czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

10 wydarzeń roku na Podlasiu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 grudnia 2002, 15:48
Autor: (jaxa, pim)

Jakie zdarzenia mijającego 2002 roku zapadły nam najbardziej w pamięci? Co nas bulwersowało, z czego możemy być dumni, a co po prostu było ciekawe? Chcemy, aby takie wydarzenia zaproponowali nasi Czytelnicy. Kategorie dowolne np. sukces Georginy Tarasiuk, wyborcza klęska czy zwycięstwo itp. Każdy uczestnik rankingu może zgłosić do trzech wydarzeń. Wszystkie propozycje zgłoszone przez czytelników powinny być umotywowane. Chodzi o krótkie (2-3 zdaniowe) uzasadnienie wyjaśniające, dlaczego zgłaszane wydarzenie zasługują na miejsce na liście 10 najważniejszych.

Od 4 grudnia zgłaszane przez Czytelników wydarzenia będziemy prezentować na naszych łamach, z których redakcyjne jury wybierze 10 najważniejszych. Ranking dla Podlasia opublikujemy 23 grudnia. Te wydarzenia utworzą ranking ogólnowojewódzki, który (wraz z opiniami ekspertów) wydrukujemy w wydaniu z 31 grudnia.Na początek podajemy 15 wydarzeń proponowanych przez naszych dziennikarzy:

•Katastrofa bialskiego autobusu na Węgrzech. 1 lipca ginie 20 osób. Ofiarna pomoc Czytelników, artystów dla poszkodowanych trzech braci Dziołaków z Zakalinek.

•Pozytywne decyzje dotyczące cargo. Minister środowiska w lutym i wrześniu wyraża zgodę na przeznaczenie ok. 171 hektarów lasów pod budowę portu lotniczego oraz na planowanie strefy gospodarczej towarzyszącej cargo na 500 hektarach w gminie Biała Podlaska.

•"Białamorgana”. Seria krytycznych publikacji w krajowej prasie o pomysłodawcy cargo Vahapie Toyu i mieszkańcach Podlasia wierzących w szansę na tysiące miejsc pracy.

•Pierwsze bezpośrednie wybory szefów samorządów. Przyniosły sukces dotychczasowemu prezydentowi Białej Podlaskiej (12 kandydatów) oraz burmistrzom Międzyrzeca, Parczewa i Terespola.

•Odejście lotników z Podlasia. Z Białej Podlaskiej odleciały ostatnie śmigłowce. Z końcem roku przestają istnieć dwie jednostki wojskowe.

•Sukcesy bialskiej "Chwilki”. 13-letnia Georgina Tarasiuk 31 sierpnia wystąpiła w Łodzi obok słynnego argentyńskiego tenora Jose Cury. Sony Polska wydała jej płytę. Martynka Lasiecka wyróżniona w "Szansie na sukces”, wystąpi w Sali Kongresowej. 16 października też w "Szansie na sukces” zwyciężył Jan Maleńczuk.

•16 na Mistrzostwach Świata w Debreczynie. Joanna Skowrońska, gimnastyczka bialskiego AZS AWF zajęła 16 miejsce. 29 i 30 listopada brała udział w Finałach Pucharu Świata w Stutgarcie.

•5 miejsce na Lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy w Monachium. Zajęła je wielokrotna reprezentantka Polski, dyskobolka Marzena Wysocka z bialskiego AZS AWF.

•Zwycięstwo w Akademickich Mistrzostwach Polski Piłkarzy Ręcznych. W sierpniu dokonała tego drużyna AZS AWF Pol-Kres Biała Podlaska.

•Ks. prof. Zbigniew Kiernikowski biskupem podlaskim. Wniósł nowe spojrzenie na Kościół w regionie. Występuje na ekumenicznych uroczystościach razem z duchownymi prawosławnymi.

•75 rocznica powrotu obrazów. Wielotysięczne tłumy wiernych gromadziły się we wrześniu podczas rocznicowej peregrynacji obrazów Matki Bożej Kodeńskiej i Matki Bożej Leśniańskiej.

•Sukces infrastrukturalny. Odniosła go Biała Podlaska w kategorii miast na prawach powiatu. W rankingu "Wspólnoty”. Pisma Samorządu Terytorialnego”, dotyczącym postępu rozwoju infrastruktury miejskiej w czasie minionej kadencji samorządowej zajęła 1 miejsce w kraju.

•Nowe ośrodki akademickie. Filie KUL powstały w Radzyniu Podlaskim, Łukowie i Międzyrzecu Podlaskim.

•Oddanie gigantycznego obiektu sportowego w Terespolu. Powstał dzięki krajowym sukcesom ciężarowców z tego miasta.

•Powstanie Izby Celnej w Białej Podlaskiej. Otrzymała pierwszy w kraju sztandar.

Na te wydarzenia Czytelnicy również mogą głosować.

Zapraszamy do typowania

Propozycje wydarzeń można zgłaszać telefonicznie do red. Marka Pietrzeli na nr 343-65-57 w godz. 8.30-10 (fax 343-10-42, przez całą dobę) lub listownie na adres 21-500 Biała Podlaska, ul. Warszawska 13 (z dopiskiem na kopercie "10 wydarzeń”). Można też na e-mail: pietrzela@dw.lublin.pl. Czekamy na nie do 18 grudnia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!