecie 47, 96 proc. głosów.

To oni zasiądą w Parlamencie Europejskim. Wiemy, kto uzyskał mandat
Lista

To oni zasiądą w Parlamencie Europejskim. Wiemy, kto uzyskał mandat

Najwięcej mandatów otrzymała Koalicja Obywatelska, ale po piętach depcze jej Prawo i Sprawiedliwość. Wśród 53 nazwisk m.in. Obajtek, Braun czy Kamiński.

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

Od kwietnia 2023 roku coraz więcej osób zainteresowanych kupnem, wynajmem lub posiadaniem nieruchomości poszukuje informacji na temat świadectw energetycznych. W tym artykule wyjaśnimy, czym są świadectwa energetyczne, kto i kiedy jest zobowiązany do ich posiadania, oraz jakie konsekwencje grożą za ich brak.

Marta Wcisło
Dzień Wschodzi
film

Po 10 latach PO ma mandat europosła na Lubelszczyźnie

Po 10 latach Platforma Obywatelska ma europosłankę. Długo oczekiwany mandat do Parlamentu Europejskiego zdobyła Marta Wcisło. Nowo wybrana europoseł, podzieliła się swoimi wrażeniami i planami na przyszłość w rozmowie z Krzysztofem Kotem.

Kolejka zbierała się przez kilka godzin. Jednak już o 11.25 było wiadomo, że niektórzy odejdą niezadowoleni.
PILNE

Miały być bilety na darmowy koncert Budki Suflera w Lublinie, a jest skandal

W sobotę 15 czerwca Budka Suflera zagra w Lublinie swój jubileuszowy koncert. Wydarzenie to jest biletowane, jednak wejściówki rozdawane były za darmo. Jednym z miejsc, w których można było odebrać swój bilet miał być Wydział Kultury Urzędu Miasta. Akcja miała rozpocząć się o godzinie 11.30, jednak już o 11.25 stojący w kolejce ludzie usłyszeli, że biletów nie otrzymają.

Sid Meier’s Civilization VII
JESZCZE JEDNA TURA
film

Civilization VII: Kiedy zbudujemy nowe imperium? (wideo)

Pierwsza oficjalna zapowiedź, garść szczegółów i świetny zwiastun. Czekający na grę Civilization VII jeszcze nigdy nie dostali tylu dobrych informacji.

Nie żyje Michał Hochman. Artysta był blisko związany z Lublinem

Nie żyje Michał Hochman. Artysta był blisko związany z Lublinem

Był wokalistą, gitarzystą i legendą lubelskiej sceny muzycznej. Największą rozpoznawalność przyniósł mu utwór „Konik na biegunach”.

Błażej Golański - to nowy lewoskrzydłowy KPR Padwa Zamość

Padwa Zamość zaprezentowała pierwszego nowego zawodnika na nowy sezon

Na lewym skrzydle występować będzie 24-letni Błażej Golański. Piłkarz waży 77 kg i mierzy 175 cm

Wybory do Parlamentu Europejskiego: na kogo głosowali w powiecie tomaszowskim?
WYBORY DO EUROPARLAMENTU

Wybory do Parlamentu Europejskiego: na kogo głosowali w powiecie tomaszowskim?

Znane są już wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jak głosowano w powiecie tomaszowskim? Różnica między pierwszym, a drugim miejscem jest miażdżąca.

Dwoje nowych posłów z Lubelszczyzny. To konsekwencja wyborów do europarlamentu
EUROWybory

Dwoje nowych posłów z Lubelszczyzny. To konsekwencja wyborów do europarlamentu

Bożena Lisowska i Henryk Smolarz to nowi posłowie z Lubelszczyzny, którzy zastąpią wybranych do europarlamentu Martę Wcisło i Krzysztofa Hetmana. Oznacza to także zmiany w składzie sejmiku województwa.

PiS wygrywa w powiecie opolskim. Nie wszędzie drugie miejsce zajęła KO

PiS wygrywa w powiecie opolskim. Nie wszędzie drugie miejsce zajęła KO

W niedzielnych wyborach do urn ruszyło 15 615 osób z powiatu opolskiego. Tam zdecydowaną większością głosów wygrało Prawo i Sprawiedliwość.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium